جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش تشخیص خرابی و تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی و تعویض قطعات مختلف آن یک کار بسیار تخصصی است که به دلیل گران بودن و پرکاربرد بودن این دستگاه ها، باید در یک مرکز تعمیرات لباسشویی انجام شود. تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی یکی از این موارد است که تعمیر و در صورت نیاز تعویض آن به تجربه، مهارت و ابزارآلات تخصصی نیاز دارد، چیزی که در مرکز سخت افزار ایران تحقق می پذیرد. شیر برقی قطعه ای اصلی و مهم در عملکرد این دستگاه ها است.

در واقع آب مورد نیاز برای شست و شوی لباس در این دستگاه ها از طریق همین شیر برقی تامین می شود. برای تعمیر کردن شیر برقی لباسشویی باید در نظر داشت دو نوع شیر در این دستگاه ها وجود دارد. یکی از این شیر ها آب سرد را انتقال می دهد و دیگر آب گرم را برای ماشین لباسشویی تامین می کند. در مدل های جدید تر ماشین های لباسشویی نیز تنها یک شیر برقی تامین کننده هر دو آب گرم و سرد است. با این پیش نیاز با ما همراه باشید تا مشکلات این قطعه و نحوه تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی را بررسی کنیم.

تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی

چرا شیربرقی ماشین لباسشویی دچار مشکل می شود؟

اول از همه این نکته را در نظر بگیرید که چه دستگاه دو شیر برقی سرد و گرم داشته باشد و چه تنها یک شیر برقی داشته باشد، در معرض خراب شدن است. شیر برقی آب سرد در کل بیشتر دچار مشکل می شود. شاید دلیل آن هم این است که این شیر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. شیر برقی آب گرم هم اگر به صورت مجزا باشد به دلیل دمای بالای آب به مرور دچار پوسیدگی شده خراب می شود.

خرابی واشر ها و جمع شدن رسوبات در این شیر های برقی دلیل دیگر خرابی آن ها است. در صورتی که از فشار متعادل آب برای شستن لباس ها استفاده نشود، به مرور ممکن است این قطعه دچار مشکل شده و خراب شود. در نتیجه این خرابی ها و مشکلات به تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی مورد نظر نیاز است.

نشانه های خرابی شیربرقی ماشین لباسشویی

برای تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی ابتدا باید تشخیص داد که این قطعه دچار مشکل شده است. نشانه هایی در ماشین لباسشویی می تواند به شما بگوید که احتمال زیاد شیر برقی دچار مشکل شده است. به صورت کلی اگر روند انتقال و تامین آب به دیگ شست و شو ماشین لباسشویی دچار اختلال شود، می توان به خرابی شیر برقی دستگاه شک کرد.

جمع شدن آب تمیز درون دیگ ماشین لباسشویی، آب گیری نکردن ماشین لباسشویی، آب گیری کردن مداوم ماشین لباسشویی، قطع شدن جریان آب، وجود نشتی در قسمت پشتی و زیر ماشین لباسشویی و مواردی از این دست را می توان از مهم ترین نشانه های خرابی شیر برقی در ماشین لباسشویی در نظر گرفت. در صورت بروز این مشکلات باید دستگاه بررسی و به صورت تخصصی عیب یابی شود تا در صورت اطمینان از خرابی شیر برقی، تعمیرکاران ماهر کار تعمیر کردن شیر برقی لباسشویی را انجام دهند.

تعمیر شیر برقی لباسشویی

برای تعمیر کردن شیر برقی لباسشویی باید این قطعه و میزان خرابی آن را بررسی کرد. گاهی اوقات در عیب یابی مشخص می شود که اصلا شیر برقی مشکلی ندارد. برای مثال در مواردی که ماشین لباسشویی نشتی دارد، ممکن است لاستیک درب خراب شده باشد و به همین دلیل از دستگاه آب به بیرون نشت کند. در نتیجه به تعویض لاستیک درب ماشین لباسشویی مورد نظر نیاز است.

اما به هر حال در صورت اطمینان از خرابی شیر برقی برای تعمیر آن باید میزان خرابی و آسیب را بررسی کرد. اما در کل تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی کاری بسیار تخصصی است و به مهارت و تجربه نیاز دارد. برای تعمیر این قطعه و سرویس کردن کامل آن باید این کار را بر اساس مکانیکی بودن یا الکتریکی بودن سیستم وابسته به این قطعه انجام داد. برای مثال اگر سیستم مکانیکی باشد برای تعمیر شیر برقی دستگاه باید لاستیک را هم تعمیر کرد و گرفتگی فیلتر ها را هم برطرف کرد.

تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

بعد از بررسی و عیب یابی، ممکن است همیشه امکان تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی مورد نظر وجود نداشته باشد. در این صورت باید شیر برقی معیوب را با یک شیر جدید تعویض کرد. تعویض این قطعه نیز به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد و حتما باید تعمیرکاران مراکز تخصصی این کار را انجام دهند. استفاده از شیر برقی مناسب و سازگار با دستگاه و نصب درست آن، خصوصا در مواردی که ماشین لباسشویی دو شیر برقی سرد و گرم دارد، اهمیت زیادی خواهد داشت.

تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

مراحل تعویض شیربرقی در ماشین لباسشویی

به عنوان بخشی از مراحل تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی شاید نیاز به تعویض این قطعه هم باشد. مراحل انجام این کار به این صورت است که ابتدا باید کامل جریان برق ورودی به دستگاه را قطع کرده و قطعات مختلفی مانند پنل ماشین لباسشویی و پیچ و مهره های مختلف را باز کرده تا به شیر برقی دسترسی پیدا کرد. سپس باید شیر های آب سرد و گرم را به دقت شناسایی و آن ها را مشخص کرد.

ممکن است ابتدا تعمیرکار با مشاهده رطوبت و تشخیص نشتی، تعمیر کردن شیر برقی لباسشویی را در نظر بگیرد. همچنین شاید رسوب زدایی نیز در این مرحله ضرورت داشته باشد. در ادامه در صورت نیاز به تعویض شیر برقی باید تمام اتصالات و شیلنگ های وصل شده به آن را جدا و شیر برقی جدید را با شیر برقی معیوب جایگزین کرد. در این مرحله باید شیلنگ تخلیه به درستی و با دقت نصب شود. بعد از تعویض مجدد تمام قطعات و اتصالات جدا شده را در سر جای خود قرار داده و کار تعویض شیر برقی تمام می شود.

بیشتر بخوانید: دلایل و راهکارهای پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی

چرا مراجعه به یک مرکز تخصصی برای تعمیر شیربرقی لباسشویی اهمیت دارد؟

شاید برای بسیاری این سوال مطرح شود که چرا باید برای تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی یا تعویض آن حتما از یک تعمیرکار مجرب کمک گرفت. باید به این مهم تاکید کرد که شاید به ظاهر تعمیر یا خصوصا تعویض این قطعه کار دشواری نباشد، اما در صورت کوچک ترین خطایی مانند نصب نادرست آن یا درست جا نیفتادن این قطعه ممکن است مشکلات بدتری در دستگاه ایجاد شود.

خصوصا که شیر های برقی انواع مختلفی دارد و برای تعمیر و تعویض آن ها باید با انواع این شیر ها آشنا بود. این شیر ها در انواع تک بوبین، دو بوبین، سه بوبین و چهار بوبین وجود دارند که هر یک مشخصات مخصوص به خود را دارد. در نتیجه بهترین کار کمک گرفتن از یک مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی معتبر مانند مرکز سخت افزار ایران، در زمینه تعمیر انواع لباسشویی و تعویض قطعات مختلف آن است.

3.5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.