جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر ترموستات پکیج

در مسیر ساخت، بکارگیری و تعمیر لوازم خانگی شناخت تک تک قطعات از اهمیت خاصی برخوردار است. خصوصا زمانی که این بخش ها نقش مهم و بزرگی در عملکرد وسایل کاربردی ایفا می‌کنند. ترموستات از مهم ترین این قطعات است. در بسیاری از وسایل گرمایشی و سرمایشی نظیر کولر، یخچال، آبگرمکن و پکیج دیواری ترموستات نقش کنترل کننده را ایفا می‌کند. تنظیم دما و قطع و وصل اتوماتیک جریان انرژی الکتریکی به دستگاه را می‌توان به عنوان اصلی ترین و مهم ترین وظیفه ترموستات تعریف کرد.

گرچه این عملکرد به سیستم الکتریکی ملزومات خلاصه نشده و نقش آن در سایر انشعابات متصل به سیستم بسیار تاثیر گذار است. در این مطلب به نحوه عملکرد ترموستات پکیج، خرابی آن و روش تعمیر ترموستات پکیج خواهیم پرداخت. ما را تا انتهای نوشتار همراهی کنید.

تعمیر ترموستات پکیج

علائم خرابی ترموستات پکیج

با شناختن علائم خرابی ترموستات، می توانید این قطعه را به موقع تمیر کرده و به این ترتیب از جدی شدن مشکلات پکیج و افزایش هزینه های این دستگاه جلوگیری کنید. یکی از مهم ترین نشانه هایی که با دیدن آن باید به فکر تعمیر ترموستات پکیج یا تعویض این قطعه باشید، روشن نشدن سیستم تهویه است. شما باید بتوانید سیستم گرمایشی و سرمایشی خود را از ترموستات پکیج دیواری روشن کنید یا عملکرد را، از گرمایش به سرمایش تغییر دهید. اگر این تغییرات اعمال نشد، احتمالا ترموسات از کار افتاده است. همچنین اگر تنظیمات را تغییر دادید و پکیج پاسخی نداد، ممکن است مسئله ناشی از خرابی ترموستات باشد. جالب است بدانید که در بیشتر موارد، ترموستات پکیج دیواری با ایجاد تغییرات، صدای کلیک کوچکی تولید می ‌کند و سپس تجهیزات گرمایش یا سرمایش شروع به کار می ‌کنند. اگر این صدای کلیک را نشنیدید یا سیستم روشن نشد، باید به فکر تعویض ترموستات پکیج خود باشید.

ترموستات چگونه کار می‌کند؟

ترموستات در حقیقت از یک بخش حساس نسبت به دما به عنوان حسگر فرمان می‌گیرد. این بخش معمولا از جنس فلز بوده و دارای ضریب انبساط مشخصی است. بسیاری از مواد از جمله فلزات در دمای بالا منبسط شده و بر طول و حجم آنها افزوده می‌گردد. فلز بکار رفته در ترموستات نیز از همین قاعده پیروی می‌کند.

فلز به کار رفته در ترموستات

فلز بکار رفته در ترموستات بسته به نوع آن، به شکل یک نوار، میله یا لوله ظریف و پل مانند مسیر جریان مدار الکتریکی دستگاه را برقرار می‌کند. زمانی که دما به نقطه مشخصی می‌رسد فلز با انبساط در طول روبرو شده و به دلیل محدود بودن جا، به طوری خم می‌شود که ارتباط پل مانند بین مدار الکتریکی را قطع می‌کند. این تغییر حالت و قطع مدار تا زمانی که دما به ۳ تا ۵ درجه پایین تر از دمای موجود رسیده و پل فلزی مجددا ارتباط بین دو سر مدار را برقرار نماید، باقی می‌ماند.

سپس با تغییر دما و سرد شدن فلز بار دیگر ترموستات فعال شده و به برد، پیام لازم برای روشن شدن را می‌دهد. این چرخه روشن و خاموش شدن ترموستات در طول مدت استفاده مرتبا تکرار می‌شود. این مراحل وظیفه اصلی ترموستات در پکیج و سایر لوازم الکتریکی و مکانیکی که نسبت به دما واکنش دارند را تعیین می‌کند.

خرابی ترموستات و اختلال در روند تشخیص دما

هر گونه خرابی در ترموستات روند تشخیص دما و تغییر حالت را دچار اختلال می‌نماید. در پی آن گزارش اشتباه به برد و بر هم خوردن روند قطع و وصل جریان الکتریکی در سیستم پیش می‌آید. در پکیج، مجموعه این عوامل به خاموش شدن ناگهانی و سرد شدن آب می‌انجامد که باید در پی آن عیب یابی ترموستات پکیج صورت گیرد.

خرابی ترموستات و اختلال در روند تشخیص دما

تعمیر ترموستات پکیج و راه رفع مشکلات آن…

خرابی ترموستات پکیج می‌تواند مربوط به هر یک از بخش ها باشد. اما پیش از بررسی این موارد و نحوه رفع این مشکل دو توصیه جدی را با شما در میان می‌گذاریم:

بهتر است تا پیش از رفع مشکل و تعمیر ترموستات پکیج، از بکارگیری آن صرف نظر شود. زیرا استفاده از سیستم در این حالت می‌تواند به خرابی قطعات دیگر یا پایین آمدن سطح کیفی پکیج منتهی گردد. هم چنین توصیه می‌شود برای انجام هر گونه سرویس، تعمیر یا تعویض ترموستات یا قطعات آن از کارشناس مجرب حاضر در نمایندگی نصب و سرویس پکیج کمک گرفته شود.

ترموستات حد در پکیج شوفاژ دیواری

در مواردی که امکان بالا رفتن بیش از حد دما و آسیب به دستگاه پکیج وجود دارد، از نوعی کلید حرارتی برای کنترل دمای آب در حد متعادل استفاده می‌شود. این سیستم با بالا رفتن دما تا ۱۰۵ درجه به طور اتوماتیک وارد عمل شده و فرمان قطع جریان را به برد ارسال می‌کند. در چنین حالتی چراغ قرمز روی دستگاه روشن می‌شود که به منزله هشدار محسوب می‌شود. همه این فعالیت ها به دلیل عدم کارکرد ان تی سی های مدار آب گرم بهداشتی و گرم شدن بیش از حد آب اتفاق می‌افتد. در این حالت پکیج به صورت اتوماتیک خاموش شده و تا زمان سرد شدن آب تا دمای مشخص در حالت خاموش باقی می‌ماند. سپس مجددا ریست کرده و روشن می‌شود.

توجه داشته باشید عمل نکردن ترموستات حد نشانه و هشدار وجود نقص فنی در پکیج است و باید فورا به آن رسیدگی شود. این رسیدگی و عیب یابی ترموستات پکیج توسط کارشناس متخصص در این زمینه انجام گرفته و تعمیر ترموستات پکیج نیز لزوما و صرفا باید توسط افراد فنی انجام گیرد.

ترموستات حد در پکیج شوفاژ دیواری

تعویض خمیر ترموستات حد

در محل اتصال ترموستات حد به مبدل پکیج، ماده خمیر مانندی مشاهده می‌شود که در اصل خمیری سیلیکونی با خواص هادی حرارتی است. این ماده مانع از زنگ زدگی ترموستات شده و گرما را بطور یکنواخت به ترموستات می‌رساند. طی عملیات تعمیر ترموستات پکیج این خمیر باید با خمیر تازه تعویض شود زیرا در طول مدتی که بر روی دستگاه بوده خواص خود را از دست داده است.

خاموشی ناگهانی پکیج و تعمیر ترموستات پکیج

یکی از سوالات متداول بین دارندگان و کاربران پکیج دیواری، پرسش درباره خاموشی ناگهانی پکیج و علت بروز آن است! اینکه پکیج چرا و چگونه ناگهان خاموش می‌شود تا حدود زیادی به ترموستات دستگاه ارتباط پیدا می‌کند. هرگونه عیب و ایراد در عملکرد ترموستات به قیمت گزارش نشدن وضعیت یا ارسال گزارش غلط به برد دستگاه تمام می‌شود.

این موارد را در زمان خراب شدن پکیج جدی بگیرید!

در پایان این مطلب و ضمن یادآوری حساسیت کاربرد ترموستات سالم جهت دستگاه یا عیب یابی ترموستات پکیج بلافاصله پس از هشدار ناسالم بودن آن توصیه هایی نیز برای شما داریم. هرگز تعمیر ترموستات پکیج را به افراد ناوارد نسپارید. با این کار نه تنها مشکلات قبلی حل نمی‌شوند بلکه ممکن است بر تعداد یا شدت آنها نیز افزوده گردد. وجود نمایندگی تعمیرات پکیج در تهران و نمایندگی های مرکزسخت افزار ایران، فرصت مناسبی برای کاربران این ملزومات است.

به این طریق می‌توان ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه، از مزیت های سرویس دوره ای، تعمیر و تعویض قطعات پکیج بهره مند شد. هم چنین بهتر است تشخیص این موضوع را که قطعات پکیج نیاز به تعمیر دارند یا تعویض، به نمایندگی تعمیر پکیج بسپارید. کارشناسان این مجموعه با تلفیقی از تجربه و دانش فنی به خوبی از عهده بهترین انتخاب بر آمده و بهترین حالت را به شما توصیه می‌کنند.

1/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.