جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعویض خازن کولر گازی

تعویض خازن کولر گازی نمونه ای از خدمات و سرویس های تعمیراتی در حوزه  تعمیر کولر گازی است. خازن بخش مهمی از دستگاه است که اگر خراب شود، امکان تعمیر برای آن وجود ندارد و ناگزیر باید تعویض شود. همچون همیشه این مهارت و تجربه تعمیرکار در کنار استفاده از یک قطعه اصل و اورجینال است که می تواند موثر واقع شود و سلامتی را به دستگاه باز گرداند.

در تعویض خازن کولرگازی به این نکته توجه کنید که علامت c  به معنی com  و در انواع خازن ها مشترک است.  S، استارت و R ، رانینگ است. همچنین دو علامت  MAIN  و SUB هم معمولا روی خازن ها وجود دارد. MAIN همان سیم پیچ اصلی است که با علامت اختصاری C-R مشخص می شود و SUB همان سیم پیچ راه انداز که با علامت اختصاری C-S مشخص می شود.

شناخت این علامت ها برای نصب سیم های خازن و تعویض خازن کولرگازی الزامی است. توجه کنید که c برای سیم مشترک استفاده می شود، Fan برای اتصال سیم فن و HPEM در برخی از خازن ها برای اتصال کمپرسور است که در صورت متفاوت بودن باید سیم سوم یا کمپرسور کولر به این سری اتصال داده شود. این توضیحات مشخص می کند که فرایند تعویض خازن کولرگازی، فرایندی پیچیده است که از عهده هر کسی بر نمی آید؛ لذا توصیه می کنیم که حتما از یک مرکز معتبر برای این کار کمک بخواهید.

دلایل خرابی خازن کولر گازی

به طور کلی خازنهای دستگاه های الکتریکی به دلایل مختلف ممکن است از کار بیفتند. در این صورت خازن قابل ترمیم نیست و حتما باید با نمونه جدید جایگزین شود. جالب است بدانید که دلیل اصلی خرابی خازن کولر گازی، کار کردن دستگاه در گرمای شدید است. این مساله باعث می شود که کولرهر چند دقیقه ترموستات کند؛ ترموستات با کمک خازن کمپرسور روشن می شود و این اتفاق ممکن است چندین بار در شبانه روز بیفتد.

بنابراین ترموستات مرتبا خاموش و روشن می شود و در نتیجه، خازنها از کار می افتند. البته به ندرت پیش می آید که همه خازن ها با هم خراب شوند. در هر صورت خرابی یک یا چند خازن، می تواند عملکرد برد و روند کاری کولر را مختل کند. بنابراین باید در اولین فرصت اقدام به تعویض خازن کولر گازی با نمونه جدید و اورجینال نمایید.

  • ولتاژ ورودی به کولرگازی
  • دمای کارکرد کولرگازی
  • به پایان رسیدن عمر طبیعی و ساعات مفید کارکرد خازن کولرگازی

انواع خازن کولر گازی

خازن مدل های مختلفی دارد که نوع آن بستگی به ظرفیت کولر گازی دارد. خازن کمپرسور، خازن فن بیرونی و خازن فن درونی، انواع مختلف این قطعه هستند که بسته به مدل و ظرفیت کولر گازی در این دستگاه نصب می شوند. البته خازن کولر گازی انواع دیگری هم دارد. خازن خشک با ولتاژ پایین تر، بین 1 تا 3 ثانیه وارد مدار می شود. این نوع خازن، برای کار متناوب و غیر دائم استفاده می شود و ظرفیت بالایی دارد. خازن الکتریکی (روغنی یا دائم کار) هم دارای ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتری است. خازن های الکتریکی به دو نوع کمپرسور و فن تقسیم می شوند و ظرفیت های متفاوتی دارند.

خازن خشک، راه انداز یا استارت

این مدل از خازن کولرگازی برای کار متناوب و غیر دائم است. نسبت به خازن روغنی ظرفیت زیاد و ولتاژ کم دارد. به طور لحظه ای وارد مدار می شود و حداکثر استارت آن 6 تا10 بار در ساعت است.

خازن الکتریکی، روغنی یا دائم کار

این مدل از خازن کولرگازی نسبت به خازن خشک ظرفیتی کمتر و ولتاژی بیشتر دارد. دائما در مدار است و  به صورت موازی بین سیم پیچ های استارت و رانینگ بسته می شود. مورد استفاده در رله های ولتاژی و اتصال مستقیم به کمپرسور  است. خازن روغنی در دو مدل وجود دارد؛ یکی خازن روغنی کمپرسور با ظرفیت بین 25 تا60 میکرو فاراد بسته به مدل کولر گازی و دیگری خازن روغنی فن با ظرفیت بین 3 تا 7 میکرو فاراد بسته به مدل کولر گازی. برای تعویض خازن کولرگازی در هر یک از این مدل ها به مهارت و تجربه بالا نیاز است.

نحوه تست خازن کولر گازی

برای اینکه از خرابی خازن کولرگازی مطمئن شویم باید سلامتی آن را تست کنیم. برای تست خازن روش های مختلفی وجود دارد؛ متداول ترین آنها استفاده از جریان برق، استفاده از لامپ و استفاده از اهم متر است. با این روش ها مشخص می شود که شدت خرابی خازن کولر گازی تا چه حدی است و آیا تعویض خازن کولرگازی الزامی و ضروری است یا خیر. بدیهی است که هر یک از این روش ها باید توسط افراد متخصص انجام شوند.

خازن کولرگازی دقیقا کدام بخش از دستگاه است؟

خازن کولرگازی از بخش های الکتریکی کولر است. این قطعه انرژی الکتریکی را به کمک بار الکتریکی ذخیره می کند. خازن کولرگازی با هدف ایجاد گشتاور قوی راه اندازی و حرکتی در موتورهای تک فاز در این دستگاه استفاده می شود. همان طور که در بخش نخست هم اشاره کردیم، خازن با علامت C که ابتدای واژه Capacitor است، مشخص می شود. ظرفیت هر خازن بر بدنه آن در دستگاه نوشته شده است. برای تعویض خازن کولرگازی نه تنها باید از ظرفیت این بخش از دستگاه مطلع باشیم، بلکه باید نوع خازن را هم تشخیص دهیم و دقیقا از همان مدل استفاده کنیم.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی

نمایندگی تعمیرات کولر گازی مرکزی مجهز و مجاز است که اختصاصا در حوزه کولر گازی و تجهیزات وابسته به آن فعالیت می کند. این مرکز در حوزه تعمیر انواع و اقسام کولر های گازی در مدل ها و برند های مختلف خدمات رسانی دارد. نمایندگی تعمیرات کولر گازی با همکاری مرکز سخت افزار ایران راه اندازی شده است و بهترین سرویس ها را به کاربران خود ارائه می دهد. تمام سرویس ها و خدمات همراه با ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

3/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری