جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان و راهکارهای آن

بارها پیش آمده که کاربرانی که از کولر گازی در منزل یا محل کار خود استفاده می کنند از یخ زدن کولر گازی خود در فصل زمستان شکایت دارند. در مواردی ممکن است این یخ زدگی بسیار شدید بوده و یک تکه یخ به شکل بلوک کامل در روی کولر گازی شارپ ایجاد شود. عموماً مشکل یخ زدن کولر گازی در زمستان، مساله ای جدی نبوده و راهکارهای برطرف کردن آن نیز تا حدودی ساده هستند.

نکته بعدی در این مورد این است که برخلاف تصور عموم مردم، نوع کولر گازی در یخ زدن آن تاثیری ندارد و این مساله می تواند در تمامی کولرهای گازی با برندهای مختلف به وجود بیاید. قطعات مختلفی در کولر گازی شارپ وجود دارند که ممکن است یخ بزنند. این قطعات عبارتند از پنل داخلی، کندانسور، لوله بزرگ، لوله کوچک و …. در این مقاله به بررسی علل یخ زدن کولر گازی sharp در فصل زمستان و راهکارهای رفع آن می پردازیم.

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

دلایل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

یخ زدن کولر گازی در زمستان به دلیل خرابی سنسور بیرونی

در کولر گازی قطعه ای به نام برد فرمان وجود دارد که به سنسور نیز معروف است. وظیفه این قطعه صدور فرمان شروع کار به کار کندانسور است. در صورتی که این قطعه دچار آسیب دیدگی شود این فرمان نیز صادر نخواهد شد و در نهایت کندانسور یخ می زند.

یخ زدن کولر در زمستان به دلیل گاز مبرد

یکی دیگر از دلایل یخ زدن کولر گازی در زمستان، می تواند خواص مختلف گاز مبرد آن باشد. این گاز مبرد که فریون نام دارد در فشارهای متفاوت عملکرد متفاوتی دارد. در نتیجه اگر به هر دلیلی در سیستم تغییر فشاری صورت گیرد، عملکرد این گاز تغییر کرده و گردش هوای گرم و مرطوب در اطراف اواپراتور در نهایت می تواند منجر به یخ زدن کولر یا اسپلیت شود.

اگر این یخ زدگی جزئی باشد ممکن است شما در ابتدا متوجه آن نشوید اما ادامه این روند می تواند موجب وارد شدن آسیب های بعدی به کولر گازی شارپ شما شود، زیرا این یخ عایق دما بوده و موجب می شود که گاز مبرد سریع تر تبخیر شود. بهتر است در این شرایط از تیم تعمیرات کولر گازی نمایندگی شارپ در مرکز سخت افزار ایران، برای بهبود عملکرد کولر خود کمک بگیرید.

تعمیر کولر گازی

رفع مشکل یخ زدن کولر گازی شارپ در زمستان با تقویت جریان هوا

کولر گازی برای جلوگیری از تراکم روی کویل و تبدیل شدن آن به یخ نیازمند گرمای منزل است و هوای کافی تامین نشود، مشکل یخ زدن کولر گازی در زمستان رخ خواهد داد. در این شرایط بد نیست که ابتدا فیلترهای هوای کولر گازی را بررسی کنید و آنها را مجددا در جای خود قرار دهید.

باید حتما اطمینان حاصل کنید که فیلترهای هوا تمیز بوده و جریان هوا به راحتی از میان آن ها عبور می کند. مورد بعدی که باید بررسی کنید جریان هوا در منزل از طریق دریچه های هوا است. می توانید دست خود را جلوی دریچه ها نگه دارید تا هوا را از قسمت های کناره دریچه احساس کنید. همچنین باید دریچه های مسدود شده را نیز باز کنید.

کویل های کثیف عامل منجمد شدن کولر گازی در فصل زمستان

کویل ها نیز از جمله قطعاتی هستند که هوا باید در آن ها جریان داشته باشد. کویل ها توسط خود کولر گازی نیز خشک می شوند که همین عامل موجب ایجاد چگالش روی کویل ها شده و پس از پر شدن حفره تخلیه در آن ها، کویل ها سنگین و منجمد شده و موجب یخ زدن کولر گازی در زمستان می شوند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، انجام سرویس های دوره ای و منظم در نمایندگی لوازم خانگی توسط کارشناسان فنی خبره یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار است. این سرویس های دوره ای علاوه بر پاکسازی کویل های کثیف، منجر به عملکرد بهتر برد کولر گازی شارپ و دیگر اجزای آن نیز می شوند. 

نمایندگی لوازم خانگی

آسیب دیدن فن دمنده

خنک شدن هوای درون کولر گازی منجر به متراکم تر شدن آن و در نتیجه سخت تر شدن حرکت آن می شود. فن دمنده اما چه وظیفه ای دارد؟ فن دمنده در کولر گازی باعث حرکت هوای سرد به بیرون از خانه می شود. اگر فن دمنده به هر دلیلی شکسته یا آسیب دیده باشد عملکرد آن با اشکال مواجه شده و موجب یخ زدن کولر گازی sharp در زمستان می شود.

این فن جریان هوای درون مخزن هوا را تغییر می دهد و در صورت خرابی آن چگالش روی کویل زیاد شده و قطرات آب تبخیر نخواهند شد. این قطرات در نهایت منجر به برفک زدن کولر گازی شارپ شده و در این گونه موارد باید نسبت به تعویض یا تعمیر فن کولر گازی اقدام کرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.