اشتراک گذاری

هرآنچه باید در مورد تعمیر برد کولر گازی بدانید

خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی، مشکلی است که بسیاری از کاربران با آن مواجه می شوند. جالب است بدانید که این مشکل، معمولا ناشی از خرابی، سوختن یا از کار افتادن برد است. برد قطعه ای الکترونیکی در کولر گازی است که فرمان های اجرایی لازم را به سایر قطعات صادر می کند. این قطعه به صورت مستقیم با برق در ارتباط است و به همین دلیل هم از کار افتادن آن، موجب خاموش شدن دستگاه می گردد.

یکی از ویژگی های برد کولرگازی این است که با تمامی اجزای دستگاه در ارتباط است و به نوعی بر فرایند کاری کل کولر تاثیر می گذارد. لذا تعمیر برد کولر گازی مقوله ای بسیار مهم است که باید در اسرع وقت و به شکل حرفه ای انجام شود. با کارشناسان نمایندگی تعمیرات کولر گازی در مرکز سخت افزار ایران همراه شوید تا با ساختار برد، عملکرد این قطعه و روش های تعمیر آن آشنا گردید. همکاران ما برای ارائه خدمات حضوری و تعمیرات برد کولر گازی به شکل تخصصی نیز در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

5/5 (1 امتیاز)
تعمیر برد کولر گازی

برد در کولر گازی چه نقشی دارد؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، برد ارتباط مستقیم با برق دارد و از این طریق، فرمان هایی را به سایر بخش های دستگاه صادر می کند. این بدان معنا است که برد، عملکرد سایر قطعات دستگاه را در دست داشته و بر آنها کنترل دارد. ویژگی مذکور سبب شده تا برد خرابی برد، تمامی اجزای کولر را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد کلی دستگاه را مختل نماید.

روشن نشدن کولر و یا خاموش شدن ناگهانی آن، از جمله مشکلاتی هستند که در اثر سوختن برد ایجاد می گردند. چشمی، سنسورها و ترانس، اجزایی هستند که برای تعمیر برد کولر گازی ، نیاز به تعمیر یا تعویض آنها می باشد. البته گاهی برای ترمیم این قطعه، باید ریموت کنترل را نیز مورد بررسی و تعمیر قرار داد. البته در شرایطی که برد سوخته باشد، تنها با تعویض آن می توان مشکلات کولر را برطرف کرده و عملکرد آن را به حالت عادی باز گرداند.

مشکلات رایج برد کولرگازی

با توجه به این که برد با برق در ارتباط است، مشکلات آن هم ناشی از ایرادات برق هستند. نوسانات برق، دشمن درجه یک برد کولر گازی محسوب می شوند. در اثر این نوسانات، برد به شدت دچار مشکل شده و حتی احتمال سوختن آن وجود دارد. چشمی، سنسور و ترانس قطعات بسیار حساسی هستند و در اثر کم و زیاد شدن های مداوم جریان برق، به راحتی از کار می افتند. با خرابی هریک از این اجزا، صدور فرمان به سایر قطعات با مشکل مواجه خواهد شد و به تبع آن، کولرگازی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. جالب است بدانید که در این شرایط، کمپرسور کولر گازی از کار می افتد و در نهایت، شاهد بروز حالتی به نام اورلود در کولرگازی خواهیم بود.

کارشناسان تعمیر تهویه مطبوع بر این باورند که اورلود وضعیت بسیار خطرناکی برای کولر گازی است و حتی ممکن است دستگاه را به طور کلی از کار بیندازد. سوختن برد نیز مشکل دیگری است که اغلب اوقات قابل تعمیر نبوده و باید از یک برد جدید در دستگاه استفاده کرد. گفتنی است همکاران ما در نمایندگی تعمیرات کولر گازی مرکز سخت افزار ایران، فرایند تعمیر و تعویض برد کولر گازی را به شکل حرفه ای انجام داده و خیال شما را از بابت ترمیم بی نقص این دستگاه راحت می کنند.

روش های تعمیر برد کولر گازی

آیا کولر گازی شما اخیرا روشن نشده و یا به صورت ناگهانی خاموش می شود؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد نیاز به تعمیر برد کولر گازی می باشد. اما به نظر شما برای تعمیر این قطعه ظریف و البته پیچیده چه باید کرد؟ خب اول باید شدن آسیب دیدگی مشخص گردد. گاهی مشکل بسیار ساده است و تنها یکی از اجزای برد از کار افتاده است. در این شرایط، می توان با تعویض قطعه آسیب دیده، برد را تعمیر کرد. به عنوان مثال، استفاده از یک چشمی جدید، تا حد زیادی در رفع مشکلات این قطعه موثر خواهد بود.

یا با تعویض سنسورها و حتی ترانس، می توان امیدوار بود که برد مثل روز اول کار کند. اما در صورت سوختن این قطعه، تنها روش تعمیر برد کولر گازی ، تعویض آن خواهد بود. در این صورت، برد جدید باید اورجینال باشد و با مشخصات و ظرفیت دستگاه تطبیق کامل داشته باشد. معمولا پس از تعویض برد کولر گازی ، فرایند کاری این دستگاه به حالت عادی باز می گردد، مگر این که قطعات دیگر هم مشکل داشته باشند.

مراحل تعویض برد کولر گازی

چنانچه تعمیر برد کولر گازی امکان پذیر نبوده و نیاز به تعویض این قطعه باشد، این کار باید به ترتیب زیر انجام شود:

1- بدنه بخش داخلی کولر گازی را باز کنید.

2- محفظه برد کولر را برداشته و اتصالات برد را جدا کنید.

3- در این مرحله از کار ، قبل از جدا کردن هر یک از سیم ها، از حالت  اتصال سیم ها یک عکس گرفته و نگه دارید.

4- همراه  برد کنترل، پنج کانکتور به چشم می خورد که با حروف G، C، R،  Yو W نام گذاری  شده اند. هریک از این کانکتورها را باز کنید.

5- سیم هایی که به برد کنترل اتصال دارند را با دم باریک جدا کنید.

6- در ادامه ی مراحل تعویض و تعمیر برد کولر گازی، سوکت سیم های پاور که به رنگ  سیاه و سفید می باشند را هم از برد جدا نمایید.

7- سوکت سیم های رنگی را هم  جدا کنید.

8- حالا می توانید برد را از کولر گازی بیرون بیاورید.

9- برد جدید را مطابق با برد قبلی در دستگاه نصب کنید.

10- سیم پاور را متصل کرده و سایر سیم ها را بر اساس عکس هایی که از اتصال های اولیه گرفتید به برد جدید یا تعمیر شده وصل کنید.

11- در نهایت، محفظه برد را در جای خود قرار دهید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با خدمات متمایز

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیر تخصصی کلیه محصولات گروه لوازم خانگی از همه برندها را در صدر فعالیت های خود قرار داده است. این مرکز با به خدمت گرفتن نیروهای خبره و دوره دیده، بخش مهم و راهبردی تعمیرات را به بهترین شکل ممکن هدایت می کند. خدمات و سرویس های متنوع و البته متمایزی که در نمایندگی لوازم خانگی به کاربران ارائه می شود، به دلیل برخورداری از سطح کیفی بالا، رضایت کاربران و مراجعه کنندگان را در به دنبال داشته است. شما کاربران گرامی در صورت بروز هرگونه مشکل یا ایرادی در عملکرد یخچال، تلویزیون، مایکروفر، لباسشویی، ظرفشویی و … خود، می توانید روی مهارت و دانش تخصصی همکاران ما در نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی حساب کنید.

اشتراک گذاری