جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی یکی از مشکلات متداولی است که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که برخی از آن‌ها به مسائل فنی دستگاه و برخی دیگر به مشکلات برقی و تنظیمات نادرست برمی‌گردد. دلایل متعددی ممکن است منجر به عدم روشن شدن کولر گازی شوند، از جمله مشکلات برقی مانند قطع شدن برق، خرابی فیوز یا مدارهای الکتریکی، و نقص در سیم‌کشی. همچنین، خرابی قطعات داخلی مانند ترموستات، کمپرسور، یا برد الکترونیکی نیز می‌تواند از دلایل اصلی این مشکل باشد.

انجام تعمیرات تخصصی و استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت می‌تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرده و عمر مفید دستگاه را افزایش دهد. در این مقاله، به بررسی جامع علل مختلف روشن نشدن کولر گازی و ارائه راهکارهای موثر برای رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

روشن نشدن کولر گازی

چرا اسپلیت روشن نمی شود؟

1. وجود مشکل در منبع تغذیه

وقتی با روشن نشدن کولر گازی مواجه شدید، اولین موردی را که باید بررسی کنید، اتصالات درست برق ورودی است تا مطمئن شوید که برق به دستگاه کولر می رسد. برای این کار نیاز به فازمتر دارید تا وجود برق را بررسی کنید. این مشکل ممکن است به دلیل فرسودگی سیم ها یا آسیب دیدن آن ها باشد. همچنین از معیوب نبودن پریز مطمئن شوید. در این صورت اگر متوجه قطع شدگی در اتصالات شدید، نیاز است که به یک برق کار مراجعه کنید. لازم است توجه کنید که هرگز خودتان برای تعمیرات سیستم برق دست به کار نشوید، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

2. خرابی ریموت کنترل

قبل از بررسی های تخصصی، بهتر است که ریموت کنترل را بررسی نمایید تا از سالم بودن آن و همچنین تمام نشدن باتری آن مطمئن شوید.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: نحوه ریست کردن کولر گازی

3. ریست کردن

گاهی مشکل روشن نشدن کولر گازی را تنها یک ریست کردن حل می کند. بنابراین قبل از هر اقدامی، یک مرتبه دکمه ریست یا همان تنظیم مجدد را بزنید. اگر نتوانستید دکمه ریست را پیدا کنید، یک مرتبه کولر گازی را خاموش کنید و بعد از پنج دقیقه دوباره آن را روشن کنید تا ببینید کولر روشن می شود یا خیر.

4. خرابی ترموستات؛ یک علت برای روشن نشدن کولر گازی

ترموستات در هر دستگاه برقی، دما را کنترل می کند. برای بررسی سالم بودن ترموستات، توجه کنید که صفحه نمایشگر ترموستات روشن باشد. در صورت خاموش بودن ترموستات، سیگنالی برای روشن شدن کولر گازی داده نمی شود. به علاوه، اگر ترموستات کولر گازی شما با باتری کار بررسی کنید که باتری تمام نشده باشد.

  • برای بررسی ترموستات، آن را روی Cool قرار دهید و سپس درجه را روی حدود 6 درجه کمتر از دمای خانه تنظیم کنید.
  • چند دقیقه منتظر بمانید و ببینید دستگاه روشن شده است یا خیر.
  • اگر هنوز هم با روشن نشدن کولر گازی مواجه شدید، ترموستات را خاموش کنید و اجزای زیر پوشش را بررسی کنید.
  • اگر متوجه آلودگی شدید، خودتان می توانید آن را با یک برس تمیز و نرم تمیز نمایید. همچنین اگر متوجه خوردگی یا سوختگی شوید، نیاز است با یک متخصص تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که گاهی شل شدن یک پیچ یا یک سیم داخل ترموستات، ممکن است دلیل روشن نشدن کولر گازی باشد.

5. ایراد در سنسور

سنسور، دمای کولر گازی را اندازه گیری می کند تا به آن فرمان روشن شدن بدهد. حال اگر این سنسور یا حسگر خراب شده باشد، نمی تواند دستور روشن شدن کولر گازی را بدهد و شما با روشن نشدن کولر گازی روبرو خواهید بود.

6. مسدود شدن مسیر گاز سرماساز

اگر مسیر ورودی گاز خنک کننده مسدود باشد، گاز به سیستم نمی رسد. در صورت نرسیدن گاز به سیستم کولر موجب کاهش باد کولر خواهد شد. برای برطرف کردن انسداد مسیر ورودی گاز، لازم است با متخصص تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: دلیل نشتی آب در کولر گازی

7. کم بودن گاز سرما ساز

توجه داشته باشید که کم بودن گاز سرما ساز هم می تواند موجب روشن نشدن کولر گازی شود. گاز سرما ساز، یک سیال خنک کننده است و در کویل های AC قرار گرفته است. گاز سرما ساز مسئول تامین هوای خنک است.

برای بررسی این موضوع که آیا کمبودی در گاز سرما ساز وجود دارد یا خیر، باید توجه کنید که نشتی در مسیر گاز سرما ساز وجود نداشته باشد. گاهی وجود ترک در مسیر، می تواند دلیل نشت گاز سرما ساز و در نتیجه روشن نشدن کولر گازی باشد. در صورت وجود ترک در مسیر، باید آن را برطرف کنید. علاوه بر این، گاز باید دوباره تا حد مشخصی شارژ شود. برای این کار، باید با تعمیر کار متخصص تماس بگیرید.

توجه کنید که نگهداری صحیح از کولر گازی و سرویس منظم آن باعث می شود که با این مشکل کمتر روبرو شوید. در واقع ایرادهایی از جمله ترک به تدریج به وجود می آید و شما با سرویس منظم کولر گازی می توانید از وجود آن ها زودتر اطلاع پیدا کنید.

8. از کار افتادن فن؛ روشن نشدن کولر گازی

گاهی این امکان وجود دارد که از کار افتادن فن، موجب روشن نشدن کولر گازی شده باشد. به ویژه اگر کولر گازی تان در زمستان کاملا خاموش بوده و آن را بعد از مدتی راه اندازی می کنید، ممکن است فن به دلیل وجود آلودگی و گرد و خاک نچرخد یا این که چرخش آن خیلی سخت انجام شود. در این صورت با تعمیرکار تماس بگیرید تا آن ها شما را راهنمایی کنند.

9. کثیف بودن فیلتر هوا

از آنجا که فیلتر هوا یک جزء مهم در کولر گازی محسوب می شود، باید به صورت منظم آن را تمیز کنید. در واقع، فیلتر هوا برای اطمینان از گردش هوای بدون آلودگی است. بنابراین، تمیز نبودن فیلتر می تواند عملکرد کولر را مختل کند.

کثیف شدن فیلترهای هوا می تواند موجب یخ زدن یونیت خارجی شود و در نتیجه باعث روشن نشدن کولر گازی گردد. برای درک دلیل یخ زدگی باید بگوییم که یونیت داخلی کویل اوپراتور دارد و یونیت خارجی دارای کمپرسور است. خط مبرد در میان این دو وجود دارد. وقتی که جریان هوای گرم خانه نتواند توسط گاز خنک کننده جذب گردد، سرماساز خیلی سرد می شود و رطوبت روی کویل ها یخ می زند.

بنابراین، اگر متوجه کثیف بودن فیلتر هوا شدید، می توانید خودتان آن را تمیز کنید، یا با متخصص تعمیرکار تماس بگیرید. یادتان باشد که بعد از شستشوی فیلترها، بگذارید کولر کاملا خشک شود.

10. کثیفی کندانسور

یونیت خارجی یا همان کندانسور هم در صورت کثیف بودن، ممکن است موجب روشن نشدن کولر گازی شود. اگر به طور منظم، کندانسور را سرویس نکنید، به تدریج کثیف خواهد شد. از آنجا که وظیفه کندانسور انتشار گرما به فضای باز است، کثیف بودنش باعث می شود، بیشتر کار کند. بیشتر کار کردن آن، موجب کشیدن جریان هوای بیش از حد می شود و مدار قطع می گردد. در این صورت کولر گازی شما روشن نخواهد شد.

برای تمیز کردن کندانسور حتما باید با متخصص تماس بگیرید، زیرا پره های کویل کمپرسور حساس هستند و ممکن است آسیب ببینند. سعی کنید یک برنامه سرویس منظم برای تمیز کردن کندانسور داشته باشید تا از آسیب جدی به آن خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید: زمان شارژ گاز کولر گازی

11. خرابی خازن

خازن ها قسمتی از سیستم های مطبوع هستند و به مدار موتور متصل می باشند. خازن ها، نیروی اولیه را برای موتور ایجاد می کنند تا موتور شروع به کار کند و هر زمان سرعت موتور به مقدار مشخصی برسد، خازن از مدار جدا می شود.

در اینجا لازم است توضیح دهیم که دو نوع خازن وجود دارد:

  • خازن شروع کننده که برای راه اندازی موتور، ولتاژی را ایجاد می کند.
  • خازن دائم که موتور را روشن نگه می دارد.

از آنجا که این خازن ها به گرما حساس هستند، گرمای زیاد موجب سخت کار کردن کولر گازی می شود. برای مثال اگر یونیت خارجی در پشت بام نصب شده باشد، در تابستان بسیار گرم خواهد شد و کولر سخت کار خواهد کرد و خازن بیش از حد گرم خواهد شد. این موجب روشن نشدن کولر گازی می شود.

یادتان باشد که موارد زیر را برای جلوگیری از گرم شدن زیاد خازن رعایت کنید.

  • سعی کنید هرگز دما را روی سردترین یا گرم ترین مقدار تنظیم نکنید، زیرا این موجب کار کردن بیش از حد کولر گازی می شود و در نتیجه خازن داغ شده و موجب روشن نشدن کولر گازی می شود.
  • از آنجا که نوسان برق، یکی از مواردی است که ممکن است به خازن آسیب برساند، همیشه از یک محافظ برق استفاده کنید.
  • عدم سرویس منظم باعث فرسوده شدن زود هنگام خازن می شود. بنابراین سعی کنید برنامه مشخص برای سرویس کولر داشته باشید تا در صورت نیاز، به موقع خازن را تعویض کنید.

حواستان باشد که هرگز خودتانن برای تعویض خازن دست به کار نشوید، زیرا بار الکتریکی زیادی در خازن وجود دارد و موجب برق گرفتگی شدید می شود. به علاوه، یادتان باشد که خازنی که ایراد دارد، ممکن است موجب سوختن موتور شود و خسارت زیادی را به شما تحمیل کند.

12. روشن نشدن کولر گازی؛ خراب بودن موتور کمپرسور

موتورها برای این که تماس با آب و هوا نداشته باشند، آب بندی می شوند. با گذشت زمان و یا عدم نگهداری صحیح کولر گازی، ممکن است آب بندی کارآیی اش را از دست بدهد. در این صورت ممکن است کولر در زمان روشن شدن صدای سایش بدهد که ممکن است به دلیل خراب شدن تیغه های موتور باشد.

در صورت خرابی تیغه های موتور و در نتیجه کار نکردن درست آن، یونیت خارجی قادر به دفع مناسب گرما نخواهد بود. در این صورت، موتور باید تعمیر یا تعویض شود. از آنجا که هزینه تعمیر موتور زیاد است، شاید به صرفه تر باشد که دستگاه را عوض کنید. البته برای تصمیم نهایی باید با کارشناس ماهر تماس بگیرید.

13. قطع بودن مدار شکن

مدار شکن یک قطعه برای ایمنی دستگاه است. این قطعه در صورت وجود ولتاژ بالا برق را قطع می کند. بنابراین، گاهی ممکن است روشن نشدن کولر گازی به دلیل قطع شدن مدار شکن باشد. برای اطمینان از این که مشکل در قطع بودن مدار شکن است یا نه، کلید مدار را پیدا کنید و آن را خاموش نمایید. حالا چند دقیقه صبر کنید و دوباره آن را روشن کنید.

توجه داشته باشید که اگر مدار شکن هنوز هم قطع است، سعی در روشن کردن آن نکنید. در واقع روشن نشدن آن نشان دهنده ولتاژ بالا است و این می تواند موجب آتش سوزی و خطر شود. این مشکل باید توسط فرد متخصص بررسی و تعمیر کولر گازی انجام شود.

14. خراب بودن برد کنترل

امروزه بیشتر کولرهای گازی دارای برد کنترل هستند و وظیفه آنها کنترل تهویه مطبوع است. اگر شک دارید که مشکل از برد کنترل است با تعمیر کار ماهر تماس بگیرید، زیرا اطمینان از این که مشکل روشن نشدن کولر گازی از کنترل برد است، کمی مشکل می باشد.

15. گرفتگی لوله یا سینی تخلیه؛ روشن نشدن کولر گازی

کولر گازی علاوه بر این که هوای منزل شما را گرم یا سرد می کند،رطوبت را نیز از بین می برد. این رطوبتی که جذب می شود، در ظرف یا سینی تخلیه جمع می گردد و به خط تخلیه کندانس رفته و به بیرون انتقال میابد.

اگر سینی تخلیه به صورت منظم سرویس نشود، موجب مسدود شدن آن می گردد. هرچند این سینی، یک زهکش برای جلوگیری از گرفتگی دارد، اما در صورت پر شدن هر دو آن ها، سوئیچ شناور با فعال شدن، باعث روشن نشدن کولر گازی گردد.

برای برطرف کردن این مشکل، می توانید با جاروبرقی، آب و خاک این قسمت را برطرف کنید. به هرحال، اگر تجربه کافی در این مورد ندارید، حتما با یک تکنیسن خبره تماس بگیرید.

16. عدم تناسب اندازه کولر گازی با فضا

دقت کنید که همیشه اندازه کولر گازی باید متناسب با فضا باشد. کولری که اندازه متناسب با فضا نداشته باشد، باید زیاد کار کند و این هم موجب استهلاک سریع و هم موجب مصرف انرژی زیاد می شود.

اگر کولر بزرگ تر از حد لازم باشد، خیلی سریع روشن و خاموش می شود و استهلاک آن بسیار بالا می رود. همچنین یک کولر کوچک باید برای مدت خیلی طولانی کار کند که این نیز موجب داغ شدن خازن و خراب شدن کولر گازی می شود.

بنابراین همیشه برای خرید کولر گازی با متخصص مشورت کنید تا خیلی زود مجبور به هزینه های مربوط به تعمیر یا تعویض کولر گازی نشوید.

17. فرسوده شدن کولر گازی، روشن نشدن کولر گازی

عمر مفید یک کولر گازی وابسته به این که چگونه از دستگاه نگهداری می کنید، حدود 10 تا 15 سال است. اگر بعد از این مدت متوجه کاهش جریان هوا، نیاز دائم آن به تعمیر، وجود صداهای زیاد یا بدبو شدن آن شدید، احتمالا چاره ای جز تعویض کولر گازی ندارید. البته حتما قبل از تعویض کولر گازی تان، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.