جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز رومیزی شما به درستی کار نمی کند؟ مشعل ها روشن نمی شوند یا رنگ شعله غیر عادی است؟ در این مقاله با  نحوه تعمیر اجاق گاز رومیزی آشنا می شوید. اگرچه این محصول در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد، اما عیب یابی و تعمیر آن نیاز به مهارت دارد. اجاق گازهای رومیزی فر ندارند و از این جهت تعمیرات آنها کمی راحت تر از مدل های فردار است.

با این حال برای عیب یابی و تعمیر قطعاتی همچون ترموکوپل، ژیگلور و … در این نوع اجاق گاز، باید از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشید. در ادامه بخشی از مهم ترین مشکلات این دستگاه را بررسی کرده و شما را با کلیاتی راجع به تعمیر اجاق گاز رومیزی آشنا خواهیم کرد.

خدمات تخصصی تعمیر اجاق گاز رومیزی

تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده، عیب یابی دقیق اجاق گاز، تعویض مشعل ها، تعمیر و تعویض ترموکوپل، تعویض ژیگلور، رفع مشکل روشن نشدن اجاق گاز، ترمیم خاموش شدن مداوم شعله ها، عیب یابی و رفع مشکل یکنواخت نبودن حرارت فر یا شعله اجاق، ترمیم آبی نبودن رنگ شعله ها، ریشه یابی و ترمیم دود کردن شعله ها و تعمیر یا تعویض فندک، بخشی از خدماتی هستند که تیم تعمیر اجاق گاز رومیزی به دارندگان این محصول ارائه می دهند. تعمیرات اجاق گاز در منزل انجام می شود تا کیفیت کار بالا رفته و مشتریان عزیز راحت تر باشند.

تعمیر اجاق گاز رومیزی

  • تعمیر و تعویض ترموکوپل گاز رومیزی

ترموکوپل قطعه ای کوچک در انواع اجاق گاز است که یک سمت آن به فندک یا شعله گاز ( یا بخاری ) وصل می شود و سمت دیگر آن به ورودی جریان گاز متصل است. گاهی سیم ترموکوپل متصل به شمعک یا شعله گاز حضور شعله را احساس نمی کند و در نتیجه، سمت دیگر به طور خودکار جریان گاز را قطع می کند. در این صورت مشکلاتی در روشن شدن اجاق و مشعل ها ایجاد می شود. در واقع ترموکوپل به محض خاموش شدن شعله، جریان گاز را قطع می کند.

بنابراین خرابی آن ممکن است تهدیداتی را به دنبال داشته باشد. تیم تعمیرات اجاق گاز رومیزی در صورت تشخیص خرابی این قطعه، آن را ترمیم یا تعویض می کنند تا مشکل برطرف شود. البته تلاش ما بر ترمیم ترموکوپل است؛ اما در صورت نیاز، باید این قطعه را با نمونه جدید و سالم تعویض کرد.

  • تعویض ژیگلور اجاق گاز

یکی دیگر از خدمات تعمیر اجاق گاز رومیزی، تعویض ژیگلور است. ژیگلور قطعه از از جنس آلیاژ برنج است که روی آن سوراخ ریزی تعبیه شده تا ابزار مورد استفاده برای تعویض این قطعه در آن قرار گیرد. در واقع ژیگلور آخرین قطعه ای است که گاز را از کپسول به محل سوخت هدایت می کند. این قطعه در بیشتر موارد قابل ترمیم نیست و تعمیرکار باید آن را تعویض کند تا روند گازرسانی و عملکرد اجاق گاز به درستی انجام شود.

دیگر نگران مشکلات اجاق گاز رومیزی نباشید

در این بخش، مهم ترین و رایج ترین مشکلات اجاق گازهای رومیزی را معرفی کرده و راهکارهایی عملی و ساده را برای برطرف کردن آنها به شما همراهان گرامی آموزش می دهیم.

  • یکدست نبودن شعله

اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، باید شعله های اجاق گاز به رنگ آبی روشن باشند. ارتفاع عادی شعله ها در حدود ۲۰ میلی متر است و به طور یکدست در اطراف مشعل پخش می شوند. اگر شعله ها زرد باشند و یا قدرت کافی نداشته باشند به این معنی است که اجاق گاز دچار ایراد شده است. در این شرایط، باید محل شعله را به خوبی تمیز کنید و همیشه خشک نگه دارید. احتمال این که رطوبت یا ماده شوینده در منافذ مشعل ها باقی مانده باشد بسیار زیاد است. بنابراین مشعل ها را با احتیاط برداشته و زیر آنها را به خوبی تمیز و خشک کنید.

  • روشن نشدن شعله

یکی دیگر از مشکلاتی که در تعمیر اجاق گاز رومیزی مورد بررسی قرار می گیرد، روشن نشدن شعله است. به این معنی که اجاق جرقه می زند اما مشعل ها روشن نمی شوند. احتمالا یا محل ایجاد شعله را غبار گرفته و یا این بخش توسط ذرات آلودگی و چربی و … مسدود شده است. می تواند محل شعله را با مسواک یا فرچه های مخصوص، به خوبی تمیز کنید.

  • گرمای بیش از حد شعله

بسیاری از کاربران اجاق گازهای رومیزی عنوان می کنند که حرارت شعله ها غیر عادی و بسیار زیاد است. این مشکل می تواند منجر به سوختن غذاها می شود و دردسرساز خواهد بود. دلیل اصلی بروز این مشکل، شکستن ترموستات است. بهترین روش برای رفع این مشکل، تعویض ترموستات است که البته باید توسط تکنسین های مجرب تعمیرات اجاق گاز انجام گردد.

  • خاموش شدن بی دلیل پیلوت

خاموش شدن بی دلیل و ناگهانی پیلوت، مشکل دیگری است که دارندگان انواع اجاق گاز بعضا با آن مواجه می شوند. در این شرایط معمولا پیلوت به درستی تنظیم نشده و گاز کافی به آن نمی رسد. بهتر است در این شرایط از یک تعمیرکار بخواهید پیلوت را بررسی و تنظیمات آن را به صورت استاندارد اصلاح نماید.

برای آشنایی با نحوه عیب یابی و رفع مشکلات انواع لوازم خانگی، از بخش مقالات وب سایت دیدن نمایید.

3/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.