جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر موتور کولر گازی

خرابی موتور کولر گازی اصلا اتفاق خوبی نیست و بدون شک هزینه های بسیاری روی دست شما خواهد گذاشت. اساس کار کولرگازی، موتور آن است و اگر این قطعه از کار بیفتد یا به هر دلیلی درست کار نکند، دستگاه نیز از کار خواهد افتاد. سوختن موتور علاوه بر مختل کردن عملکرد کولر گازی، ممکن است به سایر قطعات این دستگاه نیز آسیب برساند. بنابراین این مساله باید در اسرع وقت بررسی شده و تعمیر موتور کولر گازی انجام شود. باید بدانید که این مساله حتی می تواند موجب بروز وضعیت خطرناکی به نام اورلود شده و مشکلات جبران ناپذیری را در دستگاه شما ایجاد کند.

در ادامه این مطلب شما عزیزان را با نکاتی در خصوص تعمیر موتور کولر گازی آشنا خواهیم کرد. البته ممکن است شدت آسیب دیدگی به اندازه ای باشدکه امکان ترمیم موتور وجود نداشته و باید این قطعه تعویض گردد. در صورت سوختن موتور کولر گوزی یا هر ایراد غیرعادی دیگری که مشاهده می کنید، با تیم کارشناسی نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران تماس برقرار کنید. همکاران ما اقدامات لازم برای ترمیم یا تعویض موتور را به بهترین شکل انجام خواهند داد. 

تعمیر موتور کولر گازی

دلایل خراب شدن موتور کولر گازی چیست؟

دلایل خراب شدن موتور کولر گازی ممکن است به عوامل مختلفی برگردد. در زیر، تعدادی از دلایل رایج را بررسی می کنیم. توجه داشته باشته باشید که در صورت آسیب به موتور به دلیل هر کدام از این موارد، تعمیر موتور کولر گازی برای در اولین فرصت انجام شود.

عدم نگهداری و تعمیرات منظم کولر گازی

عدم انجام تعمیرات و نگهداری منظم از دستگاه، می‌تواند به تجمع گرد و غبار، کثیفی فیلترها، آلوده شدن لوله های هوا و سیستم خنک کننده منجر شود. این مواد آلوده می توانند باعث افت کارایی موتور شده و در نتیجه منجر به خرابی آن شوند.

اشکال در سیستم الکترونیکی موتور کولر گازی

موتور کولر گازی دارای سیستم الکترونیکی پیچیده ای است که شامل قطعات مختلف می شود. خرابی در قطعات الکترونیکی مانند مدارها، سنسورها و بردهای دستگاه، می تواند عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار داده و باعث خرابی آن شود.

افزایش دمای کولر گازی

در صورتی که موتور کولر گازی به دلیل عدم تهویه مناسب یا مشکل در سیستم خنک کننده، با دمای بالا مواجه شود، ممکن است قطعات داخلی موتور آسیب ببینند. افزایش دما می تواند باعث ایجاد تغییرات در جریان هوا، افزایش فشار و سایر مشکلات حرارتی شود که موجب خرابی موتور می شوند.

نصب نادرست کولر گازی

نصب نادرست کولر گازی می‌تواند به تنش در قطعات و اجزای موتور منجر شود. این تنش ها ممکن است باعث شکستن قطعات، لرزش های غیرمعمول و خرابی سریعتر موتور شوند.

سوختن موتور کولر گازی

سوختن موتور کولر گازی از مشکلاتی است که حل آن نیاز به بررسی متخصصان دارد. یکی از مهم ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی، کار کردن کمپرسور بدون گاز است. به همین دلیل است که همواره تاکید می کنیم شارژ گاز کولر گازی خود را جدی گرفته و به موقع اقدام به انجام دادن آن نمایید. نوسانات برق نیز دلیل دیگری است که می تواند موجب سوختن موتور کولرگازی شود. در این شرایط، ولتاژ بیش از حد وارد دستگاه شده و منجر به ایجاد مشکلی تحت عنوان اورلود می گردد. در این صورت، موتور میسوزد و کولر نمی تواند محیط را خنک سازد.

کثیف بودن کنداسور نیز می تواند منجر به سوختن این قطعه و بروز مشکلات جدی در عملکرد کولرگازی شود. به هر ترتیب، سوختن موتور کولرگازی مساله ای بسیار مهم بوده و نیاز به رسیدگی در اسرع وقت دارد. برای تعمیر موتور کولر گازی می توانید از تیم کارشناسی نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

نحوه تعمیر موتور کولر گازی

اگرچه عمدتا تنها راه حل سوختن موتور کولرگازی ، تعویض این قطعه است، اما برخی از خرابی های کمپرسور قابل تعمیر هستند. نحوه تعمیر موتور کولر گازی به شکل زیر است:

1- کولر گازی را خاموش و از برق جدا کنید.

2- پنل کولر گازی را باز کنید.

3- اتصالات مربوط به کمپرسور یا موتور را با دقت باز کنید.

4- موتور کولر گازی را از دستگاه بیرون آورید.

5- درب کمپرسور را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید.

6- اتصالات و گیره های بخش های داخلی کمپرسور را باز کنید.

7- اجزای آسیب دیده موتور را تعمیر یا تعویض کنید.

8- اتصالاتی که باز کرده بودید را مطابق قبل ببندید.

9- درب موتور را ببندید.

10- موتور یا کمپرسور کولر گازی را در جای قبلی اش نصب کنید.

11- پنل دستگاه را ببندید.

12- کولر گازی را روشن کرده و بررسی کنید که به درستی کار کند.

تعویض موتور کولر گازی

ایراداتی مثل موتور کولر گازی به اندازه ای حاد هستند که در اغلب موارد، مانع از تعمیر کولر گازی می شود. معمولا وقتی این قطعه می سوزد، تعویض موتور کولر گازی بهترین کاری است که می توان برای بازگرداندن عملکرد دستگاه به حالت اولیه انجام داد. برای این منظور، باید پیش از هر کاری کندانسور باز شود. در مرحله بعد، سر لوله های کمپرسور جوشکاری شده و باز می شوند. حالا می توان موتور را بیرون آورده و جایگزین نمود.

البته پیش از جایگذاری موتور جدید، باید حتما گاز کولر تخلیه شود. سپس موتور جدید در دستگاه جایگذاری خواهد شد. معمولا پس از تعویض موتور کولر گازی، مشکل برطرف شده و دستگاه مطابق روال عادی به کار خود ادامه خواهد داد. برای تعویض بی نقص موتور می توانید روی مهارت و دانش فنی تیم تعمیرات سرویس کولر گازی در منزل و محل مور نظر خود حساب کنید.

4/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری