جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر فن کولر گازی

فن کولر گازی جزء قطعات مهم این دستگاه بوده و بخش های مختلفی دارد که خرابی هریک از آنها، مشکلاتی را در عملکرد کلی کولر ایجاد خواهد کرد. این قطعه در عملکرد کولر گازی و اسپیلت نقش داشته و خرابی آن می تواند مشکلات متعددی را برای این دستگاه ایجاد نماید. به همین دلیل در تعمیرات کولر گازی به فن و موتور فن توجه ویژه ای می شود. توجه داشته باشید که تعمیرات فن به شکل صحیح و بی نقص، منوط به شناختن بخش های مختلف این قطعه و فرایند کاری هریک از آنها می باشد.

اگر تعمیرکار اطلاعات کافی در مورد فن و قطعات آن نداشته باشد، قادر به ترمیم آن نبوده و حتی ممکن است زمینه ساز خرابی بیشتر قطعه ی مورد بحث گردد. همکاران ما در واحد تعمیر کولرگازی نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی، به دلیل برخورداری از تخصص و تجربه بالا در زمینه تعمیر این محصول، از پیشرفته ترین تجهیزات این حوزه استفاده کرده و فن را به صورت تخصصی تعمیر می نمایند. برای آشنایی هرچه بیشتر بافرایند تعمیر فن کولر گازی و جزئیات این فرایند، توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

تعمیر فن کولر گازی

مشکلات فن کولر گازی

اصلی ترین مشکلی که در تعمیر فن کولر گازی مورد بررسی قرار می گیرد، کار نکردن این قطعه است. به این معنی که به دلایل مختلفی، فن کار نکرده و به تبع آن مشکلاتی در عملکرد کلی دستگاه به وجود می آید. این مشکل ممکن است در اثر خرابی و یا حتی سوختن موتور فن به وجود بیاید. سوختن فن یا موتور آن، مشکلی بسیار جدی بوده و تعمیرات فن در این شرایط، نیاز به مهارت و تخصص بالایی داشته و باید در مراکز تخصصی و مجهز انجام گردد.

همچنین گاهی ممکن است فن به صورت ناقص کار کند و به این ترتیب، فرایند خنک سازی و پرتاب باد دستگاه را مختل نماید. آنچه اهمیت دارد این است که به محض مشاهده مشکل در کارکرد فن کولر گازی ، مراتب را به یکی از کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر لوازم خانگی مرکز سخت افزار ایران گزارش داده و به دنبال ترمیم یا تعویض این قطعه باشید.

تست فن کولر گازی

پیش از تعمیر فن کولر گازی، باید این قطعه را تست کرد. بررسی ترموستات، تعویض فیلترهای هوا، بررسی فن خارجی سیستم، پاکسازی تیغه های فن، بررسی خازن ها، چرخاندن پروانه و اطمینان از سالم بودن آن، بررسی شفت موتور فن، وارسی برد کنترل اصلی و بررسی شفت داخلی و خارجی موتور فن، اقداماتی هستند که تعمیرکاران برای تست فن کولر گازی انجام می دهند. البته تعمیرکاران برای تست این قطعه از اهم متر هم استفاده می کنند. پس از تست فن و شناسایی بخش های آسیب دیده، این اجزا ترمیم یا تعویض می شوند و به این ترتیب، مشکلات عملکردی فن برطرف می گردند.

تعمیر فن کولر گازی

تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای

تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای کار راحتی است و پیچیدگی خاصی ندارد. البته اگر در این زمینه تجربه ندارید، به هیچ عنوان آن را انجام ندهید. تیم تعمیرات فن کولر گازی برای تعویض بلبرینگ فن، این قطعه را با پیچ گوشتی باز می کنند. سپس بلبرینگ جدید جایگزین شده و بخشهای باز شده، مجددا بسته می شوند. بلبرینگ امکان حرکت پره ها را فراهم می کند و در صورت خرابی، فن را از کار می اندازد. این قطعه معمولا قابل تعمیر نیست و فقط باید تعویض شود.

تعویض فن کولر گازی

تعمیر فن کولر گازی در بیشتر موارد امکان پذیر است و معمولا می توان این قطعه را ترمیم کرد. اما گاهی شدت آسیب دیدگی به اندازه ای است که فن قابل ترمیم است. یا ممکن است پره های فن شکسته باشند و نیاز به تعویض این قطعه باشد. برای تعویض فن کولر گازی باید تمام اتصالات این قطعه، که بعضا با قطعات دیگر در ارتباطند، باز شوند. تعمیرکاری که این کار را انجام می دهد باید به اندازه کافی در این زمینه تجربه داشته و قطعات مختلف کولر را به خوبی بشناسد. در غیر این صورت ممکن است اشتباه کرده و باعث سوختن فن یا آسیب دیدگی دیگر قطعات و اجزاء کولر شود. تیم تعمیرات کولر گازی برای تعویض فن از نمونه اصل استفاده می کنند تا عملکرد بی نقص کولر و فن جدید تضمین شود.

روش تست موتور فن کولر گازی

برای تست موتور فن کولر گازی، باید ببینید که آیا این بخش به درستی کار می کند یا نه. بهترین روش برای مطمئن شدن از این موضوع، این است که شفت موتور را بچرخانید. اگر در حرکت آن اختلالی وجود داشت، باید موتور فن را تعویض کنید. در غیر این صورت، موتور فن کولر گازی شما سالم است و هیچ نیازی به ترمیم یا تعویض آن نیست.

دلایل مورد بررسی در تعمیر فن کولر گازی

از کار افتادن شفت بیرونی و داخلی موتور فن

جالب است بدانید که محور موتور فن دارای دو تیغه در طرفین می باشد. این دو تیغه از یک طرف هوا را به داخل کویل ها می کشند و از طرف دیگر هوای گرم را خارج می کنند. سوختن یا شل شدن ایت یاتاقان ها عملکرد فن را به شدت مختل می کنند. در این حالت، فن از کار می افتد و کارکرد عادی خود را از دست می دهد. برای تعمیر فن کولر گازی در این حالت باید نسبت به تعمیر یا تعویض شفت و یاتاقان اقدام شود.

نیم سوز شدن رله برد

نیم سوز شدن رله برد نیز جزء دلایلی است که در تعمیر فن کولر گازی مورد توجه قرار می گیرد. لازم است بدانید که رله برد قطعه ای است که ولتاژ اکثر قطعات کولر را تامین می کند. تاثیر این قطعه بر عملکرد فن بدان جهت است که ولتاژ موتور فن نیز از همین قطعه تامین می گردد. نیم سوز شدن یا درست کار نکردن این قطعه، موجب از کار افتادن فن خواهد شد. بدیهی است که در این شرایط، فن کولر گازی نیز به درستی کار نکرده و در موارد شدیدتر، به کلی از کار می افتد. بیشتر تعمیرکاران در این شرایط اقدام به تعمیر یا تعویض رله برد می نمایند.

خرابی موتور فن

موتور فن اصلی ترین بخش فن کولر گازی است که خود دارای یک قطعه بسیار مهم به نام بلبرینگ است. اگر بلبرینگ به هر دلیلی از بین رفته یا فرسوده شود، موتور فن معیوب شده و در نتیجه، فن از کار می افتد. با تعمیر یا تعویض موتور فن در این حالت، می توان مشکل فن دستگاه را برطرف کرده و عملکرد کولرگازی را به حالت عادی باز گرداند.

خرابی سنسور کنترل دما

یکی دیگر از مواردی که منجر به بروز مشکل در عملکرد فن کولرگازی می شود، خرابی سنسور کنترل دما است. معیوب شدن این قطعه الکتریکی باعث می شود که علی رغم کار کردن موتور فن، خود فن هیچ فعالیتی نداشته باشد. با تعمیر سنسور کنترل دما می توان مشکل را برطرف کرده و تعمیر فن کولرگازی را انجام داد.

قیمت فن کولر گازی

فن کولر گازی در اندازه و ظرفیت های مختلف ساخته شده است. بسته به ظرفیت دستگاه و ویژگی های دیگر، انواع مختلف فن در آن به کار برده می شود. قیمت فن کولر گازی، بسته به نوع و مدل این قطعه متغیر است. فن کولرهای ایستاده و اسپلیت های ظرفیت بالا گران تر است. طبعا کولرهایی با ظرفیت پایین تر، دارای فن ارزان قیمت تر نیز هستند. نمایندگی تعمیرات کولر گازی در مرکز سخت افزار ایران تنها از فن های اصل و شرکتی در دستگاهها استفاده می کنند. برای اطلاع از قیمت فن و هزینه تعمیر یا تعویض این قطعه، با نمایندگی کولر گازی تماس بگیرید.

5/5 (4 امتیاز)
اشتراک گذاری