جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چه زمانی شارژ گاز کولر گازی ضروری است؟

یکی از موضوعات مهمی که برای استفاده از کولر گازی حائز اهمیت است، شارژ گاز کولر گازی می باشد. خالی بودن گاز کولر منجر به پیدایش اختلالات ریز و درشتی بسیاری در دستگاه خواهد شد. این اختلالات تاثیر مستقیمی بر روی سلامت کمپرسور سیستم دارند. بنابراین اگر خواهان افزایش طول عمر کولر گازی هستید، باید همواره به مسئله شارژ گاز کولر گازی دقت داشته باشید. در ادامه مقاله پیش رو قصد داریم شما را با پروسه شارژ گاز کولر گازی آشنا سازیم. اگر از کاربران کولرهای گازی هستید، این مقاله را از دست ندهید.

شارژ کردن گاز کولر گازی

فرا رسیدن زمان شارژ کردن گاز کولر گازی

چه زمانی باید گاز کولر گازی را شارژ کرد؟ مهم ترین سوالی که می توان در خصوص شارژ گاز کولر گازی پرسید، زمان آن است. اگر کولر گازی قدرت چندانی برای انجام عملیات خنک سازی ندارد، احتمالا زمان شارژ کردن گاز کولر فرا رسیده است.

به طور کلی بعد از گذشت چند ماه استفاده، گاز کولر تمام می شود و باید برای استفاده دوباره از دستگاه، کولر گازی را شارژ کنید. دقت داشته باشید کولرهای گازی به صورت پیش فرض دارای مخزن خالی از گاز هستند. بنابراین هنگام نصب کولر گازی و پس از راه اندازی یونیت ها هم شارژ گاز را فراموش نکنید.

نحوه شارژ کردن گاز کولر گازی

پروسه شارژ گاز کولر گازی دارای دو روش مختلف است که عبارتند از: شارژ گاز وزنی با استفاده از ترازو و شارژ توسط گیج مانوفیلد. تعمیرکار باید بسته به شرایط ساختاری کولر گازی و نوع آن مناسب ترین روش را انتخاب کند. البته به تازگی بیشتر تکنسین های ماهر از تکنیک تازه ای به وسیله آمپر متر، کولرهای گازی را شارژ می نمایند. این تکنیک بازدهی بسیار مناسبی دارد. به هر حال مهم ترین مسئله در شارژ گاز کولر، مهارت تعمیرکار است. به هیچ عنوان نباید پس از شارژ گاز، کولر نشتی داشته باشد.

شارژ گاز وزنی با استفاده از ترازو

شارژ کولر گازی یک فرآیند مهم در نگهداری و بهینه سازی عملکرد آن است. شارژ گاز وزنی با ترازو یک روش دقیق برای اندازه گیری و تعیین مقدار صحیح گاز مورد نیاز برای کولر گازی است. در این روش، ابتدا کولر گازی خاموش می شود، سپس ترازوی دقیقی برای اندازه گیری وزن کولر گازی استفاده می شود. سپس با استفاده از اطلاعات فنی کولر گازی، وزن گاز مورد نیاز برای شارژ دوباره تعیین می شود. این اطلاعات معمولاً در دستورالعمل های تولید کننده کولر گازی قابل دسترسی هستند.

با توجه به وزن مورد نیاز، گاز مخصوصی که برای شارژ کولر گازی استفاده می شود (معمولاً R-410A یا R-22) به دستگاه شارژ کننده گاز متصل می شود. سپس با استفاده از ترازو، گاز به آرامی و با دقت به کولر گازی تزریق می شود تا وزن صحیح حاصل شود.

در این روش اندازه گیری دقیق وزن با ترازو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مقدار نادرست گاز می تواند عملکرد کولر گازی را تحت تأثیر قرار داده و باعث مصرف انرژی اضافی، کاهش کارایی و خرابی سریعتر سیستم شود.

شارژ گاز کولر گازی به روش آمپری

در کولر گازی دو نوع آمپر مصرفی استاندارد وجود دارد. چنانچه این دو عدد با یکدیگر تطابق نداشته باشند، یعنی گاز مبرد دستگاه کافی نیست. البته ممکن است نشان از زیاد بودن گاز باشد. در هر صورت به این معنی است که دستگاه باید از نظر میزان شارژ بررسی شود.

در این روش آمپرمتری به دستگاه متصل شده و سپس فرایند شارژ گاز آغاز می شود تا زمانی که آمپرمتر جریان درست را نشان دهد. در صورتی که آمپر مصرفی از استاندارد کمتر باشد، یعنی گاز کولر کافی نیست. برای مقایسه باید از آمپری که اندازه گیری کردید و عددی که روی برچسب فنی دستگاه وجود دارد استفاده کنید.

استانداردهای اصلی فرآیند شارژ گاز کولر گازی

روند شارژ گاز کولر گازی یک سری مراحل و پارامترهای تعیین شده دارد که باید به آن ها دقت داشت. اولین نکته برای شارژ کردن گاز کولر گازی، خاموشی دستگاه است. تعمیر کار باید دستگاه را از پریز برق نیز جدا کند و سپس شیلنگ گیج مانیفولد به پمپ های فشار دستگاه وصل نماید. در این مرحله نیز لازم است که کولر روشن شود و به مدت 15 دقیقه کار کند تا به حالت پایداری رسیده و آماده شارژ گردد.

پس از گذشت 15 دقیقه حتما باید دما چک شود. بررسی وضعیت اتصالات کولر گازی هم مسئله با اهمیتی در روند شارژ گاز است. در انتهای کار از تعمیرکار بخواهید روند فعالیت کولر را تست کند. خاطرنشان می نماییم که واحد تعمیرات کولر گازی مرکز سخت افزار ایران روند شارژ گاز کولر گازی را به بهترین شکل ممکن همراه با گارانتی انجام می دهد. جهت کسب سرویس های این دپارتمان تخصصی با واحد پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.