جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش نحوه عیب یابی و رفع مشکلات کولرگازی

با گرم شدن هوا کم کم زمان روشن کردن کولر های گازی می رسد. اما درست مانند دیگر وسایل سرمایشی و گرمایشی که بعد از مدتی کار نکردن، نیاز به سرویس شدن و یک سری تعمیرات دارند، کولر گازی ها نیز باید پیش از استفاده به دقت بررسی شده تا برای رفع مشکلات کولر گازی مورد نظر اقدامات لازم انجام شود.

مواردی مانند شارژ گاز کولر گازی از جمله مهم ترین کار هایی است که در قالب سرویس این دستگاه ها باید انجام شود. در کنار سرویس های رایج یک سری مشکلات و ایراد ها نیز ممکن است در کولر وجود داشته باشد که نیاز به تشخیص به موقع آن ها اهمیت زیادی دارد. از این رو عیب یابی کولر گازی باید توسط تکنسین های مجرب و مسلط به دستگاه صورت بگیرد.

در ادامه می خواهیم در خصوص برخی ایراد های رایج این دستگاه ها و نحوه رفع مشکلات کولر گازی صحبت کنیم. نمایندگی تعمیرات کولر گازی  به راحتی میتواند هر یک از این مشکلات را با دنبال کردن برخی نشانه ها تشخیص داده و تعمیرات و سرویس های مورد نیاز را ارائه دهد.

رفع مشکلات کولر گازی

رایج ترین مشکلات کولر های گازی

اول از همه پیش از آن که از رایج ترین ایراد ها و نحوه رفع مشکلات کولر گازی بگوییم باید به این مهم اشاره کنیم که اکثر این مشکلات و ایراد ها جدای از برند و مدل دستگاه در اکثر کولر های گازی مشاهده می شوند و می توان دلیل بروز آن ها را به عوامل مختلفی از جمله استفاده نادرست و از همه مهم تر نوسانات جریان برق یا فرسودگی قطعات کولر نسبت داد. برخی از رایج ترین مشکلات شامل موارد زیر است:

  • روشن نشدن کولر گازی
  • شنیده شدن صدای زیاد و نامعمول از کولر گازی
  • کار نکردن ریموت کولر گازی
  • گرم بودن جریان هوای خروجی کولر
  • از کار افتادن کمپرسور کولر
  • خرابی و بروز مشکل در برد کنترل دستگاه
  • خاموش نشدن کولر
  • نشت آب از کولر گازی ( هم از داخل کولر و هم از بیرون آن، گاهی نیز در زمان خاموشی دستگاه آب از آن به بیرون نشت می کند )
  • یخ زدن کولر گازی
  • از کار افتادن فن های داخلی و خارجی کولر گازی و ….

راه کارهای عیب یابی و رفع مشکلات کولر گازی

رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی

یکی از مهم ترین گزینه هایی که باید در لیست رفع مشکلات کولر گازی به آن اشاره کنیم، زمانی است که کولر کلا روشن نمی شود یا از کار افتاده است. در این حالت بهتر است اول جریان برق را بررسی کنیم. پریز، سیم های برق، دوشاخه کولر و … مواردی است که باید برای عیب یابی کولر گازی اول از همه مورد توجه قرار بگیرد. اگر هر یک از این بخش ها مشکل داشتند، با تعویض یا تعمیر آن ها در صورت امکان باید مشکل را برطرف کرد.

اگر در رسیدن جریان برق به کولر مشکلی وجود نداشته باشد، شاید نیاز به ریست کردن کولر گازی مورد نظر باشد. از طرفی بروز مشکلاتی در ترموستات کولر گازی یا خرابی کمپرسور آن می تواند دلیل روشن نشدن کولر مورد نظر باشد. به این ترتیب برای مثال شاید برای رفع مشکل دستگاه مورد نظر نیاز به تعمیر کمپرسور کولر گازی باشد.

دلیل هوای گرم خروجی از کولر گازی چیست؟

در بسیاری از موارد زمانی که کولر را روشن می کنیم هوایی که از آن خارج می شود خنک نیست و حتی در مواردی هوای خروجی گرم است. برای رفع مشکلات کولر گازی در صورت خنک نکردن دستگاه، در قدم اول باید دریچه ها و تنظیمات کولر را بررسی کرد. اما در مواردی نیز مشکل به همین سادگی ها برطرف نمی شود و خرابی برخی قطعات می تواند عامل خنک نکردن کولر گازی مورد نظر باشد.

از کار افتادن خازن مربوط به سیم پیچ، نشتی خنک کننده دستگاه، تمام شدن گاز کولر و در نهایت خرابی و بروز مشکل در موتور دستگاه از مواردی است که باید در عیب یابی کولر گازی در نظر گرفته شود. اگر موتور دستگاه دچار مشکل شده باشد، برای رفع این مشکل باید تعمیر موتور کولر گازی و حتی در مواردی تعویض آن را در نظر گرفت.

عیب یابی کولر گازی

رفع مشکل خاموش نشدن کولر گازی

یکی دیگر از مواردی که باید در زمینه رفع مشکلات کولر گازی به آن اشاره کنیم، خاموش نشدن دستگاه است. در این صورت پروسه عیب یابی کولر گازی کمی پیچیده تر و تخصصی تر می شود. قطعا مراکز تخصصی می توانند کمک زیادی در این خصوص ارائه دهند.

خرابی ترموستات کولر گازی، بروز مشکل در کنترل های الکترونیکی، خارج شدن سنسور از موقعیت خود، کثیف بودن فیلتر  ها یا کویل کندانسور و خرابی برد و بروز مشکل در فن کولر گازی از مهم ترین دلایلی است که می تواند خاموش نشدن دستگاه یا به زبانی دیگر یک سره شدن آن را به دنبال داشته باشند. به دلیل گستردگی دلایل بروز این مشکل، قطعا تماس با یک مرکز تخصصی تعمیرات کولر گازی می تواند به رفع هر چه سریع تر و دقیق تر مشکل کمک کند.

رفع مشکلات کولر گازی با عیب یابی کمپرسور دستگاه

کمپرسور یکی از قطعات بسیار مهم کولر است و مشکلات متعددی ممکن است در آن به وجود آید. از خرابی و عدم کار کرد کمپرسور تا یک سره شدن آن از مهم ترین مشکلاتی است که باید با یک عیب یابی دقیق دلیل بروز آن ها را تشخیص داد و برای برطرف کردن آن ها سرویس های لازم را انجام داد. برای مثال اگر کویل های کندانسور کثیف باشد می تواند سبب یک سره شدن کمپرسور شوند.

از طرفی اگر گاز کولر کم باشد، می تواند سبب خاموش نشدن کمپرسور شود. از طرفی کم بودن گاز کولر، مشکلات در جریان برق دستگاه و خرابی برد کولر نیز می تواند سبب کار نکردن کمپرسور شوند. به دلیل اهمیت این قطعه در کولر، بهتر است برای رفع مشکلات کولر گازی با مشاهده هر یک از این موارد سریعا به یک مرکز تعمیرات تخصصی کولر های گازی مراجعه کنید.

عیب یابی فن داخلی و خارجی کولر گازی

یکی دیگر از بخش های کولر که بروز مشکل در آن می تواند عملکرد دستگاه را مختل کند، فن های داخلی و خارجی کولر است. برای رفع مشکلات کولر گازی گاهی باید فن داخلی و خارجی آن را بررسی و عیب یابی کرد. اگر در عیب یابی کولر گازی مورد نظر مشخص شد که فن داخلی از کار افتاده است، ممکن است یک شی خارجی در آن گیر کرده باشد یا این که فیلتر هوا مسدود شده باشد.

از طرفی یخ زدن کویل اپراتور و مسیر خنک کننده کولر نیز می تواند موجب از کار افتادن فن داخلی دستگاه شود. در خصوص از کار افتادن فن خارجی نیز ابتدا باید جعبه برق و فیوز را بررسی کرد. از طرفی خرابی موتور یا خازن دستگاه نیز می تواند عملکرد فن خارجی را با مشکل مواجه کند. با یک عیب یابی دقیق توسط تکنسین های حرفه ای می توان سریع تر مشکل را تشخیص داد و مشکل ایجاد شده در فن ها را برطرف کرد.

مشکل یخ زدن کولر گازی

یکی دیگر از مشکلات رایج کولر های گازی، یخ زدن آن است. در خصوص رفع مشکلات کولر گازی در این خصوص نیز باید موارد زیادی را بررسی کرد، چرا که خرابی بخش های مختلف می تواند موجب بروز این مشکل شود. باز هم مشکلاتی نظیر کمبود گاز، نامناسب بودن جریان هوای درون کویل های اپراتور و … می تواند دلیل یخ زدن کولر باشند. در صورت بروز این مشکل، دستگاه به یک بررسی دقیق و تخصصی نیاز دارد تا دلایل مختلف با عیب یابی کولر گازی به دقت بررسی شود.

رفع مشکلات کولر گازی با عیب یابی تخصصی

موارد بالا برخی از مهم ترین ایراد هایی بودند که معمولا در انواع کولر های گازی مشاهده می شوند. در برخی مواقع برای رفع مشکلات کولر گازی می توان بدون مراجعه به مراکز تعمیراتی نیز مشکل را برطرف کرد. برای مثال با تمیز کردن فیلتر ها، بررسی اتصالات برقی دستگاه یا مواردی از این دست. اما با این حال برای رفع مشکلات کولر گازی در مواردی که ایراد جدی تر است، به یک عیب یابی تخصصی نیاز است.

برای مثال زمانی که موتور به درستی کار نمی کند یا کولر گازی مورد نظر نمی تواند هوا را خنک کند، باید از یک مرکز تخصصی برای تعمیرات دستگاه کمک گرفت. خصوصا زمانی که قطعات مهم داخلی کولر مانند برد کنترل یا کمپرسور دچار مشکل شده است، تعمیرکار کولر گازی می تواند با عیب یابی کولر گازی به کمک ابزار های تخصصی، مانند ابزار ها و روش های تست کمپرسور، مشکل را تشخیص داده و برای رفع آن کار های لازم را انجام دهد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.