جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی؛ دلایل و راهکارها

یکی از مشکلاتی که کاربران زیادی با آن مواجه می شوند، پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی است. در شرایطی که انتظار دارید لباسها شسته شده و تمیز شوند، با لباسهای پاره و آسیب دیده مواجه می شوید. اما اگر می خواهید بدانید که علت بروز این مشکل ناخوشایند چیست و چطور می توان آن را حل کرد، پیشنهاد می دهیم ادامه مقاله را بخوانید. پاره و یا نخ کش شدن لباسها ممکن است نشان دهنده بروز یک ایراد جدی در ماشین لباسشویی باشد.

اما گاهی هم مسئله جدی نیست و مربوط به بافت و دوخت لباسهاست. به هر ترتیب اگر با مطالعه ادامه مطلب مشکل پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی برطرف نشد، می توانید از همکاران ما در نمایندگی تعمیرات لباسشویی در مرکز سخت افزار ایران برای دریافت خدمات تخصصی تر کمک بگیرید. دقت کنید که نکات عنوان شده در این مقاله مربوط به یک برند خاص نیستند و کلیه مدل ها و برندهای لباسشویی را شامل می شوند.

پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی؛ دلایل و راهکارها

علت پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی

عوامل مختلفی باعث می شوند که لباسها در ماشین لباسشویی، پاره شده و یا نخ کش و حتی سوراخ گردند. تنظیم دور تند نامناسب، وجود اجسام تیز در میان لباس ها، استفاده از مایع سفید کننده، عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی، تنظیم نادرست برنامه شستشو، درست کار نکردن خشک کن لباسشویی، دلایل اصلی بروز این مشکل هستند. یعنی هنگام پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی، فارغ از برند دستگاه، احتمال وجود یکی از این موارد یا چند مورد از آنها وجود دارد.

رفع مشکل پاره شدن لباس در لباسشویی

دور تند

بیشتر ماشین های لباسشویی، گزینه ای به نام دور تند دارند که کمک می کند لباسها زودتر خشک شوند. این برنامه اگرچه رطوبت لباسها را می گیرد اما به بافت برخی از لباسها آسیب می رساند. اگر به هر دلیلی ناچار به استفاده از دور تند هستید، بهتر است لباسها را بر اساس جنسشان جدا کنید. برای مثال اگر لباس‌های ابریشمی با لباس‌های پشمی همراه باشند، ممکن است لباسهای ابریشمی در دور تند آسیب ببینند. به طور کلی لباسهایی که الیاف ظریف تری دارند، نباید با دور تند شسته شوند.

اجسام تیز

اقدام دیگری که باید برای رفع مشکل پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی انجام دهید، این است که اجسام تیز را از آن خارج کنید! منظور از اجسام تیز، زیپ، فنر، دکمه های لبه دار و یا لوازمی است که در جیب لباسها جا مانده اند. زیپ و دکمه را نمی توان جدا کرد اما بهتر است جیب لباسها را بگردید و اگر شئ تیزی در آنها بود، اجازه ندهید وارد ماشین شود. همچنین توصیه می شود که زیپ لباسها را ببندید و یا آنها را پشت و رو کنید.

مواد سفید کننده

برای این که ماشین لباسشویی لباسهای شما را پاره یا سوراخ نکند، بهتر است مواد سفید کننده را قبل از استفاده رقیق کنید. برخورد مستقیم سفید کننده غلیظ با الیاف لباس باعث تغییر رنگ و ایجاد پوسیدگی در تاروپود آنها شده و در نهایت، منجر به ایجاد مشکل پاره شدن لباس در لباسشویی می گردد.

ظرفیت ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی ظرفیت مشخصی دارند و نباید بیشتر از این ظرفیت، لباس در آنها ریخته شود. طبیعی است که وقتی حجم لباسها بیشتر از حد مشخصی شود، لباسها درهم گیر کرده و زیپ و دکمه ها باعث آسیب دیدگی بافت پارچه شوند. بنابراین بهتر است ماشین لباسشویی را کمی کمتر از ظرفیت نهایی پر کنید. البته کم بودن لباسها هم می تواند باعث پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی شود؛ ضمن در نظر گرفتن ظرفیت ماشین لباسشویی، بهتر است حجم لباسها را به گونه ای مناسب در نظر بگیرید.  

برنامه شستشو

کار دیگری که باید برای رفع مشکل پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی و جلوگیری از بروز این وضعیت انجام دهید، تنظیم درست برنامه شستشو است. برنامه های شستشوی متنوعی در ماشین های لباسشویی وجود دارند که هریک برای جنس خاصی از لباسها و پارچه ها مناسب هستند. حتما چرخه و برنامه مورد نظرتان را با توجه به جنس لباس انتخاب کنید.

تعمیر خشک کن لباسشویی

در نهایت آخرین روش برای برطرف کردن ایراد پاره شدن لباس در لباسشویی، تعمیر خشک کن است. اگر خشک کن درست کار نکند، به راحتی باعث پارگی یا نخ کش شدن لباسها می شود. همچنین دقت کنید که ماشین تراز باشد و به درستی نصب شده باشد. چون عدم تعادل ماشین لباسشویی و نصب نادرست آن هم مشکلاتی را در عملکرد دستگاه ایجاد می کند که نخ کش شدن، پاره شدن و یا سوراخ شدن لباسها بخشی از آنها هستند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.