جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا آب در ماشین لباسشویی خاموش جمع می شود؟

یکی از مشکلات و خطاهای ماشین لباسشویی که برای بسیار از کاربران این دستگاه ها ایجاد می شود، جمع شدن آب در لباسشویی خاموش است. این اتفاق در حالتی می افتد که دستگاه خاموش است و آب در مخزن آن وارد شده و در آنجا جمع می شود. این اتفاق در اکثر برندها و مدل های ماشین لباسشویی مشاهده شده است. جمع شدن آب در ماشین لباسشویی به دلایلی مشخص اتفاق می افتد که در اینجا می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم. 

دانستن دلیل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش و کارهایی که می توان برای رفع این مشکل انجام داد، می تواند در استفاده هرچه بهتر از دستگاه و مراقبت از آن موثر باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم این مورد را بررسی کنیم.

چرا آب در ماشین لباسشویی خاموش جمع می شود؟

دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

به صورت عادی برای کار کردن یک ماشین لباسشویی، آب باید از طریق لوله کشی وارد دیگ شست و شوی دستگاه شود تا به این ترتیب، پروسه شستن لباس ها و سپس آبکشی آنها انجام گردد. در این مسیر قطعات مکانیکی مختلفی دخیل هستند تا در نهایت، شست و شوی لباس ها با موفقیت انجام شود. 

سپس آب باید از مخزن و از طریق لوله کشی خارج شود. حال در این مسیر ممکن است یکی از این قطعات دچار خرابی و نقص شود و در نتیجه در روند ورود آب به درون ماشین لباسشویی یا حتی خروج آب، اختلال ایجاد شود. بنابراین جمع شدن آب در لباسشویی خاموش را می توان در نتیجه خرابی یکی از قطعات دخیل در فرایند شست و شو در نظر گرفت. خرابی فیلتر ماشین لباسشویی و گرفتگی خرطومی زیر دیگ هم می تواند از دیگر دلایل جمع شدن آب در این دستگاه ها باشد.

خرابی کدام قطعات می تواند موجب جمع شدن آب در ماشین لباسشویی شود؟

اما سوال مهم بعدی این که کدام قطعات در این مسیر دخیل اند و خرابی چه قطعاتی می تواند دلیل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی باشد؟ یکی از این قطعات، شیر برقی است که وظیفه آن دادن دستورات شست و شو به سایر قطعات است. این قطعه در ارتباط با دکمه استارت ماشین لباسشویی وارد عمل می شود و خرابی آن یکی از اصلی ترین دلایل جمع شدن آب در لباسشویی مورد نظر است. قطعه بعدی، مگنت شیر است. 

این قطعه نیز در ارتباط با شیر برقی، دریچه ورودی را باز می کند تا آب وارد ماشین لباسشویی شود. حال قطعات دیگری در مراحل بعدی شست و شو و برای اتمام آن وارد عمل می شوند. برد یکی از این قطعات است که نقش بسیار مهمی در ماشین های لباسشویی دارد. تایمر نیز قطعه دیگری است که دستور قطع شدن آب را از برد گرفته و اجرا می کند. در نتیجه اگر برد یا تایمر نیز دچار خرابی شوند، احتمال جمع شدن آب در لباسشویی خاموش وجود دارد، چرا که دستور قطع آب به دستگاه داده نمی شود.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: علت آبگیری نکردن لباسشویی

تعویض شیر برقی لباسشویی

همانطور که گفته شد، خرابی شیر برقی یکی از اصلی ترین دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش است. این قطعه موظف به قطع و وصل کردن جریان آب است و خرابی آن می تواند موجب جمع شدن آب در دستگاه شود. خصوصا اگر این اتفاق چندین مرتبه و پشت سر هم اتفاق بیفتد. در این شرایط تعمیرکار در اولین اقدام خود شیر آب گرم و سرد را می بندد و آب ماشین لباسشویی را نیز تخلیه می کند. 

سپس با تعویض شیر برقی، مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی برطرف خواهد شد. استفاده از قطعات اصلی و سازگار با دستگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از طرفی نیز باید توجه داشت در صورت عدم تعویض به موقع شیر برقی و تکرار این مشکل، امکان آسیب دیدن قطعات بیشتری در ماشین لباسشویی وجود دارد.

تعمیر برد و تایمر ماشین لباسشویی

دو قطعه بسیار مهم دیگری که می توان خرابی آنها را به خرابی و جمع شدن آب در لباسشویی خاموش مرتبط دانست، برد و تایمر هستند. این قطعات نقش قطع کننده جریان آب را داشته و خصوصا برد، عملکرد ماشین لباسشویی و برنامه شست و شو را کنترل می کند. تعمیرکار باید برد را بررسی کرده و در صورت خرابی این قطعه، تعمیرات مورد نیاز را انجام دهد. 

تعمیر و تعویض برد و تعمیر و تعویض تایمر ماشین لباسشویی از جمله کارهایی هستند که برای رفع مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی انجام می شوند. از آنجایی که این قطعات بسیار حساس و مهم اند و هزینه تعمیر و تعویض آنها بالاست، بهتر است حتما از یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر برای تعمیر یا تعویض این قطعات کمک بگیرید.

رفع مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شد، حال دلایل خرابی و جمع شدن آب در لباسشویی خاموش مشخص هستند. در این موارد قطعا دستگاه سریعا نیاز به سرویس شدن و بررسی توسط یک تعمیرکار مجرب دارد. در این شرایط تعمیرکار با بررسی ماشین لباسشویی و دلیل خرابی آن، اقدامات لازم جهت رفع مشکل جمع شدن آب در دیگ ماشین لباسشویی را انجام می دهد. 

مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز تعمیرات تخصصی در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی برقی از جمله ماشین های لباسشویی است که می توان در این خصوص از کارشناسان آن کمک گرفت. مهم ترین کارهایی که برای تعمیر ماشین لباسشویی در این شرایط انجام می شوند، شامل موارد زیر است.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.