جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا لباسشویی بوی بد می دهد؟

بوی بد ماشین لباسشویی، مسئله ای غیر قابل تحمل است. حتی ممکن است بوی ناخوشایند به مرور زمان به لباسها هم سرایت پیدا کند. اما منشأ این بو چیست؟ ماشین لباسشویی، دستگاهی که مدام با آب و مواد شوینده سروکار دارد چرا گاهی بوی نامطبوع می دهد؟ آیا این نشان دهنده خرابی قطعات داخلی دستگاه است؟

چطور می توان این بوی ناخوشایند را برطرف کرد و از شر آن خلاص شد؟ نگران نباشید! ما اینجا هستیم تا به همه ابهامات و سوالات شما در خصوص بوی بد لباسشویی پاسخ دهیم. باید ذکر کنیم که این مقاله مربوط به برند خاصی نیست و نکات بیان شده در آن، انواع ماشین های لباسشویی از کلیه برندها را شامل می شود. در پایان می آموزید:

 • علت بوی بد ماشین لباسشویی چیست؟
 • چطور می توان بوی ناخوشایند لباسشویی را برطرف کرد (در این بخش با چندین راهکار مختلف آشنا می شوید)
 • چطور از بو گرفتن ماشین جلوگیری کنید.
بوی بد ماشین لباسشویی

دلایل بوی بد ماشین لباسشویی

برای آن که بتوانید بوی نامطبوع لباسشویی را از بین ببرید، باید اول علت آن را بدانید. به هر حال ماشین های لباسشویی به گونه ای طراحی شده اند که ممکن است گاهی رطوبت در بخش هایی از آنها باقی بماند. همین رطوبت به مرور زمان بوی بدی را ایجاد می کند. از طرفی گاهی بوی فاضلاب به داخل ماشین نفوذ پیدا می کند. در مجموع می توان مهم ترین دلایل بوی بد ماشین لباسشویی را موارد زیر دانست:

 • بیرون نیاوردن لباس های خیس از ماشین لباسشویی و نگهداری آنها برای مدت زیاد.
 • بستن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام مراحل شستشو و خارج نکردن لباس‌ها
 • خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از هر بار شستشو
 • سرویس نکردن سالیانه و عدم رسیدگی به ماشین لباسشویی
 • گیر کردن شی یا لباس در قسمت فیلتر پمپ تخلیه مناسب و تمیز نکردن آن
 • تمیز نکردن جاپودری ماشین لباسشویی
 • مشکلات مربوط به مسیر تخلیه فاضلاب
 • عدم استفاده از سیفون در مسیر لوله تخلیه فاضلاب

برای آشنایی با نحوه تمیز کردن جا پودری کلیک کنید.

راهکارهایی برای رفع بوی بد لباسشویی

 • از آب گرم غافل نشوید

بسیاری از افراد برای صرفه جویی در هزینه انرژی، از آب گرم در ماشین لباسشویی استفاده نمی کنند. ما به این افراد توصیه می کنیم که این عادت را ترک کنند. شستشو با آب گرم، کمک می کند که آلودگی ها از بین بروند و به دنبال آن، بوی نامطبوع ماشین هم کاهش پیدا کند.

 • فقط از شوینده های با کیفیت استفاده کنید

استفاده از شوینده های با کیفیت، به نوعی روش پیشگیرانه برای بوی بد ماشین لباسشویی است. محصولاتی که برای ماشین های لباسشویی پر بازده امروزی طراحی شده اند، کف صابونی کمتری تولید کرده و درنتیجه مواد شوینده کمتری در هر سیکل را باقی میگذارند. این بدان معناست که احتمال بو گرفتن ماشین بسیار کاهش پیدا می کند.

 • حواستان به جریان هوا باشد

جریان هوای مناسب برای کمک به خشک شدن اجزای داخلی ماشین لباسشویی ضروری است. پس از پایان شستشو و زمانی که لباسها را بیرون آوردید، درب ماشین را باز بگذارید تا هوا داخل دیگ جریان داشته باشد. به این ترتیب فضای داخلی ماشین خشک می شود و کمتر بوی بد می گیرد.

 • جرم گیری لباسشویی را فراموش نکنید

کار بسیار مهم و موثر دیگری که می توانید برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی انجام دهید، پاکسازی و جرمگیری دستگاه است. بهتر است هر چند وقت یک بار، اقدام به تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه و چاپودری کنید. می توانید برای این منظور از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.

محلول های شیمیایی آماده هم در بازار هستند که کمک می کنند ماشین جرم گیری شده و بوی نامطبوع آن از بین برود. همچنین می توانید برای تعویض فیلترها یا تمیز کردن جاپودری، از نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

 • بوی فاضلاب را برطرف کنید

گاهی بوی بد ماشین لباسشویی مربوط به فاضلاب است. در این صورت احتمالا مسیر تخلیه مشکلی دارد و باید آن را بررسی کنید. وجود هر گونه گرفتگی، انسداد و یا پارگی در شلنگ تخلیه، می تواند بوی ناخوشایند فاضلاب را به ماشین برساند. این موارد را که برطرف کنید، بوی بد ماشین هم از بین می رود.

علت بوی بد ماشین لباسشویی

نکاتی برای پیشگیری از بوی بد لباسشویی

مراقبت از ماشین لباسشویی، تمام کاری است که باید برای از ایجاد بوی نامطبوع در این دستگاه انجام دهید. کافی است بعد از هر شستشو، سریعا لباسها را بیرون آورده و اجازه ندهید که لباسهای نم دار، برای مدت طولانی در ماشین بمانند. همچنین حتما درب ماشین را باز جلوگیری بگذارید تا هوا داخل دیگ جریان داشته باشد.

مسیر فاضلاب را مرتبا چک کنید و از سیفون استفاده نمایید. حتما هرچند وقت یک بار، ماشین و بخش های مختلف آن را جرم گیری و تمیز کنید تا آلودگی ها از بین بروند. تنها از شوینده های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید تا علاوه بر تمیز شدن لباسها، از بروز بوی بد ماشین لباسشویی هم پیشگیری به عمل آید.

خلاصه آنچه خواندید

گفتیم که بوی بد ماشین لباسشویی، مشکل رایجی است که از انباشت لباسها در ماشین، خرابی سیستم فاضلاب، جرم گرفتن ماشین، آلودگی فیلترها و مواردی از این دست نشأت می گیرد. بهتر است با اقداماتی همچون جرم گیری مرتب، تمیز کردن قطعات، بیرون آوردن سرع لباسها و ایجاد جریان هوا در دیگ، از بروز این مشکل جلوگیری کنیم. اما در صورت ایجاد بو هم می توان با اصلاح سیستم تخلیه فاضلاب، پاکسازی و یا تعویض فیلترها، جرم گیری جاپودری و یا شستشوی دیگ با محلول سرکه و جوش شیرین یا پاک کننده های آماده، مسئله را برطرف کرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.