جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت قفل نشدن درب لباسشویی

تعداد زیادی لباس برای شستن دارید یا برای شستن یک لباس خاص تان به سختی تعدادی لباس شستنی دیگر پیدا کرده اید، اما درب لباسشویی شما را در واپسین مراحل گیر انداخته! بنابراین علت بسته نشدن درب لباسشویی را جستجو کردید و امیدوارید در نهایت متوجه شوید که اینجا دقیقا چه خبر است. مگر نه؟

در این مطلب از مرکز سخت افزار می خواهیم دلایل قفل نشدن درب لباسشویی را بررسی کنیم و راه حل هایی را که شما ی توانید برای رفع این مشکل به کار ببرید را نیز توضیح دهیم. بنابراین بدون اینکه هیچ فشار اضافه دیگری به درب لباسشویی وارد کنید، ادامه مطلب را دنبال کنید تا جواب خود را بیابید.

علت بسته نشدن درب لباسشویی

علت های بسته نشدن درب لباسشویی

  • زیادی پٌرش کردید!

دقت کنید. شستن دو قلم لباس بیشتر اصلا ارزشش ندارد که بخواهید قید سلامت دیگ و درب و موتور لباسشویی تان را بزنید. ریختن لباس های اضافه یا پتو و پرده بیش از ظرفیت دستگاه آن را خراب می کند. بدیهی است که در این شرایط در اگر هم بسته شود، به راحتی نمی شود و احتمال کمی هست که قفل هم فعال شود و دستگاه شروع به کار کند. اگر علت بسته نشدن درب لباسشویی تان این است، خدا را شکر کرده و بعد تعدادی از لباس ها را از دستگاه خارج کنید!

در صورتی که برای شسته شدن لباس ها عجله دارید، می توانید تنظیمات لباسشویی را روی سریع ترین حالت شسستشو تنظیم کرده و در چند نوبت آن ها بشویید.

این مقاله برای شما مفید خواهد بود: اقدامات لازم برای نگهداری از لباسشویی

  • وجود شی مانع

هر جسمی که بین درب لباسشویی یا لاستیک عایق قرار بگیرد، می تواند علت بسته نشدن در لباسشویی یا قفل نشدن آن باشد. برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق حتما قبل از قرار دادن لباس ها در دستگاه، تمام جیب های آن ها را بررسی کنید و دکمه های آن ها را نیز یک در میان ببندید.

قرار گرفتن توپ یا مروارید، لوازم زینتی و احیانا زیپ هایی که دسته بلندی دارند بین درب یا لاستیک عایق می تواند علت بسته نشدن درب لباسشویی باشند. بنابراین قبل از اینکه سعی کنید با فشار آوردن بیش از حد درب را ببندید، بررسی کنید که چیزی مانع بسته شدن در نشده باشد.

  • خرابی یا شکستگی زبانه

درب لباسشویی هم مانند بقیه درب ها قفل دارد و برای اینکه از باز شدن درب حین اجرای فرایند شستشو جلوگیری کند، قطعه ای به نام میکروسوییچ به محض آغاز فعالیت آن را قفل می کند. در هر صورت اگر زبانه آسیب ببیند و نتواند عملکرد درستی داشته باشد، درب قفل نخواهد شد. این مسئله نیز یکی از موثرترین علت های بسته نشدن درب لباسشویی است.

پس در صورت مواجه شدن با این مشکل، حتما بررسی کنید که زبانه نشکسته یا زنگ نزده باشد. همچنین خوب است بدانید تلاش برای باز کردن درب در حالی که قفل میکروسوئیچ هنوز باز نشده، از مهمترین عوامل موثر در آسیب دیدن زبانه درب لباسشویی است.

  • شکستن لولا

شکستن یا ترک خوردن لولا هم یک علت بسته نشدن درب لباسشویی است. در این شرایط لولا باید تعویض شود تا بتوانید دوباره از دستگاه استفاده کنید. عواملی مانند بد بستن درب و وارد شدن فشار به در در جهت های نا متعارف می توانند باعث ترک خوردن یا شکستگی لولا و ایجاد مشکل در روند بسته شدن درب دستگاه شوند.

تاب برداشتن درب هم که می تواند یک مرحله قبل از شکستن لولا باشد، یک علت قفل نشدن درب لباسشویی است. در این شرایط اگر لولا ترک نخورده باشد، نیازی به تعویض نیست، اما بهتر است برای رفع این حالت از افراد متخصص کمک بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت کار نکردن خشک کن لباسشویی

  • خرابی میکروسوئیچ و برد لباسشویی

درب لباسشویی هم قفل می شود، اما آیا تا به حال حفره ای برای وارد کردن کلید و قفل کردن آن دیده اید؟ قفل شدن درب لباسشویی به وسیله قطعه ای به نام میکروسوئیچ انجام می شود. این قطعه درب را در ابتدای فرایند شستشو قفل می کند تا طی مراحل شستشو به هیچ وجه باز نشود.

این علت بسته نشدن درب لباسشویی را ممکن است به سادگی دیگر علت ها تشخیص ندهید. چون شاید بتوانید در این شرایط درب دستگاه را ببندید، اما درب هیچ وقت قفل نمی شود و دستگاه هم هیچ وقت فرایند شستشو را آغاز نمی کند. بنابراین در اولین فرصت با مراجه به مراکز و افراد متخصص نسبت به تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی اقدام کنید.

همچنین خرابی برد هم می تواند مشکلی مانند خرابی میکروسوئیچ ایجاد کند. یعنی در عین بسته شدن در شما روی نمایشگر خطای بسته نبودن آن را مشاهده می کنید. تشخیص تفاوت منشا مشکل در این حالت به عهده متخصصان است.

  • فرسودگی لاستیک عایق و خرابی دستگیره

فکر می کنم تا این بخش از این مطلب متوجه شده باشید چقدر هر قطعه مربوط به درب لباسشویی با اهمیت است! دو قطعه مهم دیگری که کار نکردن شان می تواند علت بسته نشدن درب لباسشویی شود، لاستیک عایق و دستگیره درب است. لاستیک عایق که جلوی نشت آب به بیرون از دستگاه را می گیرد، به خاطر تماس مداوم با آب در معرض فرسودگی قرار دارد. به همین دلیل در مواقع لازم تعویض لاستیک درب لباسشویی را باید انجام دهیم.

همچنین قرار دادن اشیا نوک تیز و شستن لباس ها با آب بسیار داغ نیز می تواند باعث آسیب دیدن این لاستیک شود. خرابی دستگیره نیز می تواند ارتباط مستقیم با زبانه پیدا کند و شما را در اصل بستن درب لباسشویی با مشکل مواجه کند.

علت بسته نشدن درب لباسشویی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.