جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی چیست؟

بر اساس گزارش های موجود از درگیری هایی که بسیاری از کاربران با لباسشویی های خود داشته اند، یکی از مشکلات آن کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی است. این بخش عملکرد مهمی در انواع ماشین لباسشویی دارد و در صورت خرابی و بروز مشکل در آن، لباس هایی خیس و پر از رطوبت از دستگاه خارج می شوند. این مشکل بسیار دردسرساز است. خصوصا که در حال حاضر هدف اصلی استفاده از ماشین لباسشویی های اتوماتیک در خانه های آپارتمانی، شست و شوی راحتتر و خشک کردن سریع تر لباس ها است.

در نتیجه خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی مورد نظر، به احتمال زیاد دستگاه به بررسی های تخصصی جهت تعمیر خشک کن لباسشویی نیاز خواهد داشت که پیشنهاد ما مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیراتی معتبر و با تجربه است. اما در این جا می خواهیم به بررسی دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی بپردازیم تا ببینیم چطور می توان این ایراد را در دستگاه برطرف کرد.

خشک نکردن لباس در ماشین لباسشویی

کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی به دلیل خرابی قطعات

اصلی ترین دلیل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی، خرابی سخت افزاری یک سری قطعات مرتبط با خشک کن در دستگاه مورد نظر است. گاهی اوقات یک سری از قطعات درون لباسشویی خراب شده اند و به دنبال آن خشک کن از کار افتاده است.

خصوصا اگر برای تعویض دیگر قطعات دستگاه از محصولات بی کیفیت و تقلبی استفاده شده باشد، این قطعات تقلبی به مرور می توانند به سایر بخش ها و عملکرد های دستگاه آسیب برسانند و موجب خرابی آن ها شوند. مهم ترین قطعاتی که خرابی آن ها می تواند دلیل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی باشند را در ادامه بررسی می کنیم.

خرابی خازن یکی از دلایل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی

یکی از قطعاتی که خرابی آن می تواند موجب خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی شود، خازن است. سلامت این قطعه برای کارکردن درست ماشین لباسشویی ضروری است. در نتیجه خرابی خازن را می توان یکی از رایج ترین دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی در نظر گرفت. تعمیر و تعویض این قطعه می تواند مشکل را برطرف کند.

دکمه خشک کن خراب شده است

مورد مهم بعدی در کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی مربوط به از کار افتادن دکمه خشک کن است. این دکمه اختصاصا برای خشک کردن لباس ها در دستگاه تعبیه شده است و در صورت خرابی و از کار افتادن قطعا عملکرد خشک کن نیز مختل می شود. معمولا نوسانات برقی و بهم خوردن ولتاژ ورودی به دستگاه می تواند در عملکرد دکمه خشک کن اختلال ایجاد کند. بنابراین باید این بخش را عیب یابی کرد و به صورت تخصصی تعمیرات لازم را انجام داد.

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

قطعه مهم دیگری که می تواند موجب خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی شود، پمپ تخلیه است. اگر این پمپ خراب شود و کار نکند، ماشین لباسشویی نیز قادر به اجرای مرحله خشک کردن لباس ها نیست، چرا که آب جمع شده در دستگاه را نمی تواند خارج کند.

در این حالت یا کلا خشک کن کار نمی کند و ماشین لباسشویی وارد فاز خشک کردن نمی شود، یا این که لباس ها را ناقص خشک می کند و با رطوبت لباس ها را تحویل می دهد. برای رفع مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی باید پمپ دستگاه بررسی شود و با  تعمیر پمپ تخلیه لباسشویی و حتی در صورت لزوم تعویض آن، مشکل برطرف شود.

خرابی تایمر لباسشویی

در برخی مدل های ماشین لباسشویی، خصوصا مدل های قدیمی تر دستگاه دارای یک برد دیجیتالی است که نقش تایمر را دارد. اگر این قطعه درست کار نکند، ماشین لباسشویی روی حالت خشک کن نمی رود و در نتیجه لباس ها خشک نمی شوند. دلیل کار نکردن خشک کن در ماشین لباسشویی در این حالت هم در واقع عدم کارکرد درست پمپ تخلیه یا موتور ماشین لباسشویی است. با تعمیر تایمر لباسشویی می توان مشکل را برطرف کرد.

کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی

خرابی و بروز مشکل در موتور ماشین لباسشویی

بروز مشکل در موتور ماشین لباسشویی دلیل دیگری است که موجب کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی می شود. این قطعه به مرور زمان ممکن است در اثر استهلاک دچار مشکل شده و از کار بیفتد. اگر موتور درست کار نکند، دستگاه روی حالت خشک کن نمی رود و به همین دلیل لباس ها خشک نمی شوند. در نتیجه با تعمیر آن باید مشکل را برطرف کرد.

خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

قطعه دیگری که در صورت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی باید بررسی شود، بلبرینگ آن است. اگر بلبرینگ دچار مشکل شود، آب کش دستگاه نمی تواند در دیگ ماشین لباسشویی به حرکت درآید و در نتیجه آن هم ماشین لباسشویی روی حالت خشک کن نمی رود. با تعمیر بلبرینگ لباسشویی می توان مشکل را برطرف کرد.

خرابی تسمه در لباسشویی

این مورد هم در لباسشویی های قدیمی می تواند مشکل ساز شود و در صورت خرابی آن، دستگاه روی حالت خشک کن نرود. در واقع اگر تسمه پاره شده یا این که پوسیده شده باشد، این قطعه از فولی یا موتور جدا می شود و به همین دلیل ماشین لباسشویی روی دور تند جهت خشک کردن لباس ها نمی رود. به این ترتیب آبکش کار نمی کند و شاهد کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی خواهیم بود. تعویض تسمه می تواند به رفع مشکل کمک کند.

مشکلات شلنگ تخلیه آب آخرین گزینه در کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی برای انتقال آب خود به بیرون و تخلیه آن یک شلنگ دارد. اگر این شلنگ به هر دلیلی درست کار نکند، آب درون دستگاه خارج نمی شود و به این ترتیب ماشین لباسشویی نمی تواند روی حالت خشک کن برود. گرفتگی این شلنگ یا گیر کردن اشیای مختلف در آن می تواند مشکل ساز شده و آب در لگن دستگاه جمع شود.

در نتیجه خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل تجمع آب اتفاق می افتد. برای رفع مشکل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی باید هر گونه گرفتگی برطرف شود. حتی اگر اشیای اضافی در لگن لباسشویی نیز جمع شوند و گیر کنند، به دلیل ممانعت از عملکرد آب کش، آب درون دستگاه جمع شده و خشک کن کار نمی کند.

دلایل دیگر کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی چیست؟

تا این جا به خرابی قطعات مهم و موثر در دستگاه اشاره کردیم که به موجب خرابی هر یک از آن ها دستگاه روی حالت خشک کن نمی رود و لباس ها را خشک نمی کند. اما خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند به دلایل ساده تری هم اتفاق بیفتد. برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

  • نوسانات جریان برق یا قطع شدن برق دستگاه به دلیل خرابی پریز برق، کم و زیاد شدن ناگهانی ولتاژ ورودی به ماشین لباسشویی، قطع شدن سیم ها و …
  • به هم خوردن تنظیمات ماشین لباسشویی
  • پر بودن بیش از حد ماشین لباسشویی با لباس که در این صورت ممکن است دستگاه نتواند روی حالت خشک کن قرار بگیرد
  • عدم جریان مناسب هوا برای عملکرد مناسب خشک کن ماشین لباسشویی
  • عدم انجام مراحل قبلی شست و شوی لباس به دلایل مختلف، مانند مرحله آبگیری از لباس ها و …

نحوه رفع مشکل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی

در پایان این موضوع مطرح می شود که چطور می توان مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی را برطرف کرد. اگر دستگاه به دلیل خرابی قطعات سخت افزاری روی حالت خشک کن قرار نمی گیرد، تنها راه کار مراجعه به مراکز تعمیرات لباسشویی است تا با بررسی و عیب یابی مشکل را برطرف کنند.

از طرفی بررسی تنظیمات درست ماشین لباسشویی مطابق دفترچه راهنما، خودداری از پر کردن دستگاه با حجم بالای لباس، بررسی دیگ لباسشویی و اطمینان از عدم وجود اشیای خارجی در آن و بررسی اتصالات و جریان برق می تواند به رفع مشکل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی کمک کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.