جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا بدنه لباسشویی برق دارد؟

برق داشتن بدنه لباسشویی موضوعی فراتر از یک مشکل ساده است و در خصوص تمام مدل لباسشویی های موجود ممکن است وجود داشته باشد. این مشکل می تواند در مواردی خطرساز شده و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. وجود برق در بدنه لباسشویی به دلیل مجاورت آن با آب و به دلیل نوع عملکرد این دستگاه ها بسیار می تواند خطرناک باشد، چرا که در دستگاه ترکیبی از آب و برق، دو گزینه بسیار پر خطر با هم تماس می یابند. با وجود جدی بودن خطر این مشکل اما خود مشکل در بسیاری از مواقع به راحتی قابل برطرف شدن است و به دلایلی بسیار ساده در بدنه لباسشویی برق وجود دارد.

از این رو می توان با دانستن دلیل بروز این حالت در اکثر موارد به سادگی آن را برطرف کرد. معمولا برای رفع این مشکل نیازی به تعمیر ماشین لباسشویی به صورت تخصصی نیست و مشکل به سادگی برطرف می شود، با این حال در صورت لزوم باید این تعمیرات را در یک مرکز تخصصی معتبر تعمیرات لوازم خانگی انجام داد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی بسیار معتبر و با تجربه در زمینه تعمیر لباسشویی و دیگر لوازم خانگی است.

برق داشتن بدنه لباسشویی

دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی و راه حل های آن

همان طور که گفته شد وجود برق در بدنه ماشین لباسشویی می تواند به دلایل بسیار ساده ای باشد و رفع آن نیز معمولا کار سختی نیست. برخی از رایج ترین دلایل شامل موارد زیر می شود:

  • برق داشتن بدنه لباسشویی به دلیل نشتی دستگاه

ممکن از برق موجود در بدنه لباسشویی به این دلیل باشد که در ماشین لباسشویی یک نشتی وجود دارد. این نشتی می تواند در بخش های مختلف این دستگاه ایجاد شده باشد. در نتیجه به دلیل وجود این نشتی، جریان آب به قسمت هایی می رسد که برق در آن جا جریان دارد و در نتیجه آب و برق با هم ترکیب شده و در بدنه ماشین لباسشویی برق ایجاد خواهد شد.

این برق به صورتی است که اگر کاربران بدنه دستگاه را لمس کنند حس برق گرفتگی به آن ها دست می دهد. این برق از طریق جریان آب به بدنه ماشین لباسشویی انتقال یافته است. وجود برق در بدنه لباسشویی در این حالت می تواند بسیار خطرساز باشد و باید سریعا منبع نشتی پیدا شود و مشکل آن برطرف شود. معمولا به یک سرویس کار مجرب برای رفع این مشکل نیاز است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: نکات نگهداری از لباسشویی

  • مشکل در سیم کشی لباسشویی

در ماشین های لباسشویی درست مانند هر وسیله برقی دیگری یک سری سیم کشی های داخلی و بیرونی وجود دارد. این سیم کشی در حالت نرمال باید یا به لوله فاضلاب متصل باشد یا این که یک اتصال با یک ستون آهنی داشته باشد تا جریان ها به صورت ایمن در دستگاه به حرکت درآیند.

حال اگر به هر دلیلی این اتصالات و سیم کشی ها به جای موارد گفته شده به لوله کشی آب وصل شوند، برق به همین طریق وارد بدنه دستگاه شده و حس برق گرفتگی ایجاد می شود. این حالت از وجود برق در بدنه لباسشویی می تواند بسیار خطرساز شود و باید حتما در سریع ترین زمان ممکن آن را برطرف کرد. حتی اگر این اتصالات و سیم کشی ها به دلیل پوسیدگی یا سوختن معیوب شده باشند، برق از این طریق به بدنه دستگاه وارد شده و خطرساز خواهد شد.

  • مشکلات برقی در لباسشویی

گاهی اوقات برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی به این دلیل است که در دستگاه یک سری مشکلات و اختلالات برقی به وجود آمده است. این مشکلات ممکن است در بخش های مختلف برقی دستگاه از جمله پریز برق یا کابل های ماشین لباسشویی ایجاد شود. به دلیل خراب شدن یا معیوب شدن این قسمت ها، مانند خرابی دوشاخه اتصال به برق ماشین لباسشویی یا پاره شدن کابل برق آن، برق می تواند از طریق همین بخش معیوب وارد بدنه دستگاه شده و به این ترتیب با لمس بدنه می توان وجود برق را حس کرد.

وجود مشکلات برقی معمولا با حس بوی سوختگی قابل تشخیص است. از طرفی اگر کابل و پریز ها و دو شاخه ها هر گونه پارگی یا زنگ زدگی داشتند هم باید در خصوص امکان بروز مشکلات برقی آگاه بود و سریعا این اتصالات را بررسی کرد. در صورت نیاز با تعویض کابل یا دو شاخه و تعمیر پریز می توان مشکل وجود برق در بدنه لباسشویی را برطرف کرد.

  • خرابی و بروز مشکل در موتور ماشین لباسشویی

موتور یکی از اصلی ترین قطعات ماشین لباسشویی است و در برخی مواقع برق داشتن بدنه لباسشویی به دلیل معیوب شدن و بروز مشکل در همین قطعه است. در صورتی که موتور ماشین لباسشویی به هر دلیلی مانند نوسانات برقی نیم سوز شده و از در عملکرد آن اختلال ایجاد شود، ممکن است در بدنه دستگاه برق وجود داشته باشد.

کوچک ترین خرابی و اتصالی در موتور می تواند جریان برق را به بدنه دستگاه وارد کند و مشکل ساز شود. تعمیر و ترمیم موتور ماشین لباسشویی می تواند از بروز مشکلات جدی تر بعدی جلوگیری کرده و مانع خطر ساز شدن این مشکل شود. گاهی نیز برای رفع مشکل ممکن است به تعویض موتور ماشین لباسشویی نیاز باشد.

چرا بدنه لباسشویی برق دارد؟

اقدامات لازم در صورت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

از آن جایی که همیشه اتصالی های برقی یا اختلال در دستگاه های برقی می تواند خطرساز باشد، همیشه باید در درجه اول نکات ایمنی را رعایت کرد و در اولین اقدام دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. تا برطرف نشدن مشکل دستگاه به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد.

در مرحله بعدی از یک فازمتر کمک گرفته و جریان برق را بررسی کنید. در اسرع وقت از یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر درخواست کنید تا برای بررسی و عیب یابی دستگاه به شما کمک کنند. به این ترتیب می توان علاوه بر رفع مشکل برق داشتن بدنه لباسشویی از بروز مشکلات و خرابی های احتمالی بعدی نیز جلوگیری کرد.

برای آشنایی بیشتر کلیک کنید: علت پاره شدن لباس ها در لباسشویی

آیا می توان از ورود برق در بدنه لباسشویی جلوگیری کرد؟

قطعا خرابی دستگاه های برقی امری اجتناب ناپذیر است، اما با این حال برخی راه کار ها می توان ریسک و احتمال خرابی و بروز مشکلاتی مانند برق داشتن بدنه لباسشویی را کاهش دهد. برای این منظور می توان یک سری کار های ساده را انجام داد. برای مثال در بازه های زمانی منظم سیم کشی ها و اتصالات دستگاه را بررسی کرده و از سالم بودن شان مطمئن شوید.

هر گونه پوسیدگی، پارگی و زنگ زدگی را یک هشدار در نظر گرفته و آن ها را تعمیر و تعویض کنید. حتما ماشین لباسشویی را به صورت درست و توسط سرویس کار ماهر نصب و راه اندازی کنید تا مشکلی در سیم کشی و اتصالات آن ایجاد نشود. در نهایت تمام مشکلات جزئی دستگاه را جدی گرفته و اگر نمی توانید مشکل را شخصا تشخیص دهید، از یک تعمیرکار مجرب برای عیب یابی ماشین لباسشویی خود کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.