جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

یکسره کار کردن یخچال

یخچال محصولی است که به دلیل حجم کاری بالایی که دارد، مشکلات و اختلالات مختلفی را تجربه می کند. بسیاری از کاربران تصور می کنند که این محصول به صورت مداوم کار می کند و هیچ استراحتی در طول شبانه روز ندارد. این در حالی است که سیستم یخچال به گونه ای طراحی شده که دقایقی استراحت داشته و عملکردی ندارد. این فرایند، به اتومات کردن مشهور است و به دلایل مختلفی، ممکن است گاهی انجام نشود. اما به نظر شما دلیل اتومات نکردن یخچال چیست؟

معمولا این مشکل، به علت کاهش سطح گاز یخچال و یا خرابی ترموستات به وجود آمده و عملکرد دستگاه را مختل می نماید. تداوم این اختلال و برطرف نکردن آن، می تواند زمینه ساز بروز ایرادهای متعددی در سایر بخش های یخچال شود و به همین دلیل، باید در اسرع وقت اقدام به رفع آن نمایید. در ادامه، پیرامون دلایل اتومات نکردن یخچال و روش های رفع این مشکل، اطلاعات کاملی را به شما عزیزان ارائه خواهیم نمود. برای اطمینان بیشتر، می توانید از متخصصین تعمیرات تخصصی یخچال در نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی نیز کمک بگیرید.

اتومات نکردن یخچال

یکسره کار کردن یخچال به چه معنا است؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، یخچال ها طی فرایندی که اتومات کردن نام دارد، زمانی از شبانه روز را بدون فعالیت بوده و اصطلاحا استراحت می کنند. بعضا کاربران مشاهده می کنند که یخچال شان بدون وقفه کار می کند و فعالیت آن به شکل غیر طبیعی متوقف نمی شود.

در این حالت، یخچال اتومات نمی  کند و باید دلایل آن مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شوند. در غیر این صورت، ممکن است موتور و سایر قطعات آسیب ببینند و هزینه ی بسیاری بالایی برای تعمیرات آنها لازم باشد. نکته ی دیگر این است که اتومات نکردن یخچال ، مصرف برق را به شدت افزایش می دهد و هزینه ی مصرفی کاربران را بیشتر می کند. در ادامه، پیرامون دلایل محتمل بروز این مشکل و راه حل های آن، اطلاعات کاربردی را ارائه خواهیم نمود.

دلایل اتومات نکردن یخچال

به عنوان بخشی از مهم ترین دلایل اتومات نکردن یخچال ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشت گاز و کاهش سرما

یکی از مهم ترین دلایل یکسره کار کردن یخچال، نشت از این دستگاه است که سرمای آن را نیز به شدت کاهش می دهد. یکی از علائمی که با توجه به آن، می تواند پی به نشتی گاز یخچال ببرید، برفک زدن جایخی مدل های قدیمی تر، به صورت نصفه است. در این حالت، ناحیه ی خاصی از جایخی برفک می زند و شما باید مساله را در اسرع وقت برطرف نمایید. در یخچال های جدید نیز با توجه به صفحه ی سرما می توانید متوجه این مساله شوید؛ به این ترتیب که اگر این صفحه به طور یکدست برفک نداشت و خیس بود، نشان دهنده ی نشتی گاز یخچال است. اما در یخچال های بدون برفک، موارد و مشکلات دیگری موجب اتومات نکردن یخچال می شود که با توجه به ادامه ی مطلب، به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

خرابی ترموستات

دومین مساله ای که فرایند اتومات کردن یخچال را به اختلال همراه می کند، خرابی ترموستات است. اگر دلیل این مساله، نشت گاز باشد، سرمای دستگاه کاهش پیدا می کند. اما در صورت خرابی ترموستات، سرمای یخچال کاملا عادی بوده و هیچ گونه ایرادی ندارد. اگر مواد غذایی موجود در یخچال، یخ زده و منجمد شدند، باید ترموستات مورد بررسی قرار بگیرد. توجه داشته باشید که خرابی این قطعه، موجب اتومات نکردن یخچال شده و در درازمدت، می تواند مشکلات متعددی را برای این دستگاه ایجاد نماید.

ضعیف شدن موتور

گاهی کاربران از بروز این مساله گلایه دارند که موتور یخچال شان صدا می دهد در حالی که سرمای دستگاه کاملا طبیعی و نرمالاست. در این شرایط، یخچال اتومات نمی کند و به صورت مداوم کار می کند.  توصیه می کنیم بررسی و تعمیر موتور یخچال را به تکنسین های مرکز تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران محول کنید تا با استفاده از مهارت و تخصص بالای خود، این فرایند را بدون خطا و اشتباه به انجام برسانند.

خرابی برد الکترونیکی

یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال، خرابی برد آن است. برد با کمک سنسو، دمای داخلی یخچال و فریزر را به صورت مداوم چک می کند و وقتی این دما به حالت ایدئال می رسد، فرمان قطع عملکرد را به کمپرسور می دهد. به این ترتیب کمپرسور مدتی خاموش شده و استراحت می کند که به این حالت، اتومات کردن گفته می شود. اگر برد به هر دلیلی آسیب دیده و درست کار نکند، این عملیات به درستی انجام نمی شود و یخچال به صورت یکسره کار می کند. با تعمیر برد در این شرایط می توان مشکل را برطرف کرد. 

خراب شدن فن یخچال

خرابی فن هم در یکسره کار کردن یخچال تاثیرگذار است. فن باعث گردش سرما در تمام یخچال می شود. اگر این قطعه درست کار نکند، گردش سرما به درستی انجام نمی شود و به دنبال آن ممکن است دستگاه اتومات نکند. اگر تکنسین های تعمیر یخچال پس از بررسی و عیب یابی این دستگاه متوجه شوند که فن آسیب دیده است، با تعمیر یا تعویض این قطعه، مشکل اتومات نکردن را برطرف می کنند. 

سایر دلایل مداوم کار کردن یخچال

علاوه بر موارد ذکر شده، اتومات نکردن یخچال دلایل دیگری هم دارد. در یخچال هایی که از سیستم بدون برفک برخوردار هستند، ایراد در این سیستم، موجب برفک زدن رادیات یا اواپراتور شده و به تبع آن، سرما نیز کاهش پیدا می کند. در نتیجه یخچال برای تامین سرمای کافی، به صورت مداوم کار می کند. در یخچال های قدیمی که جایخی داشتند، اگر این بخش ها درب نداشته باشند، فرایند اتومات کردن با مشکل مواجه خواهد شد و علامت آن، یخ زدن مواد غذایی می باشد. دلیل دیگری که در برخی از مدلها، منجر به اتومات نکردن یخچال می شود، گیر بودن لوله های ورودی است. و در نهایت، معیوب بودن سنسور و در مواردی خاص، معیوب بودن برد اصلی نیز می تواند منجر به ایجاد این ایراد شود.

نمایندگی تعمیر لوازم خانگی

نمایندگی تعمیر لوازم خانگی ، عنوان مرکزی است که ضمن بهره مندی از امکانات پیشرفته، خدمات تخصصی را در حوزه ترمیم این محصولات به کاربران ارائه می دهد. کادر فنی فعال در این مرکز، تخصصی ترین دوره ها را در زمینه تعمیر لوازم خانگی گذرانده اند و دارای چندین سال تجربه مفید کاری در این حوزه می باشند. به همین دلیل است که وقتی کاربران با هرگونه مشکل در هریک از انواع مدل های لباسشویی، ظرفشویی، ماکروفر، یخچال، اسپلیت، کولر گازی و … خود از هر برندی مواجه می شوند، نمایندگی مورد بحث را به عنوان اولین گزینه برای ترمیم محصولشان در نظر می گیرند. بررسی و تعمیر هریک از محصولات ذکر شده، در واحد مختص به همان محصول انجام شده و به این ترتیب، کاربران شاهد برطرف شدن مشکل دستگاه مورد نظر در اسرع وقت خواهند بود. گفتنی است محصولات برندهای مطرحی همچون ال جی، سونی، سامسونگ، پاناسونیک، شارپ، آریستون و … در نمایندگی تعمیر لوازم خانگی قابل بررسی و ترمیم می باشد.

4.2/5 (12 امتیاز)
اشتراک گذاری