جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا بدنه یخچال برق دارد ؟

بدنه یخچال برق دارد به دلیل اینکه برای حفظ دمای داخلی یخچال، باید از دمای محیط خارجی جدا شود. این وجود برق طبیعی در بدنه یخچال است. برای این منظور، بدنه یخچال با استفاده از عایق حرارتی و موادی مانند فوم پلی یورتان ساخته می‌شود که از انتقال حرارت از داخل به خارج جلوگیری می‌کنند. اما اگر در زمان دست زدن به بدنه یخچال نوعی برق گرفتگی حس می کنید این نشان یک مشکل در یخچال شما است.

یخچال یکی از وسایل خانگی است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود و نقش مهمی در نگهداری مواد غذایی دارد. اما گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی همچون برق داشتن بدنه یخچال روبرو شوید. این مشکل علاوه بر این که نشان‌دهنده عملکرد نادرست یخچال است، می‌تواند خطرات جدی برای سلامت و امنیت شما به همراه داشته باشد. در این مقاله به بررسی علل و راه حل‌های برطرف کردن این مشکل می پردازیم.

چرا بدنه یخچال برق دارد ؟

علل جریان برق در بدنه یخچال

وجود برق در بدنه یخچال معمولا به دلایل زیر رخ می‌دهد:

  • از بین‌ رفتن عایق سیم‌کشی داخل یخچال

ممکن است در یخچال‌ها به علت افزایش یافتن شدت جریان، استهلاک، جابه‌جایی و….. عایق روی سیم‌کشی‌ها از بین رفته و در این حالت هنگامی که رشته‌های سیم با بدنه یخچال برخورد پیدا می‌کند جریان برق الکتریکی را به بدن منتقل می‌کند و در چنین حالتی بدنه یخچال برق دارد.

  • آسیب دیدگی سیم‌های برق

سیم‌های برق که به قطعات الکترونیک یخچال وصل هستند، ممکن است به دلایل مختلف آسیب ببینند. به عنوان مثال، حشرات، حرارت، رطوبت، فشار، خوردگی و غیره ممکن است باعث شوند سطح عایق سیم‌ها پاره شود و جریان برق به قسمت فلزات رسیدگ

اینو بخون حتما به کارت میاد :نمایندگی تعمیر یخچال

  • خطای قطعات الکترونیک

قطعات الکترونیک یخچال همچون ترموستات، تایمر، کامپرسور و غیره نقش مهمی در کنترل دما و عملکرد یخچال دارند. اگر این قطعات خطا داشته باشند، ممکن است جریان برق نامنظم و غیر استاندارد را به قسمت فلزات منتقل کنند.

  • اتصالی کردن ترموستات یخچال

اتصالی داشتن ترموستات باعث برق داشتن بدنه یخچال می‌شود. برخی مواقع اتصال سیم‌های ترموستات و منتقل شدن برق به بدنه ترموستات و انتقال این برق موجود به بدنه یخچال می‌تواند از اصلی‌ترین دلیل برق داشتن بدنه در یخچال باشد. زمانی که این مشکل از اتصالی سیم‌های ترموستات بوده باشد باید برای برطرف ‌کردن آن ترموستات یخچال توسط افراد ماهر و متخصص عوض شود.

  • سوختن موتور یخچال یا متصل بودن با بدنه

سوختن موتور یخچال می‌تواند یکی از دلایل اصلی جریان برق در بدنه یخچال باشد به دلیل این که متصل بودن سیم‌پیچ داخلی با بدنه موتور باعث می‌شود که موتور دستگاه بسوزد و موتور که به بدنه وصل است بدنه یخچال دارای برق خفیفی است. آیا می دانید کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال چه تفاوتی با هم دارند؟ و کاربرد هرکدام در یخچال چیست؟

  • اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه

رایج ترین  دلیل برق بدنه یخچال، اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه یخچال است. ممکن است سرپیچ لامپ روشنایی دستگاه به‌وسیله یک نوسان برق ساده اتصالی کرده و بسوزد و سیم آن با بدنه یخچال اتصالی پیدا کند و در نتیجه بدنه یخچال برق داشته باشد.

راه حل‌های برطرف کردن وجود برق در بدنه یخچال

برای رفع برق گرفتگی بدنه یخچال ، لازم است علت آن را شناسایی و رفع کنید. در این بخش، چند راه حل پیشنهاد می‌دهیم:

  • بررسی و تعویض سیم‌های برق

 دومین گام برای رفع این مشکل، بررسی سیم‌های برق است. اگر سیم‌های برق آسیب دیده باشند، لازم است آن‌ها را تعویض کنید. این کار باعث می‌شود جریان برق به درستی به قطعات الکترونیک منتقل شود و بدنه یخچال برق نداشته باشد.

  • بررسی و تعویض قطعات الکترونیک

سومین گام برای رفع مشکل برق بدنه یخچال، بررسی قطعات الکترونیک است. اگر قطعات الکترونیک خطا داشته باشند، لازم است آن‌ها را تعویض کنید. این کار باعث می‌شود جریان برق به صورت منظم و استاندارد به قسمت فلزات منتقل شود و بدنه یخچال برق نداشته باشد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.