جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر لپ تاپ

لپ‌ تاپ‌ها به عنوان ابزارهای حیاتی در زندگی روزمره و حرفه‌ای ما، نقش بسزایی ایفا می‌کنند. اما همانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، ممکن است با گذشت زمان یا بر اثر استفاده نادرست، دچار مشکلات فنی شوند. از خرابی‌ های سخت‌ افزاری مانند مشکلات مربوط به صفحه نمایش، کیبورد و باتری گرفته تا مسائل نرم‌افزاری همچون کندی عملکرد، ویروسی شدن دستگاه و مشکلات سیستم‌ عاملی، هر یک از این مشکلات می‌تواند عملکرد لپ‌ تاپ را مختل کند. در این مقاله، به بررسی جامع روش‌ های تعمیر لپ تاپ و نگهداری آن خواهیم پرداخت.

تعمیر لپ تاپ

خدمات تعمیر لپ تاپ

خدمات لپ تاپ به طور کل به دو گروه تقسیم می شوند.

خدمات نرم افزاری

خدمات نرم افزاری شامل تعمیر هنگ کردن در زمان اجرای برنامه، بازیابی اطلاعات، رفع مشکل کندی سرعت، نصب برنامه های تخصصی و غیر تخصصی، نصب سیستم عامل، حل مشکل ارتباط با اینترنت، ویروس کشی، نصب درایورها و بازیابی اطلاعات و غیره است.

برخی از این کارها را شما خودتان با مهارت نسبی می توانید انجام دهید، اما در صورتی که با مشکلی برخورد کردید که تخصص و تجربه در مورد آن نداشتید، حتما از اقدام شخصی خودداری کنید، چون در برخی موارد ممکن است اطلاعات مهمی را از دست بدهید؛ این را به ویژه در مورد بازیابی اطلاعات باید گفت که اگر مهارت کافی ندارید، حتما آن را به شخص ماهر بسپارید تا از برگشت اطلاعات مطمئن باشید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: نحوه مشاهده مشخصات لپ تاپ

خدمات سخت افزاری؛ تعمیر لپ تاپ

تعمیر و تعویض اجزای سخت افزاری لپ تاپ یکی از مهم ترین و تخصصی ترین بخش های مرتبط با تعمیر لپ تاپ است. از جمله مشکلات سخت افزاری می توان تعمیر و تعویض صفحه نمایش، رفع مشکلات مرتبط با تصویر، تعمیر و تعویض هارد دیسک، تعمیر و تعویض کیبورد، تعمیر و تعویض رم، تعمیر کارت گرافیک، تعویض فن، تعویض لولا، تعویض باتری و غیره را نام برد که در ادامه توضیح می دهیم.

  • تعمیر صفحه نمایش

برای تعمیر یا تعویض صفحه نمایش، ابتدا باید عیب یابی درست انجام شود تا بتوان بهترین و درست ترین تصمیم را برای تعمیر یا تعویض آن گرفت. تعمیر صفحه نمایش هم مانند سایر موارد مرتبط با تعمیر لپ تاپ نیاز به دانش تخصصی دارد و برای عیب یابی و رفع کامل ایراد، باید به یک مرکز مطمئن مراجعه کنید.

از جمله ایرادهایی که برای صفحه نمایش ممکن است ایجاد شود، لرزش صفحه، سوختن پیکسل ها یا تاریک شدن آن است که علت هر کدام باید توسط تکنیسین یافته شود.

  • تعمیر لپ تاپ؛ کیبورد

در صورتی که صدمه کیبورد، خیلی کم باشد، امکان تعمیر لپ تاپ وجود دارد. مثلا اگر کلیدی شکسته باشد، امکان تعمیر آن وجود دارد. البته مشکلات کیبورد گاهی به دلیل وجود مواد ریزی است که روی کیبورد می ریزد و نیاز به تمیز شدن دارد. به هرحال تعمیر کیبورد نیز نیاز به فرد متخصص دارد.

  • تعمیر هارد

تعمیر هارد را شاید بتوانیم یکی از مهم ترین موارد تعمیر لپ تاپ بنامیم. از آنجا که اطلاعات در هارد دیسک ذخیره می شوند، برای کاربران و متخصصین اهمیت ویژه ای دارد. خرابی هارد ممکن است با علامت هایی مانند کاهش سرعت، پریدن یا پاک شدن ناگهانی فایل ها یا ماندن لپ تاپ روی لوگو مشخص شود.

از جمله مواردی که ممکن است موجب خرابی هارد شود، می تواند خرابی یا کثیفی هد، ایراد پلاتر، شکستن قطعه ها در نتیجه ضربه، بدسکتوری و نیز خرابی های حاصل از ریختن مایعات روی لپ تاپ و رسیدن آن به هارد باشد. در رابطه با هارد باید گفت که در این زمینه علاوه بر تعمیر یا تعویض هارد ممکن است کاربران نیاز به بازیابی اطلاعات خود هم داشته باشند.

  • تعمیر مین برد

مادر برد یا مین برد یکی دیگر از مهم ترین قطعه های لپ تاپ است که در مراکز تعمیر لپ تاپ باید از تخصصی ترین و پیشرفته ترین تجهیزات استفاده شود. مین برد، قطعه ای است که همه قطعات لپ تاپ با آن ارتباط دارند و برای تعمیرش نیاز به تخصص بسیار است.

  • تعمیر لپ تاپ؛ کارت گرافیک

خراب شدن کارت گرافیک موجب مشکل در صفحه نمایش می شود و از جمله قطعه های بسیار مهم در لپ تاپ است. تشخیص روش تعمیر باید توسط متخصص و در مرکز تجهیزات پیشرفته انجام شود تا تصمیم گیری درستی در مورد روش تعمیر گرفته شود.

  • تعمیر لپ تاپ؛ آداپتور

گاهی ممکن است مشکلات حاصل از لپ تاپ به دلیل ایراد در آداپتور باشد. این کار با تست لپ تاپ به وسیله آداپتور دیگر قابل انجام است. اگر لپ تاپ با آداپتور دیگری مشکلش حل شود، بدین معنی است که احتمالا مشکل لپ تاپ مرتبط با آداپتور یا کابل است. البته برای تشخیص مطمئن حتما باید از افراد متخصص راهنمایی بخواهید. اگر ایراد آداپتور شما جزئی باشد، ممکن است قابل تعمیر باشد، اما اگر ایراد جدی داشته باشد، ممکن است مجبور به تعویض آن شوید.

  • تعمیر لپ تاپ؛ فن

فن لپ تاپ، یکی دیگر از قطعه های مهم در لپ تاپ است که تعمیر آن نیاز به تخصص دارد. خرابی فن لپ تاپ معمولا به دلیل وجود گرد و خاک ایجاد می شود. بنابراین، توصیه می کنیم در فاصله های زمانی مشخص لپ تاپ خود را برای سرویس به مرکز تخصصی ببرید.

خرابی قطعه فن معمولا دارای علامت هایی مانند صدا دادن یا افزایش دمای لپ تاپ است. حواستان باشد که اگر به تعمیر یا تعویض فن بی توجهی کنید، دمای قطعه ها بالا می رود و این می تواند موجب ایجاد خسارت و هزینه زیادی کند، در حالیکه هزینه تعمیر و تعویض فن از جمله ارزان ترین هزینه های تعمیر لپ تاپ است.

  • تعمیر لپ تاپ؛ قاب

گاهی با ضربه خوردن ممکن است قاب لب تاپ شما بشکند. باید بگوییم که معمولا ترمیم قاب با چسب های مخصوص امکان پذیر است. برای این کار اول قسمت یا قسمت های آسیب دیده باید مشخص شوند و سپس این قسمت ها ترمیم گردند.

  • تعمیر لولا

لولای لپ تاپ یکی از قسمت هایی است که امکان شکستگی آن وجود دارد. توجه داشته باشید که تعمیر و تعویض لولا بسیار ظریف و حساس است، زیرا با تعمیر یا تعویض توسط افراد غیرمتخصص ممکن است به صفحه نمایش آسیب بخورد.

تعمیرات لپ تاپ

عیب یابی در لپ تاپ

یکی از موارد شایع در مورد تشخیص نوع تعمیر لپ تاپ ، وجود صدای غیر عادی در آن است. گاهی صدا به صورت یک بوق ممتد است که احتمالا مرتبط با بایوس است. اما گاهی صدا از هارد دیسک یا فن است و برای تشخیص درست باید از متخصص مشورت بگیرید.

گاهی هم ممکن است لپ تاپ به محض روشن شدن، خود به خود خاموش گردد. این مورد معمولا مربوط به سیستم خنک کننده است.

اگر هم با هنگ کردن لپ تاپ در حین کار مواجه می شوید، مشکل می تواند در هارد یا کارت گرافیک باشد. البته مشکل هنگ کردن ممکن است به دلیل ایراد در سیستم عامل هم باشد.

ایرادهای صفحه نمایش هم ممکن است مرتبط با خود صفحه نمایش، کارت گرافیک یا هارد باشد که با انجام تست های مختلف باید مشخص شود.

در اینجا توضیحاتی را در مورد عیب یابی کلی لپ تاپ بیان کردیم، اما به هر حال برای عیب یابی صحیح و مطمئن و تعمیر لپ تاپ حتما باید به مراکز تخصصی تعمیر لپ تاپ و افراد متخصص مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.