جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش های باز کردن قفل گوشی اندروید در زمان فراموشی رمز عبور

با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند اندرویدی و از آن جایی که این دستگاه ها به یک بانک اطلاعات شخصی برای افراد تبدیل شده اند، معمولا تمام کاربران از رمز عبور برای گوشی های خود استفاده می کنند. از این رو در صورت فراموشی رمز عبور در این دستگاه ها، یکی از معضلات کاربران باز کردن قفل گوشی اندروید است. 

به این ترتیب با فراموشی رمز عبور کاربران نمی توانند به اطلاعات مهم درون گوشی خود مانند عکس ها، فیلم ها و حساب های بانکی شان دسترسی پیدا کنند و از همه مهم تر از گوشی شان استفاده کنند. قفل های مورد استفاده برای گوشی های اندرویدی شامل پسورد های چند رقمی، الگو ها، گزینه اثر انگشت و گزینه تشخیص چهره می شود. 

آنلاک کردن گوشی اندرویدی در صورتی که از گزینه اثر انگشت یا تشخیص چهره نیز استفاده شود، کار دشواری نیست. اما فراموشی رمز عبور در صورت استفاده از پسورد یا پترن، می تواند دردسر ساز شود. در ادامه روش های باز کردن قفل گوشی اندروید در صورت فراموشی رمز را بررسی می کنیم.

روش های باز کردن قفل گوشی اندروید در زمان فراموشی

باز کردن قفل گوشی اندروید با استفاده از اسمارت لاک

یکی از ساده ترین و راحت ترین روش های موجود برای انلاک کردن گوشی اندرویدی در صورت فراموش کردن رمز عبور، استفاده از smart lock است. اگر این قابلیت را قبل از فراموشی رمز عبور در گوشی خود فعال و تنظیم کرده باشید، به این ترتیب دستگاه در برخی مواقع خاص نیازی به وارد کردن پسورد ندارد. 

این قابلیت در بخش تنظیمات گوشی و قسمت Lock screen and security در دسترس است. با فعال کردن آن می توان تنظیمات مورد نظر را اعمال کرده و از این آپشن برای باز کردن قفل گوشی اندروید استفاده کرد. یکی از این گزینه ها Trusted Places است. 

با فعال کردن این گزینه دستگاه در مکان هایی که به عنوان مکان های قابل اعتماد انتخاب شده اند، بدون قفل خواهد شد. در نتیجه زمانی که GPS دستگاه روشن باشد و گوشی در این مکان ها قرار بگیرد، قفل آن به صورت اتوماتیک باز می شود. گزینه دیگر در این بخش Trusted Devices است که با استفاده از آن در صورت فراموشی رمز عبور، رمز دستگاه برای دستگاه هایی که در این بخش تعریف شده اند، ارائه می شود.

بیشتر بخوانید : با چند ترفند هکرهای گوشی را کیش و مات کنید.

آنلاک کردن قفل گوشی اندرویدی با استفاده از Android Device Manager

نام دیگر این ویژگی در گوشی های اندرویدی، Find My Device است. این قابلیت در برخی از گوشی های اندرویدی در دسترس است. این گزینه این امکان را به کاربران می دهد تا با استفاده از حساب کاربری گوگل خود، رمز عبوری که برای گوشی ایجاد کرده اند را حذف کنند. استفاده از این روش برای باز کردن قفل گوشی اندروید شامل مراحل زیر می شود:

  • وارد سایت Google Find My Device شوید و حساب کاربری گوگل خود را وارد کنید.
  • نام دستگاه و مکان قرار داشتن آن را وارد کنید تا در نقشه مکان دستگاه نمایش داده شود.
  • با استفاده از گزینه Erase رمز عبور گوشی را پاک کنید.

به این ترتیب به راحتی می توان از این روش سریع و ساده برای باز کردن قفل موبایل های اندرویدی در زمان فراموشی رمز عبور استفاده کنید.

استفاده از گزینه فراموشی رمز عبور برای باز کردن قفل گوشی

از این روش باز کردن قفل گوشی اندروید، می توان برای گوشی هایی با نسخه قدیمی تر سیستم عامل استفاده کرد. در صورت داشتن یک گوشی قدیمی اندرویدی اگر چند بار رمز گوشی خود را به اشتباه وارد کنید، دستگاه برای مدتی قفل می ماند و اجازه وارد کردن مجدد پسورد به شما داده نخواهد شد. 

در این زمان پیغامی با این مفهوم نمایش داده می شود: You have made several unsuccessful attempts. در نتیجه دستگاه از شما می خواهد برای وارد کردن مجدد پسورد و آنلاک کردن گوشی اندرویدی 30 ثانیه صبر کنید. در کنار این پیغام، گوشی یک گزینه دیگر را نیز به شما ارائه می دهد و آن Forgot Pattern / password است. 

با انتخاب این گزینه شما مستقیما وارد حساب کاربری گوگل خود می شوید. با وارد شدن به اکانت گوگل، می توان با استفاده از گزینه Screen Unlock، رمز یا الگوی قبلی را حذف و یک رمز عبور جدید برای دستگاه انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید : اتصال گوشی به تلویزیون

از بین بردن رمز عبور موبایل اندرویدی با استفاده از برنامه ADB

یکی از راه حل های دیگری که می توان در صورت نتیجه بخش نبودن راه حل های بالا از آن برای باز کردن قفل گوشی اندروید استفاده کرد، برنامه ADB است. برای این کار گوشی باید به کامپیوتر وصل شود تا از طریق این برنامه بتوانید در کامپیوتر به فایل مربوط به امنیت گوشی دسترسی پیدا کنید. 

به این ترتیب با حذف این فایل، رمز گوشی را نیز حذف می کنید. بعد از وصل کردن گوشی به سیستم از طریق کابل یا USB، باید وارد پنجره Command Prompt شده و عبارت  adb shell rm /data/system/gesture.key را در کادر ارائه شده تایپ کنید. در ادامه نیز باید گوشی ریبوت شود تا به این ترتیب قفل آن باز شود. این روش یک راه میانبر برای دسترسی به تنظیمات گوشی بوده و راهکاری موقتی محسوب می شود.

ریست فکتوری کردن دستگاه برای باز کردن قفل گوشی اندرویدی

روش نهایی برای آنلاک کردن گوشی اندرویدی، ریست فکتوری کردن دستگاه است. از آن جایی که با این کار تمام تنظیمات، برنامه ها و داده های گوشی نیز حذف شده و دستگاه به تنظیمات اولیه کارخانه باز می گردد، این روش در آخرین مرحله توصیه می شود. 

با ریست فکتوری کردن دستگاه، رمز عبور انتخابی نیز حذف شده و گوشی باز می شود. البته در صورتی که از داده های خود در اکانت گوگل یک فایل بکاپ گرفته باشید، لازم نیست نگران از بین رفتن اطلاعات خود باشید.  

3.7/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.