جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا گاز یخچال خالی می شود؟

اگر اخیرا بوی ناخوشایندی از قسمت پشتی یخچال خود حس می کنید و متوجه شده اید که سرمای داخل یخچال مدام در حال کاهش است، ادامه این مقاله را از دست ندهید. این مشکلات احتمالا نشان دهنده آن هستند که گاز یخچال شما خالی شده است. گاز در لوله های پشت یخچال جریان دارد و ضمن حرکت در کمپرسور، موجب تولید سرما در دستگاه و خنک شدن مواد غذایی می شود. خالی شدن گاز یخچال، دلایل بسیاری دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم. درواقع ما می خواهیم بدانیم که:

  • چرا گاز یخچال خالی می شود؟
  • چطور بدانیم که گاز یخچال خالی شده است؟
  • شارژ گاز یخچال چگونه انجام می شود؟

اگر پس از مطالعه مقاله پیش رو متوجه شدید که یخچال شما گاز خالی کرده است، برای شارژ گاز و انجام اقدامات مورد نیاز، با نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

چرا گاز یخچال خالی می شود؟

علائم خالی شدن گاز یخچال

گرم شدن یخچال و کاهش سرمای داخل آن، نشانه اصلی خالی شدن گاز است. یعنی در این حالت، وقتی در یخچال را باز می کنید، نه تنها سرمایی حس نمی شود، بلکه حرارت در آن به خوبی محسوس است. البته ممکن است فشار گاز پایین باشد؛ در این صورت یک نشتی کوچک وجود دارد که باید آن را شناسایی و برطرف کنید.

علامت دیگر خالی شدن گاز یخچال، بوی بسیار تندی است که معمولا از بخش پشتی دستگاه حس می شود. این بوی گاز فریون است که به بیرون نشت پیدا کرده و استشمام طولانی مدت آن ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد.

میخوای بدونی علت داغ شدن بدنه ی یخچال چیست؟ پس کلیک کن

دلایل خالی شدن گاز فریون یخچال

وجود نشتی در مسیر لوله های دستگاه یا کمپرسور یخچال، معمولا دلیل اصلی تخلیه گاز است. این اتفاق، معمولا به دلیل پوسیدگی یا ضربه خوردن لوله ها ایجاد می افتد و البته، کیفیت پایین لوله های کندانسور هم در بروز آن تاثیرگذار هستند. لوله های آهنی، در اثر نفوذ رطوبت فرسوده می شوند و گاز از آنها به بیرون نشت پیدا می کند. گاهی هم دلیل تخلیه شدن گاز یخچال و فریزر، این است که لوله ها، به هر دلیلی، از جای خود بیرون آمده و شما متوجه این مسئله نیستید.

نکته بسیار مهم دیگر در این رابطه این است که معمولا جنس لوله اواپراتور از آلومینیوم است و این لوله ها تو مسیر خود، با آهن یا مس اتصال پیدا می کنند. از آنجا که این دو فلز، یعنی مس و آلومینیوم با هم به خوبی جوش داده نمی شوند، به مرور زمان ممکن است در این قسمت نشتی ایجاد شود. قطر کم لوله مویی هم در برخی از مدلهای یخچال و فریزر، ممکن است عاملی ثانویه برای خالی شدن گاز باشد.

طریقه شارژ گاز یخچال

چاره و راه حل خالی شدن گاز یخچال، پیدا کردن محل نشتی و ترمیم آن است. اما پس از آن باید گاز مجددا به یخچال تزریق شود تا سرمای آن بازگشته و فرایند کاری و چرخه تبرید را از سر بگیرد. شارژ گاز یخچال باید حتما توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای انجام شود. کسی که در انجام این کار تجربه دارد و از ابزار و تجهیزات ویژه استفاده می کند. روند کار به این ترتیب است که اول تکنسین مطمئن می شود یخچال نشتی دارد.

سپس لوله های کندانسور و اواپراتور و لوله مویی توسط گاز ازت ( نیتروژن ) شستشو داده می شوند. بعد باید دستگاه از طریق لوله کور، وکیوم شود. برای انجام پروسه گازگیری، در ابتدا لوله گیج به کپسول گاز متصل می شود. سپس گاز باز شده و طرف دیگر لوله که به گیج متصل است، شل می شود تا مقداری گاز خرج شود. در نهایت والف گیج باز می گردد تا گاز، وارد یخچال شود.

نتیجه گیری

خالی شدن گاز یخچال را می توان از کاهش سرما و افزایش حرارت داخل یخچال متوجه شد. گاز فریون معمولا بوی بدی هم دارد که استشمام آن نشان می دهد گاز از جایی نشتی پیدا کرده است. پس از ترمیم محل نشتی، باید فرایند شارژ گاز، با استفاده از تجهیزات ویژه، انجام شود تا روند خنک سازی یخچال به  حالت عادی بازگردد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.