جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت هنگ کردن موبایل

از جمله مشکلاتی که به طور شایع در میان همه برندهای گوشی مشاهده می شود، هنگ کردن موبایل است. احتمالا شما هم تا کنون با این مشکل روبرو شده اید و با دردسرهای آن آشنا هستید. در ادامه این متن دلایل هنگ کردن گوشی را به شما توضیح خواهیم داد و همچنین شما را با روش های بر طرف کردن این مشکل، آشنا می کنیم.

علت هنگ کردن موبایل

بررسی علت های هنگ کردن موبایل

همانطور که گفتیم، در این قسمت در مورد دلایل هنگ کردن موبایل توضیح می دهیم تا با آشنایی با این موارد بتوانید تا حدودی مانع این اختلال شوید.

 • برنامه های معیوب یا قدیمی

گاهی وجود برنامه های خراب یا دانلود برنامه های غیر معتبر از سایت های غیر رسمی، موجب هنگ کردن موبایل شما شود. البته به روز رسانی نکردن به موقع برنامه ها می تواند موجب هنگ کردن گوشی گردد. سعی کنید همیشه با استفاده از گوگل پلی که یک اپلیکیشن معتبر است، نسخه های برنامه های مورد نیازتان را تهیه یا به روز رسانی کنید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: راه های افزایش عمر باتری موبایل

 • قدیمی شدن گوشی یا سخت افزارها

از آنجا که دستگاه های موبایل دائما در حال پیشرفت و به روز رسانی هستند، یک گوشی موبایل وقتی مدت زیادی عمر می کند، به دلیل مشخصات فنی قدیمی و ضعیف ممکن است زیاد هنگ کند. همچنین این امکان وجود دارد که ضعیف بودن گوشی های قدیمی باعث هنگی کامل دستگاه شما شوند.

به علاوه، فرسودگی یک قطعه مانند باتری یا دیگر قطعات ممکن است موجب هنگ کردن موبایل شود. در این صورت شما می توانید تنها با عوض کردن آن قطعه یا باتری از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید. البته اگر موبایل تان خیلی قدیمی است، توصیه می کنیم که به جای عوض کردن یک قطعه، گوشی جدید بخرید، زیرا ممکن است بعد از مدتی دوباره به دلیل دیگری گوشی تان هنگ کند.

 • پر شدن فضای حافظه داخلی

کم بودن فضای داخلی گوشی می تواند موجب هنگ کردن موبایل شود. همیشه تلاش کنید که برنامه های غیر ضروری و همچنین فایل، عکس و فیلم های غیر ضروری را از روی گوشی خود پاک کنید تا حافظه داخلی پر نشود.

برای این که متوجه شوید چه مقدار از حافظه داخلی گوشی شما پر شده است، می توانید وارد قسمت تنظیمات شوید و قسمت Internal Storage یا همان حافظه داخلی را بررسی کنید.

یادتان باشد که همیشه دانلود اتوماتیک را غیر فعال کنید. فعال بودن این قسمت موجب می شود برنامه و فایل هایی را که نیازی به آن ها ندارید، دانلود شوند و در نهایت حافظه داخلی دستگاه موبایل را اشغال کنند. اگر فایل های سنگینی دارید که لازم است روی گوشی شما وجود داشته باشد، می توانید از کارت حافظه جانبی استفاده کنید.

 • هنگ کردن گوشی؛ حافظه کش

پر شدن حافظه کش نیز یکی از موارد رایج است که موجب هنگ کردن موبایل می شود. برای پاکسازی حافظه کش، برنامه هایی وجود دارند که می توانید آن ها را نصب کنید تا کش را پاکسازی نمایید.

 • داغ شدن گوشی

داغ شدن گوشی به دلیل عوامل محیطی یا بازی زیاد، می تواند موجب هنگ کردن موبایل شود. اگر دلیل هنگ کردن موبایل شما این است، سریع آن را خنک کنید یا برنامه را ببندید. خنک بودن همیشگی گوشی بسیار اهمیت دارد.

 • ویروسی شدن گوشی

ویروس و بدافزارها ممکن است باعث هنگ کردن موبایل شوند. توجه کنید که هرگز برنامه ها را از سایت های غیر معتبر و غیر رسمی دانلود نکنید، زیرا در این صورت امکان نصب ویروس و بدافزار وجود خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی

 • به روز رسانی نکردن سیستم عامل

آپدیت نکردن به موقع سیستم عامل موجب جلوگیری از هنگ کردن موبایل می شود. سعی کنید همیشه سیستم عامل خود را به روز نگه دارید.

 • باز بودن همزمان چند برنامه

همیشه برنامه هایی را که نیاز ندارید همزمان استفاده کنید، ببندید. باز بودن همزمان چند برنامه روی گوشی شما می تواند باعث هنگ کردن گوشی شود، زیرا برنامه های باز موجب اشغال فضا در ROM می شوند و می توانند در نهایت باعث هنگ کردن موبایل شوند.

 • فعال بودن گوشی در حالت ذخیره باتری

اگر گوشی شما در حالت ذخیره باتری است، این حالت را غیر فعال کنید. حالت ذخیره سازی باتری ممکن است موجب کندی در سرعت گوشی یا هنگ کردن آن شود.

 • استفاده از تم های پیش زمینه

کم شدن فضای داخلی به دلیل وجود تم های متحرک ممکن است شما را با هنگ کردن موبایل مواجه کند. به عبارت دیگر، این تم ها موجب اشغال شدن فضای زیادی روی گوشی شده و در نهایت احتمال هنگ کردن را افزایش می دهد.

روش های رفع مشکل هنگ کردن گوشی

در این قسمت روش هایی را برای رفع مشکل هنگ کردن موبایل توضیح می دهیم. در این قسمت سعی کرده ایم، ابتدا راحت ترین روش ها را بگوییم و سپس به سراغ روش های پیچیده تر برویم.

 • ری استارت کردن گوشی

ری استارت کردن گوشی از جمله آسان ترین کارها بعد از مواجه شدن با هنگ کردن موبایل است. خاموش و روشن کردن گوشی موجب می شود که همه اجزای فعال روی دستگاه، غیر فعال شده و سپس بازسازی شوند.

 • پاکسازی منظم فایل های غیر ضروری

در دوره های منظم زمانی فایل، عکس، فیلم یا اسناد غیر ضروری را از روی گوشی تان پاک کنید؛ زیرا با گذشت زمان این فایل ها روی هم انباشته می شوند و می توانند بعد از مدتی موجب هنگ کردن موبایل شما شوند.

 • پاکسازی کش؛ هنگ کردن موبایل

یکی از مهم ترین کارها برای این که از هنگ کردن موبایل جلوگیری کنید، این است که به صورت منظم و هر چند وقت یکبار، به قسمت Storage بروید و قسمت پاکسازی کش یا همان Clear Cash را انتخاب کنید. به این ترتیب مانع اشغال حافظه رام در گوشی خود می شوید.

 • داشتن حافظه خارجی

با داشتن یک حافظه خارجی یا همان SD کارت می توانید فضای بیشتری برای ذخیره فایل و اسناد مختلف در گوشی خود داشته باشد.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: نحوه کالیبره کردن باتری موبایل

 • نصب آنتی ویروس

نصب یک آنتی ویروس قوی و مطمئن می تواند شما را از ورود هر گونه ویروس یا بدافزاری ایمن کند.

 • عدم استفاده از تم های متحرک

از آنجا که تم های متحرک، فضای زیادی را در دستگاه موبایل اشغال می کنند، همیشه سعی کنید از تم های ساده و غیر متحرک استفاده کنید تا مانع هنگ کردن موبایل تان شوید.

 • مراقب گرمای گوشی خود باشید

گوشی شما به هر دلیلی اگر بیش از حد داغ شود، ممکن است موجب هنگ کردن آن شود. بنابراین برای جلوگیری از هنگ کردن موبایل همیشه گوشی خود را خنک نگه دارید.

گرم شدن بیش از حد گوشی می تواند به دلیل استفاده طولانی مدت برای بازی های سنگین باشد. همچنین زیر آفتاب بودن گوشی یا نزدیک بخاری یا شوفاژ بودن آن می تواند موجب هنگ کردن گوشی شود. پس مراقب این موارد باشید.

 • آپدیت کردن نرم افزارها و سیستم عامل

همیشه سعی کنید آخرین نسخه های نرم افزارها و سیستم عامل را داشته باشید. در واقع، عدم هماهنگی بین نسخه های قدیمی با نسخه های جدید، ممکن است منجر به هنگ کردن موبایل شود.

 • ریست کردن گوشی

در آخرین مرحله و بعد از توجه به این موارد و تست همه راه های گفته شده، ممکن است مجبور شوید گوشی موبایل خود را به حالت ریست فکتوری یا همان حالت کارخانه درآورید. البته از آنجا که این کار باعث می شود همه فایل های شما پاک شوند، حتما قبل از این کار، از اطلاعات یا فایل های ضروری در دستگاه خود یک بک آپ بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.