جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا گوشی سیم کارت را نمی خواند؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که موبایل تان سیم کارت را نشناسد. در این صورت باید دلیل آن را پیدا کنید تا مشکل را رفع نمایید. در این مقاله در مورد علت های خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی توضیح می دهیم و همچنین نکاتی که لازم است برای رفع این مشکل بدانید، بیان می کنیم. دلیل هایی که می توانند موجب خوانده نشدن سیم کارت توسط موبایل شوند را در این قسمت بیان می کنیم.

 • وجود ایراد در سیم کارت یا جایگیری نامناسب آن
 • ایراد فنی در اسلات سیم کارت
 • اشتباه در هنگام پانچ شدن سیم کارت
 • مشکل نرم افزاری در دستگاه موبایل
 • تنظیمات اشتباه در شبکه
 • مشکل در رجیستری سیم کارت
 • وجود ویروس و بد افزارها
علت نخواندن سیم کارت در گوشی

راه حل برای حل مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی

برای رفع مشکل عدم شناسایی سیم کارت توسط گوشی بهتر است اول ساده ترین کارها را انجام دهید و اگر به نتیجه نرسیدید، به سراغ راهکارهای دیگر بروید.

در ابتدا به پیام اخطار توجه کنید. اگر پیام هایی مانند SIM error یا Insert SIM not ready به شما داده شد، مشکل در جای گیری و شناسایی نشدن سیم کارت است.

1. خاموش و روشن کردن دستگاه موبایل؛ یافتن علت عدم شناسایی سیم کارت

بعد از مواجه شدن با مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی، اولین اقدام هایی را که انجام می دهید، خاموش و روشن کردن گوشی است. گاهی این مشکل تنها یک ایراد نرم افزاری است و با خاموش و روشن کردن دستگاه، به راحتی حل می شود. برای این کار دکمه پاور را فشار دهید و آن را نگه دارید تا گزینه ریستارت روی صفحه نمایش ظاهر شود. حالا روی گزینه Restart بزنید. و منتظر بمانید تا دستگاه خاموش و روشن شود.

2. بررسی جایگاه سیم کارت

در این مرحله ببینید سیم کارت را درست وارد کرده اید یا خیر. برای این کار موارد زیر را به صورت مرحله به مرحله امتحان کنید.

 1. موبایل تان را خاموش کنید.
 2. سیم کارت تان را از جایش بیرون بیاورید و دوباره آن را سر جایش بگذارید.
 3. حالا موبایل را روشن کرده و آن را تست کنید.
 4. اگر مشکل حل نشد، این بار یک سیم کارت دیگر را در گوشی خود بگذارید و بررسی کنید که مشکل حل شده است یا خیر.
 5. اگر با سیم کارت دیگر هم با مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی مواجه شدید، اگر گوشی تان دو سیم کارتی است، سیم کارت را در جایگاه دیگر بگذارید و آن را تست کنید.

با انجام این مراحل شاید متوجه مشکلی در هماهنگی سیم کارت و جای سیم کارت شوید. علت این مشکل می توانید یکی از موارد زیر باشد.

 • خراب بودن جایگاه سیم کارت
 • جای گیری نامناسب یا اشتباه وارد کردن جهت سیم کارت
 • عدم تطابق اندازه سیم کارت با جایگاه آن
 • مشکلات مربوط به شیار سیم کارت

برای آشنایی با خدمات تعمیر هارد موبایل کلیک کنید.

3. خراب بودن خود سیم کارت

این امکان هم وجود دارد که خود سیم کارت مشکل داشته باشد و بر اثر ضربه یا وجود خش، معیوب شده باشد. این مشکل را با گذاشتن سیم کارت روی گوشی دیگر می توانید بررسی کنید. اگر روی گوشی دیگر هم با مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی مواجه شدید، باید موارد دیگر را بررسی کنید.

همچنین لازم است مطمئن شوید که قسمت های طلایی سیم کارت تمیز هستند. اگر متوجه تمیز نبودن آن شدید با یک دستمال نرم و بدون پرز، آن را تمیز کنید. مراقب باشید که روی سیم کارت خراشی وارد نشود. خراش می تواند به سیم کارت شما آسیب بزند. اگر مشکل نخواندن sim card توسط موبایل حل نشد، موارد بعدی را تست کنید.

4. فعال نبودن سیم کارت

با تست سیم کارت روی گوشی دیگر می توانید بررسی کنید که سیم کارت روی دستگاه دیگر خوانده می شود یا خیر. اگر این دستگاه نیز قادر به خواندن سیم کارت شما نبود، موارد زیر را بررسی کنید.

 • اگر تازه سیم کارت را گرفته اید، استعلام بگیرید که آیا سیم کارت فعال است یا نه.
 • با ارائه دهنده خدمات سیم کارت تان تماس بگیرید تا مطمئن شوید ثبت سیم کارت به درست به درستی انجام شده است.

5. بررسی کانکتور سیم کارت

گاهی وجود گرد و غبار روی کانکتور و اسلات موجب خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی می شود. برای تمیز کردن کانکتور، یک دستمال نرم را به آهستگی روی کانکتور بکشید تا تمیز شود. یادتان باشد که شکستگی محل قرار گرفتن سیم کارت هم می تواند موجب خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی شود. برای بررسی چنین آسیب های سخت افزاری بهتر است به یک تکنیسین ماهر مراجعه کنید. شاید لازم باشد کانکتور تعمیر یا تعویض شود.

6. بررسی اطلاعات cache

وقتی با مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی مواجه شدید، گاهی پاک کردن حافظه cache می تواند مشکل را حل کند. داده های کش ممکن است عملکرد گوشی شما را مختل کند. همیشه سعی کنید در بازه های زمانی کوتاه داده های کش را از گوشی خود پاکسازی نمایید. در گوشی های اندرویدی، معمولا از طریق مسیر زیر می توانید حافظه کش را پاک کنید: Setting > Storage > Internal Storage > Cached Data

7. مشکل در رجیستری دستگاه موبایل

گاهی دلیل خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی، به دلیل رجیستری نشدن خود گوشی است. این مشکل گاهی برای گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده اند، پیش می آید. برای اطمینان از رجیستری شدن گوشی باید سریال گوشی یا همان IMEI را که روی جعبه است با سریالی که زیر باطری حک شده چک کنید. این دو باید یکی باشند.

قبل از ورود به مرحله بعد نسبت به ریست فکتوری دستگاه خود اقدام نمایید.

8. فلش کردن رام

فلش کردن رام می تواند موجب ایجاد مشکل در خوانده نشدن سیم کارت توسط گوشی شود، زیرا با نصب رام جدید، ممکن است شماره سریال گوشی یا IMEI پاک شود. پاک شدن IMEI باعث عدم شناسایی سیم کارت توسط موبایل می شود. برای رو به رو نشدن با این مشکل از رام های رسمی و معتبر استفاده کنید.

9. تنظیم نشدن خودکار شبکه

برای بررسی این مورد باید به تنظیمات گوشی خود به صورت مراحل زیر بروید:

 • به قسمت Network Connection بروید.
 • روی More Network ضربه بزنید.
 • حالا وارد Mobile Network شوید.
 • حالا شبکه مورد نظر را انتخاب کنید.
5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.