جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

داشتن ماشین ظرفشویی هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی، فواید زیادی دارد. ضمن اینکه لازم نیست روزانه مدت طولانی برای شستشوی ظروف وقت بگذارید. با وجود این، گاهی ممکن است ظرف ها آنطور که انتظار می رود تمیز نشوند و لکه های سفید و کدری روی آن دیده شوند. لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، می تواند آزاردهنده باشد. ان ایراد اغلب به دلیل سختی آب، یعنی وجود املاح خیلی زیاد رخ می دهد، اما روش هایی وجود دارد که بتوانیم جلوی آن را بگیریم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید بهترین روش ها را بررسی کرده و برای همیشه از شر لکه ظروف ماشین لباسشویی خلاص شوید.

لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مشکل لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

اگر ایرادی در کار ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد، یا ظرف ها تمیز نمی شوند و چرب می مانند یا اینکه لکه های سفید و کدری غیر چربی روی آن ها مشاهده می شود. این لکه ها اغلب به دلیل استفاده اشتباه از مواد شوینده یا کیفیت بد آب دیده می شوند. در هر صورت، عملاً ظرف ها کثیف تر شده و فقط آب زیادی مصرف می شود. اگر با چنین مشکلی روبرو هستید، راهکارهایی که در ادامه توضیح داده ایم را مطالعه کنید تا شاید کی از آن ها چاره کار شما باشد.

برای جلوگیری از لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی از میزان کمتری شوینده استفاده کنید

راحت ترین راه برای جلوگیری از لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی، این است که به اندازه از مواد شوینده استفاده کنید. شوینده زیاد از حد لکه های سفید رنگ صابونی روی ظرف باقی می گذارد که هیچ شباهتی به لکه املاح آب ندارد. درواقع این لکه های به صورتی هستند که انگار ظرف چرب و کثیف است و آن را کدر می کنند. اگر با این مشکل روبرو هستید، ببینید که با شوینده کمتر هم ایراد پابرجا خواهد بود یا خیر. بنابراین پیدا کردن مقدار شوینده مناسب، هر بار از مقدار کمتری استفاده کنید تا زمانی که لکه ها دیگر به وجود نیایند. اگر مشکل حل نشد، به سراغ ترفندهای بعدی بروید.

اگر مشکل خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد، می تواند دلیل بروز لکه روی ظرف ها باشد، چرا که خشک نشدن به موقع، رد آب را باقی خواهد گذاشت.

از شوینده دیگری استفاده کنید تا ظروف لکه دار نشوند

ممکن است مشکل از مقدار شوینده نباشد، بلکه نوع یا برند آن مناسب نیست. این مورد تنها زمانی نیاز به بررسی دارد که آب محدوده شما سخت باشد و درواقع دلیل اصلی لکه ها هم همین سختی آب است. برخی از مواد شوینده در آب سخت کامل حل نمی شوند و همین باعث لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود. بهتر است درمورد شوینده های موجود در بازار تحقیق کنید و در هنگام خرید نیز توضیحات روی آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید برای ان منطقه شما مناسب باشد.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی

تنظیمات ماشین ظرفشویی را روی حالت دمای بالا (High Temperature) قرار دهید

اگر با وجود استفاده از شوینده درست به میزان مناسب، همچنان شاهد لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستید، باید به سراغ تنظیمات دستگاه بروید. اصولاً شستن ظروف با آب سرد یا ولرم، مقداری چربی روی ظرف باقی می گذارد؛ بنابراین توصیه می کنیم دما را تا حد زیادی بالا ببرید تا همین داغ بودن، باعث شود املاح و شوینده های باقی مانده از سطح ظروف پاک شوند.

این نکته را به یاد داشته باشید که وقتی در جای دیگری آب گرم استفاده می شود، ماشین ظرفشویی را روشن نکنید. برای مثال اگر کسی حمام است یا لباسشویی روشن است، صبر کنید و بعداً ظرفشویی را روشن کنید.

جرمگیری ماشین لباسشویی هم می تواند در رفع مشکل لک شدن ظروف کمک کند. شاید بد نباشد این روش های این کار را نیز امتحان کنید.

از کمک شستشو استفاده کنید تا از لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی جلوگیری شود

کمک شستشو (Rinse Aid) چیست؟ به بیان ساده، افزودنی هایی که کمک می کند، آب از سطح ظرف پاک شود تا کاملاً خشک شوند، کمک شستشو نامیده می شوند. با استفاده از این مواد، آب اضافی پاک شده و املاحی روی ظرف می ماند تا باعث لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی شود.

اگر طرفدار ترفندهای خانگی هستید، سرکه سفید و اسید سیتریک جایگزین های مؤثری برای کمک شستشوی تجاری هستند که به پاک کردن آب از سطوح بشقاب ها، لیوان ها و ظروف نقره کمک می کنند. به عنوان یک امتیاز، این محلول های طبیعی برای خنثی کردن بوها، کمک به حفظ بوی تمیز ظروف شما و حفظ تمیزی ماشین ظرفشویی هم کمک می کند.

استفاده از سختی گیر آب منع از لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهد شد

اگر تمام روش هایی که گفتیم بی نتیجه ماندند، می توانید از سختی گیر آب استفاده کنید که روشی دائمی است و مشکل را از ریشه حل خواهد کرد. سختی گیر دستگاهی است که به ورودی آب منزل وصل شده و آب را پالایش و تصفیه می کند. ممکن است برای نصب آن نیاز به افراد متخصص داشته باشید. این دستگاه ها کلسیم و منیزیم را که مسئول سختی اب و باعث لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستند را از آب می گیرند. ممکن است هزینه تهیه سختی گیر زیاد باشد، اما اگر می بینید هیچ کدام از روش های دیگر لکه ظروف را از بین نبردند، بهتر است بودجه ای برای این کار اختصاص دهید.

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

باتوجه به توضیحاتی که دادیم، چنین مشکلی به کیفیت آب و برنامه های منتخب شما بستگی دارد. در این بین اهمیت کیفیت آب بسیار بیشتر است. توصیه می کنیم در اسرع وقت مشکلات احتمالی مربوط به آب را بررسی و رفع کنید. سپس اگر ایراد رفع نشد و همچنان شاهد لکه دار شدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستید، بد نیست دستگاه هم بررسی شود. ممکن است با وجودی که دمای بالایی انتخاب کرده اید، دستگاه قادر به بالا بردن دما نباشد. حتی ممکن است برنامه های شستشو به خوبی کار نکنند. در هر صورت توصیه ما، مراجعه به مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی و بهره مندی از خدمات تکنسین های این حوزه است.

4.5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.