جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

جارو برقی رباتیک هوشمند چیست و چگونه کار میکند؟

امروزه به لطف فناوری و خانه های هوشمند، زندگی بسیار راحت تر شده است. دیگر تمیز کردن خانه و انجام کار های روزمره مانند ظرف شستن و لباس شستن یا مواردی مشابه، کار دشوار و خسته کننده ای نیست. اما خبر خوب این که پیشرفت تکنولوژی هنوز متوقف نشده و ما شاهد تولید انواع جارو برقی رباتیک نیز هستیم که می توانند تمیز کردن خانه را از هر زمانی راحت تر کنند. به این جارو برقی ها، جارو برقی هوشمند نیز گفته می شوند. 

آن ها گجت های هوشمندی هستند که می توانند در سریع ترین زمان ممکن و حتی در حالی که شما در حال استراحت کردن هستید، کار تمیز کردن خانه را انجام دهند. به کمک این تکنولوژی بسیار پیشرفته دیگر مهمانی دادن یا آماده شدن برای ورود مهمان به صورت سرزده کار سختی نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با نحوه کار و مزیت های جارو برقی رباتیک آشنا شویم.

بیشتر بخوانید : جاروبرقی V15 Detect دایسون با چراغ لیزری رونمایی شد

جارو برقی رباتیک هوشمند چیست و چگونه کار میکند؟

جارو برقی رباتیک چه کار هایی را انجام می دهد؟

عملکرد یک جارو برقی هوشمند درست مانند یک ربات است که به صورت اتوماتیک کار می کند. با دستور دادن به این دستگاه، جارو برقی به صورت هوشمند و اتوماتیک شروع به تمیز کردن محیط اطراف می کند. بسته به مدل دستگاه کار های تمیز کردن، جارو کشی و حتی تی کشیدن و خشک کردن کف را نیز این دستگاه ها انجام خواهند داد. این دستگاه دارای یک جارو و یک تی کش برقی کوچک است.

تمام بخش های خانه توسط جارو برقی رباتیک به صورت هوشمند پیموده شده و تمیز می شود. برس های کناری با چرخش مداوم خود تمام چیزهایی که روی زمین قرار دارد را جمع خواهد کرد. برس غلتان جارو برقی نیز پرز ها و موهای روی زمین را جمع می کند. 

سپس یک لاستیک غلتان نیز گرد و غبار های روی زمین را جمع آوری کرده و در آخر تمام این ها به مخزن جارو برقی منتقل می شوند. در نهایت نیز این ربات تمیز کننده بعد از اتمام کار به صورت اتوماتیک به محل شارژر خود برمی گردد تا مجددا برای دور بعدی نظافت شارژ شود.

تفاوت جارو برقی رباتیک با جارو های معمولی در چیست؟

این جارو ها از نظر عملکرد مشابه جارو های معمولی هستند، با این تفاوت که نیازی به دخالت کاربرد ندارند و به صورت اتوماتیک همه جا را تمیز می کنند. با این حال در مقایسه با جارو های معمولی، جاروبرقی هوشمند قدرت مکش کم تری دارد و نمی تواند دقیقا مشابه جارو برقی های پر قدرت معمولی همه جا را تمیز کند.

 البته با این حال عملکرد و کارایی آن در تمیز کردن خانه بسیار خوب است. از نظر اندازه نیز جارو های اتوماتیک کمی کوچک تر از جارو برقی های معمولی بوده و وزن آن ها بین سه تا چهار کیلوگرم است. آن ها کاملا قابل برنامه دهی هستند و می توان با تنظیم کردن شان از جارو برقی رباتیک برای تمیز کردن خانه استفاده کرد.

اساس عملکرد جاروبرقی های رباتیک هوشمند به چه صورت است؟

به صورت کلی اکثر این جارو برقی های هوشمند به کمک فناوری اینترنت اشیا کار می کنند. این فناوری را می توان امروزه در بخش های مختلفی مشاهده کرد. به این ترتیب جارو برقی هوشمند می تواند از این طریق با تمام بخش ها و وسایل خانه ارتباط برقرار کند. 

برای استفاده از آن ها ابتدا باید به این دستگاه ها برنامه داد. سپس آن ها بر طبق برنامه ای که دارند، شروع به نظافت خانه خواهند کرد. در نتیجه بعد از برنامه دادن و تنظیم کردن این دستگاه ها، جارو برقی در زمان مشخص تعیین شده می تواند تنها با زدن یک دکمه به صورت خودکار و بدون دخالت دست شروع به تمیز کردن تمام بخش های خانه کند.

مزیت های جارو برقی رباتیک

این دستگاه ها بسته به نوعی که دارند ویژگی ها و مزیت های زیادی را ارائه خواهند داد. مهم ترین مزیت آن ها این است که بدون نیاز به دخالت دست کار تمیزکاری خانه را انجام می دهند. آن ها می توانند به راحتی به تمام بخش های خانه، خصوصا زیر مبل، کمد ها و کابینت ها نیز بروند و آن بخش ها را نیز تمیز کنند. 

مزیت دیگر آن ها، مجهز بودن شان به سنسور تشخیص ارتفاع است که می توانند پله ها و بلندی های خانه را تشخیص دهند. آن ها می توانند بسته به مدلی که دارند برای تی کشی، نظافت پرده ها و مبلمان نیز مورد استفاده قرار بگیرند. مجهز بودن به سنسور تشخیص مسیر، قابلیت اتصال به اینترنت و ارتباط با سایر وسایل خانه و سر و صدای بسیار کم و کاربری راحت از دیگر مزیت های مهم یک جارو برقی رباتیک است.

نکته مهمی که در خصوص این دستگاه ها وجود دارد این است که آن ها دارای یک سیستم عیب یاب خودکار نیز هستند و در نتیجه اگر کوچک ترین مشکلی در آن ها به وجود بیاید، می توان سریعا برای تعمیر جارو برقی مورد نظر اقدام کرد.

معایب جارو برقی های هوشمند

با وجود تمام مزیت هایی که برای جارو برقی رباتیک در نظر گرفته شد، این دستگاه ها ممکن است یک سری مشکلات را نیز داشته باشند. برخی از مدل های این جارو برقی ها سر و صدای زیادی در زمان کار دارند. از طرفی نیز گاهی اوقات سنسور تشخیص ارتفاع یا سنسور تشخیص مسیر در این دستگاه ها به خوبی کار نمی کند و جارو برقی قادر به تشخیص فرش از پله نیست. 

خصوصا اگر ارتفاع فرش زیاد باشد یا این که رنگ آن سیاه باشد. از نظر قدرت مکش و تمیز کردن نباید انتظار داشت که جاروبرقی های رباتیک مشابه جارو برقی های معمولی کار کنند. در نهایت مهم ترین فاکتور بازدارنده برای خرید یک جارو برقی هوشمند قیمت بالای آن است که قطعا هر کسی قادر به پرداخت هزینه خرید این دستگاه ها نخواهد بود.

برای خرید جارو برقی های رباتیک هوشمند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

حال که با این دستگاه های هوشمند، کاربرد و نوع عملکرد آن ها و مزیت ها و معایبی که دارند آشنا شدید، بهتر است به نکاتی بپردازیم که در صورت خرید این دستگاه ها باید به آن ها توجه کنید. درست مانند خرید هر دستگاه برقی دیگری، خرید جارو برقی رباتیک نیز باید بر اساس یک سری معیار ها انجام شود.

سطوح خانه و نوع چیدمان را در نظر بگیرید

اولین چیزی که برای خرید جارو برقی هوشمند باید به آن توجه داشت، نوع چیدمان خانه و میزان سطوح آن است. اگر خانه کوچک و هم سطح باشد، معمولا مشکل خاصی در عملکرد جارو برقی وجود ندارد. در نتیجه باید با توجه به میزان سطوح خانه خود و نوع چیدمانی که دارد، یک جارو برقی رباتیک مناسب را خریداری کنید. 

برای خانه هایی که کف سنگی یا سرامیک دارند نمونه های ساده این جارو برقی ها نیز کارایی لازم را خواهد داشت. اما اگر سطوح مختلفی در خانه وجود دارد یا این که کف با فرش های متعدد و ضخیم پوشانده شده است، قطعا باید گزینه های قوی تر را مد نظر قرار داد. از طرفی اگر خانه مورد نظر چیدمان پیچیده تری دارد، وسایل بیشتری در خانه قرار دارد یا خانه بسیار بزرگ است، قطعا باید یک جارو برقی هوشمند با قابلیت های بیشتر و تنظیمات حرفه ای تر را خریداری کرد.

امکان اتصال جارو برقی هوشمند به اینترنت را در نظر بگیرید

نمونه های جدید تر جارو برقی های رباتیک بر اساس اینترنت اشیا کار می کنند و همین امر امکان کنترل و استفاده از آن ها را راحت تر کرده است. در زمان خرید این دستگاه ها بررسی کنید که آیا این مدل امکان اتصال به وای فای را دارد یا خیر؟ به این ترتیب می توان جارو برقی رباتیک مورد نظر را به اینترنت وصل کرد و آن را با استفاده از برنامه روی گوشی کنترل و مدیریت کرد.

انتخاب بین جارو برقی معمولی و رباتیک

در نظر داشته باشید که اگر به دنبال خرید یک جارو برقی رباتیک همه کاره هستید که آن را جایگزین جارو برقی معمولی کنید، قطعا باید به دنبال گزینه های گران تر، حرفه ای تر و جدید تر باشید. قدرت مکش بالاتر و قابلیت های بیشتر در گزینه های جدید و گران قیمت تر این دستگاه ها وجود دارد.

قدرت و ظرفیت باتری در جارو برقی رباتیک

موضوع مهم دیگری که در زمان خرید یک جارو برقی هوشمند باید به آن توجه کنید، میزان ظرفیت باتری آن است. از آن جایی که تمام جارو برقی های رباتیک موجود با باتری کار می کنند، بنابراین باتری مشخصه بسیار مهمی در این دستگاه ها محسوب می شود. در زمان خرید یک جارو برقی رباتیک حتما باید با توجه به متراژ ساختمان و میزان کاری که از دستگاه انتظار دارید، یک جارو با ظرفیت باتری مناسب را خریداری نمایید. 

نمونه های گران قیمت تر و حرفه ای تر می توانند به ازای هر بار شارژ، 100 تا 120 دقیقه شارژ داشته باشند و کار کنند. گزینه هایی هم هستند که قابلیت شارژ خودکار دارند و می توانند بعد از هر بار کم شدن شارژ به صورت خودکار به سمت محل شارژ رفته و شارژ شوند.

آیا جارو برقی رباتیک مورد نظر فیلتر هپا دارد؟

فیلتر های هپا یکی از بهترین فیلتر هایی است که هم در جارو برقی های معمولی و هم در انواع رباتیک از آنها استفاده می شود. این فیلتر ها می توانند تا درصد بسیار بالایی ذرات و گرد و غبار را جذب کرده و از این رو موجب کاهش آلرژی افراد خواهند شد. در زمان خرید جارو برقی رباتیک بهتر است حتما گزینه ای که دارای این فیلتر است را خریداری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.