جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی حین کار چیست؟

یکی از دردسرسازترین مشکلات رایجی که در جاروبرقی ها دیده می شود، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین استفاده است. بسیاری از کاربران در حالی که مشغول کار با جاروبرقی هستند، ناگهان با خاموشی آن مواجه می شوند و نمی توانند مجدد جاروبرقی را روشن کنند. بروز این مشکل را می توان به دلایل مختلفی مربوط دانست. معمولا بروز مشکل در قطعات مختلف دستگاه موجب خاموشی جاروبرقی می شود.

این مشکل به مدل و برند خاصی محدود نمی شود و در مدل های مختلف مشاهده شده است. مشکلات برقی، استفاده نادرست از جاروبرقی، بروز خرابی در دستگاه و موارد مشابه از مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین استفاده است. در مواردی می توان مشکل را برطرف کرد و گاهی نیز باید به یک مرکز تعمیرات تخصصی مراجعه کرد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی معتبر در زمینه تعمیر جاروبرقی و عیب یابی و رفع مشکلات این دستگاه ها است. در ادامه دلایل مختلف بروز این مشکل در جاروبرقی ها را بررسی می کنیم.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

روشن بودن طولانی مدت جاروبرقی

یکی از دلایل بسیار اصلی خاموشی جاروبرقی در زمان استفاده، روشن نگه داشتن دستگاه برای مدت زمانی بسیار طولانی است. اگر برای مدت زمان زیادی جاروبرقی را روشن کرده و از آن استفاده کنید، در بسیاری از مواقع ناگهان دستگاه خاموش می شود. به صورت استاندارد توصیه می شود زمان روشن ماندن جاروبرقی نهایتا 20 دقیقه باشد. حتما بعد از این مدت کمی آن را خاموش کرده و اجازه دهید دستگاه خنک شود. با این کار علاوه بر جلوگیری کردن از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، عمر مفید دستگاه نیز افزایش می یابد.

بروز مشکل در موتور جاروبرقی

یکی از دلایل دردسر ساز خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی مربوط به خرابی و مشکلات موتور آن است. موتور را می توان اصلی ترین قطعه در جاروبرقی در نظر گرفت. نوسانات برقی و استفاده طولانی مدت و گرم شدن بیش از حد دستگاه می تواند به مرور به موتور جاروبرقی آسیب برساند. همچنین نقص در سیم پیچی های دستگاه هم می تواند به آن آسیب برساند.

در مواردی این مشکلات موجب نیم سوز شدن موتور هم می شوند. در نتیجه موتور دائما داغ می کند و همین امر موجب خاموشی جاروبرقی می شود. در نتیجه باید برای رفع مشکل با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی جاروبرقی، موتور را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض کرد.

بروز نوسانات برقی

ممکن است خاموشی دستگاه به دلیل بروز نوسانات برقی باشد. اتصال برق جاروبرقی را چک کنید. گاهی کم و زیاد شدن جریان برق یا کشیده شدن سیم و جدا شدن دوشاخه از پریز برق دلیل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی به دلیل عملکرد ترموستات

ترموستات یک قطعه مهم در جاروبرقی است که سلامت کارکرد آن روی عملکرد درست موتور تاثیر دارد. زمانی که موتور جاروبرقی بیش از حد نرمال داغ می شود، در صورتی که ترموستات درست عمل نکند موتور ممکن است بسوزد. در نتیجه ترموستات مدار موتور جاروبرقی را فعال کرده و آن را خاموش می کند. به این ترتیب خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی به دلیل عملکرد ترموستات و به منظور محافظت از موتور است.

در این صورت بعد از گذشت مدتی و با خنک شدن جاروبرقی، مجدد دستگاه روشن می شود. با این حال خود ترموستات و خرابی آن هم می تواند دلیل خاموشی جاروبرقی باشد. در نتیجه باید برای بررسی های بیشتر، جاروبرقی و ترموستات و موتور توسط یک تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود تا مشکلات احتمالی به صورت تخصصی برطرف گردد.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی به دلیل پر بودن کیسه جاروبرقی

یکی از دلایل ساده دیگری که می توان به راحتی آن را برطرف کرد و حتی مانع بروز مشکل شد، کیسه جاروبرقی است. اگر کیسه را به موقع خالی نکنید، پر شدن بیش از حد آن می تواند دلیل خاموشی جاروبرقی شود. بهتر است برای عملکرد بهتر دستگاه از کیسه های یکبار مصرف استفاده کرد.

بروز مشکل در سوئیچ روشن و خاموش دستگاه

اگر کلید خاموش و روشن جاروبرقی دچار مشکل شود، این امر می تواند خود دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شود. اتصالی در دکمه خاموش و روشن جاروبرقی علاوه بر این که می تواند موجب خاموشی جاروبرقی شود، می تواند خطرساز هم باشد و موجب جرقه زدن و آتش سوزی شود. در نتیجه باید این سوئیچ را سریعا تعویض کرد.

خاموشی جاروبرقی

مسدود شدن لوله جاروبرقی

گاهی اوقات خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی تنها به این دلیل اتفاق می افتد که لوله تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی با زباله مسدود شده است. در نتیجه همین اتفاق ساده، جاروبرقی در زمان کار ناگهان خاموش می شود. این مشکل به ظاهر ساده در مواردی می تواند دلیل سوختن موتور جاروبرقی هم شود. حتی دستگاه نمی تواند به خوبی تمیزکاری را انجام دهد. بنابراین باید سریعا آن را تخلیه و تمیز کرد. سعی کنید با استفاده درست مانع از ورود آشغال های بسیار درشت به جاروبرقی شوید.

خرابی قطعات مختلف جاروبرقی

قطعات مهم و اصلی در جاروبرقی در صورت خرابی، استهلاک و از کار افتادن می توانند دلیل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین استفاده باشند. خرابی قطعاتی مانند برد جاروبرقی، خرابی آرمیچر، خرابی رله موتور، بروز مشکل گرفتگی در فیلتر های دستگاه، بروز مشکل در سیستم های برقی و الکتریکی جاروبرقی و سایر قطعات از جمله مهم ترین دلایلی است که می تواند به صورت ناگهانی خاموشی جاروبرقی را به دنبال داشته باشد.

خاموش جاروبرقی به دلیل تمام شدن زغال دستگاه

در جاروبرقی ها به مرور زمان زغال های دستگاه کوتاه شده و بین شان فاصله می افتد. در صورت اتمام این زغال ها ممکن است به صورت ناگهانی در حین کار دستگاه خاموش شود. بنابراین شاید نیاز باشد برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در زمان استفاده، زغال آن را تعویض کرد. کافی است یک نوع خوب زغال جاروبرقی را تهیه و آن را تعویض کنید تا مشکل خاموشی دستگاه برطرف شود.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی به دلیل تنظیمات تایمر

یکی دیگر از دلایل خاموشی جاروبرقی، تنظیمات تایمر است. برخی از مدل های جدید تر جاروبرقی به یک سیستم تایمر مجهزند این مشخصه به منظور صرفه جویی در مصرف برق و محافظت از بخش های مهم دستگاه مانند موتور در جاروبرقی ها تعبیه شده است. در نتیجه با تنظیم تایمر روی یک بازه زمانی مشخص، دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود.

چطور از خاموشی جاروبرقی جلوگیری کنیم؟

بهترین کار این است که از بروز مشکل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی جلوگیری کرد. برای این منظور قطعا استفاده درست و رعایت اصول استفاده از این دستگاه ضرورت دارد. باید لوله ها و فیلتر های جاروبرقی را دائما تمیز کرد. علاوه بر این باید کیسه دستگاه را حتما قبل از پر شدن تخلیه کنید. از جاروبرقی نباید برای مدت زمانی طولانی استفاده کرد. بهتر است حتما جاروبرقی را خاموش کرده تا خنک شود. این موارد می تواند موجب عملکرد بهتر دستگاه، افزایش عمر مفید آن و جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در زمان استفاده شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.