جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش های از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

از بین بردن کپک ماشین لباسشویی موجب می شود که دستگاه بتواند عملکرد صد در صدی خود را داشته باشد و عملیات شست و شوی لباس ها به صورت کامل و بدون ایراد انجام شود. کپک ها در بخش های متفاوتی از ماشین لباسشویی ظاهر می شوند و حضور آنها موجب بروز بوی نامطبوع در دستگاه خواهد شد. از همین رو در صورت مشاهده چنین شرایطی لازم است دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی اقدام نماییم. 

از بین بردن کپک لباسشویی روش های مختلفی دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم. تمامی روش های گفته شده در این مقاله نسبتا ساده بوده و کاربر می تواند شخصا آنها را انجام دهد. اگرچه امکان از بین بردن کپک در ماشین لباسشویی توسط کاربر وجود دارد، اما این دستگاه ها ممکن است در طول زمان در اثر استهلاک، باگ های نرم افزاری یا عدم استفاده صحیح دچار مشکل شده و نیاز به تعمیرات داشته باشند. چنانچه با این موارد مواجه شدید می توانید با نمایندگی تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی تماس گرفته و از تکنسین های حاضر در این مرکز جهت مراجعه به محل شما، عیب یابی و تعمیر دستگاه کمک بگیرید.

روش های از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

مراحل از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

یکی از روش های از بین بردن کپک ماشین لباسشویی استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی است که به همین منظور تولید شده اند. البته لازم به ذکر است که مواد شوینده ای که به طور معمول استفاده می شوند، مانند مایع لباسشویی، پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی، صابون و غیره، به طور کلی ضد کپک بوده و توانایی از بین بردن کپک لباسشویی را نیز دارند. 

از همین رو می توان برای صرفه جویی در هزینه ها از همین مواد معمول برای تمیز کردن کپک های ماشین لباسشویی استفاده کرد. استفاده از مواد شوینده معطر علاوه بر از بین بردن کپک ها می تواند در از بین بردن بوی نامطبوع آنها نیز موثر باشد. در ادامه مراحل تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی به صورت کامل توضیح داده شده است.

تمیز کردن واشر اولین مرحله برای از بین بردن کپک لباسشویی

در ماشین های لباسشویی اتوماتیک واشر روی درب لباسشویی یکی از اصلی ترین بخش هایی است که به کپک آلوده می شود. یکی از علل آن نیز این است که آب موجود روی واشر به دلیل پیچ خوردگی های زیاد این قطعه نمی تواند به راحتی خشک شود و همین محیط مرطوب یک محل رشد ایده آل برای کپک را به وجود می آورد.

بنابراین اولین قدم برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی این است که واشر را به طور کامل تمیز کنید. بدین منظور می توانید از یک حوله، مخلوط آب داغ و صابون و تمیز کننده مناسب استفاده نمایید. در صورتی که تجربه قبلی در این کار دارید می توانید واشر را جدا کنید، در غیر اینصورت اکیدا توصیه می شود که از دستکاری آن بپرهیزید. 

در هنگام تمیز کردن سعی کنید که تمامی قسمت های واشر به خصوص بخش های زیرین آن تمیز شده و هیچ آثاری از کپک یا رنگ سیاه روی این بخش باقی نمانده باشد. در ادامه با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز که آبگیری بالایی دارد تمامی نقاط واشر را خشک کنید. توجه کنید که این بخش در تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا کپک ها در محیط های مرطوب به سرعت رشد می کنند.

نقش تمیز کردن ابزارها در تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی

یکی از مسائلی که در از بین بردن کپک ماشین لباسشویی اهمیت بالایی دارد این است که تمامی ابزارهایی که در حین این فرآیند مورد استفاده قرار گرفته اند نیز باید کاملا تمیز شوند تا باقیمانده کپک های روی آنها نیز تمیز شود. در غیر این صورت کپک های باقیمانده روی ابزارها رشد کرده و در اولین تماس خود را مجددا به ماشین لباسشویی رسانده و در آن رشد خواهند کرد. 

برای تمیز کردن ابزارها و از بین کپک لباسشویی می توانید از مواد شوینده و همچنین سفید کننده استفاده نمایید. مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بقایای مواد نرم کننده و تمیزکننده که با آب مرطوب شده اند می توانند به عنوان یک منبع غذایی برای کپک ها عمل کنند. از همین رو تمیز کردن بقایای مواد شوینده و نرم کننده نیز اهمیت بالایی در تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی دارد. 

اگر بقایای شوینده یا حتی کپک را در بخش هایی که دسترسی سختی دارند مشاهده می کنید می توانید با استفاده از یک برس دسته بلند برای تمیز کردن آن قسمت استفاده نمایید. توجه کنید که پس از اتمام کار آن بخش را کاملا آبکشی کرده و برس مورد استفاده از نیز شست و شو دهید.

وای نه! لباسشوییت لباساتو پاره میکنه و نمیدونی مشکل از چیه؟ سریع مقاله  پاره شدن لباس در ماشین لباسشویی رو مطالعه کن تا مشکلت حل بشه!

چرخه تمیز کنندگی برای از بین کپک لباسشویی

در آخرین مرحله از بین بردن کپک ماشین لباسشویی لازم است که یک چرخه تمیزکنندگی به راه بیندازید. بدین منظور باید دستگاه خود را روی گرم ترین و طولانی ترین حالت تنظیم کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید مخلوطی از یک فنجان سفید کننده، یک فنجان جوش شیرین، نصف فنجان مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی را به صورت مستقیم به آب اضافه کنید. حال صبر کنید تا این چرخه شست و شو پایان یابد. 

پس از اتمام چرخه دستگاه را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا آثار کپک ها از بین رفته یا نه. علاوه بر آن لازم است بوی درون دستگاه را نیز بررسی کنید. چنانچه بوی نامطبوع دستگاه از بین نرفته بود ممکن است برای از بین بردن کپک لباسشویی نیاز باشد که این چرخه را چندین مرتبه تکرار کنید. 

در موارد معدودی نیز ممکن است پس از تمامی روش های گفته شده برای تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی، همچنان کپک ها یا آثار آنها در دستگاه وجود داشته باشد، در چنین مواردی لازم است از یک متخصص کمک بگیرید تا به محل شما مراجعه کرده و قطعات جداشدنی لباسشویی را باز کرده، آنها را تمیز کرده و کپک روی آنها را از بین ببرد.

روش های جلوگیری از کپک زدن ماشین لباسشویی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم ماشین لباسشویی یک دستگاه مرطوب بوده و همین امر موجب شده که محیط این دستگاه یک محل رشد ایده آل برای کپک ها به حساب بیاید. بدین منظور بهتر است با استفاده از اقدامات پیشگیرانه از حضور کپک ها جلوگیری کنید تا بعدا نیازی به استفاده از روش های پیچیده برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی و یا تعمیر لباسشویی نداشته باشید.

در ادامه به بررسی این اقدامات پیشگیرانه خواهیم پرداخت :

  • جریان هوای درون ماشین: 

وجود جریان هوا درون دستگاه موجب از بین رفتن رطوبت موجود در آن شده و در نتیجه محیط را برای رشد کپک ها نامناسب کرده و دیگر نیاز به از بین کپک لباسشویی نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود که در صورتی که کودک یا حیوان خانگی در منزل ندارید، پس از هر سری شست و شوی لباس ها درب ماشین را به مدت چند ساعت باز بگذارید تا باقیمانده آب درون حفره های دستگاه نیز تبخیر شده و کپکی درون ماشین رشد نکند.

  • خارج کردن سریع لباس های مرطوب:

ماندن لباس های شسته شده درون دستگاه نیز می تواند منجر به رشد کپک ها درون دستگاه شده و کاربر را مجبور به تمیز کردن کپک ماشین لباسشویی کند. بنابراین بهتر است پس از پایان هر چرخه شست و شو، در اولین فرصت لباس های شسته شده را از ماشین خارج کنید. گاهی اوقات ماندن لباس ها درون ماشین با درب بسته موجب می شود که کپک در ماشین رشد کرده و حتی به لباس های شسته شده نیز سرایت کند.

  • استفاده درست از مواد شوینده:

همواره توجه کنید که مقدار و نوع مواد شوینده ای که استفاده می کنید متناسب با حجم دستگاه باشد. بدین منظور لازم است که برچسب روی هر ماده شوینده را مطالعه کرده و به نسبت قدرت شوینده و حجم دستگاه از آن استفاده نمایید.

  • خشک کردن واشر:

یکی از کارهای موثری که می تواند از رشد کپک ها درون ماشین و همچنین نیاز به از بین بردن کپک ماشین لباسشویی جلوگیری کند تمیز کردن واشر دستگاه به صورت مرتب و پس از هر مرتبه شست و شو است. بدین منظور می توانید از یک حوله قدیمی استفاده کنید زیرا این جنس پارچه آبگیری بالایی داشته و باقیمانده قطرات آب روی واشر را به خوبی خشک می کند.

  • چرخه تمیز کنندگی:

برای جلوگیری از رشد کپک ها درون ماشین لباسشویی می توانید یک بار در ماه یک چرخه شست و شوی خالی بدون لباس تنها با آب و مواد سفید کننده اجرا کنید. این چرخه موجب ضدعفونی فضای درون دستگاه شده و محیط را برای رشد کپک ها نامناسب خواهد کرد. از همین رو دیگر نیازی به از بین بردن کپک لباسشویی نخواهید داشت.

4/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.