جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل کاهش فشار آب گرم در مدار گرمایش پکیج چیست؟

در آپارتمان ها و ساختمان هایی که از سیستم گرمایش پکیج استفاده می کنند یکی از رایج ترین مشکلات، کاهش فشار آب گرم است. در واقع در مدار گرمایش پکیج به دلایل مختلفی فشار آب کم می شود و در نتیجه افراد از آب گرم محروم می شوند. این اتفاق خصوصا در طبقات بالاتر اتفاق می افتد و واحدهای طبقات بالایی بیشتر افت فشار آب گرم را تجربه می کنند. 

به صورت کلی اکثرا مشکلات و نقص های فنی در مدار پکیج و رادیاتور عامل این افت فشار آب است. در این مقاله با بررسی این دلایل، روش هایی که برای رفع مشکل کم شدن فشار آب گرم پکیج وجود دارد را بررسی می کنیم.

دلیل کاهش فشار آب گرم در مدار گرمایش پکیج چیست؟

آیا کاهش فشار آب گرم پکیج به معنی خرابی آن است؟

اول از هر چیزی باید ببینیم که همیشه افت فشار آب گرم نشان دهنده یک مشکل فنی در دستگاه است و نیاز به یک بررسی تخصصی دارد یا خیر؟ در اکثر مواقع کاهش فشار آب گرم طبیعی است و لازم نیست در خصوص بروز این حالت نگران بود. خصوصا زمانی که پکیج شما جدید است و تازه نصب شده، این افت فشار آب گرم امری رایج است. 

از طرفی نیز قطعا خود فشار آب می تواند به عنوان یک عامل موثر در کم شدن فشار آب گرم مدار گرمایشی باشد. در کنار این موارد برخی از مشکلات پکیج نیز می تواند موجب کم شدن فشار آب گرم پکیج شود که در ادامه با بررسی علت اصلی گرم نشدن آب پکیج، به معرفی روش های مختلف رفع این مشکل می پردازیم.

شیر پرکن پکیج باز است

یکی از فاکتورهای موثر روی فشار آب گرم پکیج، شیر پرکن است که اگر باز بماند موجب می شود فشار آب گرم در مدار گرمایشی کاهش یابد. دلیل آن هم این است که اگر شیر پرکن باز بماند فشار پکیج تغییر می کند که اگر این تغییر کم شدن فشار پکیج باشد، قطعا فشار آب گرم در پکیج نیز کاهش می یابد. بنابراین برای رفع مشکل افت فشار آب گرم پکیج باز شیرپرکن را چک کرده و اگر باز است آن را ببندید.

نشتی داشتن مدار پکیج

یکی از اصلی ترین دلایل کم شدن فشار آب گرم مدار پکیج، نشتی داشتن مدار آب گرم است. این نشتی هر چند کم اگر در مدار وجود داشته باشد فشار آب پکیج را کم می کند. بنابراین برای رفع مشکل افت فشار آب گرم پکیج باید مدار را بررسی و وجود هر گونه نشتی در آن را بررسی کرد. اگر نشتی وجود داشت با رفع آن می توان فشار آب گرم را به حالت نرمال برگرداند. 

در نظر داشته باشید که گاهی این نشتی ممکن است در لوله های گرمایشی که از کف زمین رد می شوند هم وجود داشته باشد که آن هم می تواند موجب کاهش فشار آب گرم شود. در این شرایط تشخیص نشتی و رفع آن کمی پیچیده تر و پر دردسرتر است.

سوراخ بودن مبدل حرارتی یا منبع انبساط پکیج

دو عامل مهم دیگر هم می تواند موجب افت فشار آب گرم پکیج شود که یکی سوراخ بودن مبدل حرارتی پکیج و دومی سوراخ بودن منبع انبساط است. مشکل اول، یعنی سوراخ بودن مبدل حرارتی بیشتر در پکیج های تک مبدل اتفاق می افتد. بنابراین برای رفع مشکل باید سوراخ را تعمیر کرد تا فشار پکیج به حالت نرمال برگردد. اگر منبع انبساط پکیج هم سوراخ باشد یا باد نداشته باشد، فشار پکیج کم شده که نتیجه آن افت فشار آب گرم است. باز هم با برطرف کردن این سوراخ می توان مشکل را برطرف کرد.

تعمیر و تعویض شیر برقی

تنظیم نبودن شیر برقی یا خرابی آن دلیل دیگری است که می تواند موجب کم شدن فشار آب گرم در مدار پکیج شود. خصوصا زمانی که شعله روشن می شود اما آب در مدار پکیج گرم نمی شود، می توان گفت که ایراد از شیر برقی است. با تعمیر و تعویض شیر برقی پکیج می توان مشکل فشار آب گرم را برطرف کرد.

هوا داشتن پکیج

اگر پکیج هوا داشته باشد هم فشار آب گرم در مدار کاهش می یابد. هم سیستم گرمایشی و هم پکیج و رادیاتورها ممکن است هوا گرفته باشند. هواگیری پکیج و رادیاتورها یکی از کارهای مهمی است که باید در ابتدای هر فصل آن را انجام داد تا مشکلی در عملکرد دستگاه به وجود نیاید. 

اگر مهارت لازم را دارید و می دانید که نحوه هواگیری پکیج به چه صورت است، می توانید خودتان کار هواگیری پکیج را انجام دهید تا مشکل افت فشار آب گرم در مدار گرمایشی برطرف شود. در غیر این صورت می توانید از یک تکنسین برای رفع مشکل دستگاه و هواگیری رادیاتورها و لوله ها کمک بگیرید.

مشکلات شیر سه راهه هیدرولیکی

یکی دیگر از قطعات پکیج که در تامین آب گرم در مدار گرمایشی نقش دارد، شیر سه راهه هیدرولیکی است. این شیر تامین کننده انرژی حرکتی سوپاپ آب گرم است. زمانی که این شیر سه راهه به درستی تنظیم نباشد و به دنبال آن سوپاپ آب گرم نیز درست کار نکند و به سمت سوپاپ ثانویه منحرف شود، به دلیل مسدود شدن مسیر گرمایشی، پکیج نمی تواند آب را گرم کند و به دنبال آن شاهد کم شدن فشار آب گرم در مدار گرمایشی پکیج خواهیم بود. 

در این شرایط برای رفع مشکل به یک بررسی تخصصی نیاز است تا با تنظیم عملکرد صحیح شیر سه راهه هیدرولیکی، مشکل افت فشار آب گرم پکیج برطرف شود. این کار باید توسط یک تعمیرکار مجرب در زمینه تعمیر و عیب یابی پکیج انجام شود.

عقربه پکیج را تنظیم کنید

در پکیج ها یک عقربه وجود دارد که میزان فشار آب دستگاه را نشان می دهد. به صورت معمول زمانی که این عقربه بین 1.5 تا 2 باشد، یعنی فشار پکیج نرمال است و مشکلی نیست. با این حال اگر این عقربه زیر این اعداد باشد احتمالا پکیج روشن نمی شود و طبیعتا نیز شاهد افت فشار آب گرم در مدار گرمایشی پکیج خواهیم بود. 

در نتیجه احتمالا باید برای رفع مشکل پکیج و تامین نشدن آب گرم با تعمیر دستگاه مشکل را برطرف کرد. البته قبل از آن می توان با تنظیم عقربه پکیج مشکل فشار دستگاه را برطرف کرد، اما اگر این کار نتیجه بخش نبود قطعا دستگاه به تعمیرات تخصصی تری نیاز دارد. در صورتی که مشکل ادامه داشت با نمایندگی تعمیر پکیج تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.