جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا ظرفشویی آبگیری نمی کند؟

کافی است ظرفشویی هم آخر شب در شستن ظرف های مهمانی همراهی نکند تا خستگی همه زحماتی که کشیدید در تن تان بماند. ظرفشویی برای کار نکردن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آن ها آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است. در این مطلب قصد داریم دلایل اصلی این عیب را بررسی کنیم.

مانند اکثر موقعیت های دیگری که یکی از اعضای خانواده لوازم خانه به مشکل برمی خورند، ممکن است خودتان بتوانید از پس مسئله بربیایید. با این بخشی از مسائل نیز هستند که فقط باید به دست متخصصان تعمیر ماشین ظرفشویی بررسی شوند. با دنبال کردن این مطلب متوجه می شوید که قضیه از چه قرار است.

چرا ظرفشویی آبگیری نمیکند؟

دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

شاید بهتر باشد گذشته از مسائل فنی، مسائلی که باعث آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی می شوند را اینطور دسته بندی کنیم: دلایلی که شما می توانید رفع کنید (مشکلات مکانیکی عمدتا مربوط به شلنگ ها) و دلایلی که شما نمی توانید رفع کنید از جمله مشکلات در قسمت ها برقی. اما همه این موانع یک وجه اشتراک دارند: در صورت برطرف نشدن هر کدام، شما نمی توانید از ظرفشویی استفاده کنید.

شلنگ و شیر تامین؛ از دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

طبیعتا وقتی مسئله مربوط به آب و آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است، اولین جایی که باید بررسی کنیم، شلنگ و شیر تامین هستند. این دو عضو مهم از فرایند ظرفشویی را می توانید زیر یا اطراف سینک ظرفشویی پیدا کنید. شلنگ از طریق شیر تامین به قسمتی از پایین ظرفشویی متصل است.

در صورتی که ساز و کاری به این شکل پیدا نمی کنید، شلنگی را که به قسمت پایین ظرفشویی متصل است را دنبال کنید تا به منشا آن برسید. ممکن است فردی که دستگاه شما را نصب کرده، آب را از قسمت دیگری تامین کرده باشد.

این دو عضو، آب را از لوله کشی خانه به دستگاه منتقل می کنند. ابتدا بررسی کنید که شلنگ از جا درنیامده یا دچار پارگی و پیچ خوردگی نشده باشد. همچنین بد نیست که از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. در قدم بعدی بررسی کنید که شیر تامین حتما به مقدار کافی باز باشد. زیرا ظرفشویی برای پیشبرد صحیح فرایند کار خود به آب کافی نیاز دارد.

شیر ورودی آب و شیر برقی؛ شروع پیچیدگی!

شیر ورودی آب و شیر برقی در پشت پنل پایین درب ظرفشویی قرار دارد. دو شلنگ و دو سیم همه اتصالات این شیرها را تشکیل می دهند. یکی شلنگی که آن را از شلنگ تامین وارد دستگاه می کند و دیگری شلنگی که اب را وارد فرایند شستشو می کند.

قسمت برقی هم اتصالات مربوط به تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی را تشکیل می دهد. برای دسترسی به این قسمت ابتدا باید پنل بالایی درب دستگاه را خارج و بعد پنل پایینی را باز کنید. بعد از خارج کردن این پنل ها به شیر برقی دسترسی خواهید داشت.

در قدم اول بررسی دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی در این قسمت، باید وجود یا عدم وجود جریان برق در شیر را بررسی کنید. برای این کار می توانید مولتی متر را به کار ببرید و سلنویدها را بررسی کنید. اگر این قسمت مشکلی نداشت، شلنگ متص به شلنگ و شیر تامین را باز کرده فیلتر کوچکی که بین آن ها قرار دارد را بررسی کنید تا مسدود نشده باشد.

اگر جریان آب برقرار است و سیم کشی ها نیز به خوبی کار می کنند، اما هنوز آبگیری ماشین ظرفشویی انجام نمی شود، باید شیر برقی تعویض شود. اما اگر نه آب به شیر ورودی می رسد و نه برق، باید با استفاده از مولتی بررسی کنید که مشکل از کجاست: برد الکترونیکی، سوئیچ قفل درب یا تایمر؟

شناور و سوئیچ شناور؛ اعضایی آشنا برای اهل فن!

شما که جرئت به خرج داده و سراغ حل مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی رفته اید، به احتمال زیاد قبلا شناور کولر هم دیده اید. ماشین ظرفشویی هم در این قسمت ساختار تقریبا مشابهی با کولرهای آبی دارد. یک شناور پلاستیکی گنبد شکل در کف دستگاه وجود دارد که به محض تکمیل ظرفیت آب، با استفاده از سوئیچ خود، دریافت آب ظرفشویی را قطع می کند.

بررسی کنید که زباله، املاح آب یا باقی مانده مواد غذایی ظرروف باعث بالا ماندن پمپ نشده باشند. علاوه بر این سوئیچ شناور و سیم کشی های آن نیز باد بررسی شوند. بهتر است اینکار توسط افراد متخصص انجام شود.

درب بسته است و سوئیچ قبول نمی کند

ماشین های ظرفشویی برای جلوگیری از فعالیت دستگاه در زمانی که درب آن باز است، در پنل درب حاوی یک سنسور یا سوئیچ هستند. این سوئیچ باز یا بسته بودن درب را تشخیص می دهد. یکی از دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، درست عمل نکردن این سوئیچ باشد. در این شرایط ممکن است علی رغم بسته بودن در، سوئیچ آن را باز تشخیص دهد.

برای بررسی سوئیچ، باید پنل داخلی درب را باز کنید. مانند شیر برقی، اینجا هم مولتی متر به شما کمک می کند تا در جریان بودن یا نبودن برق در این قسمت را بسنجید. در صورت عمل نکردن سوئیچ باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

خانه از برد/ تایمر ویران است

برد الکترونیکی در دستگاه های جدید و تایمر در دستگاه های قدیمی تر وظیفه به جریان انداختن برق در اعضای برقی ظرفشویی و تنظیم ترتیب فعالیت ها را دارند. در صورتی که این عضو آسیب دیده باشد، همه اعضای برقی که در قسمت های قبل ازشان نام بردیم، غیرفعال می شوند.

بنابراین برای رفع مسئله آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، بهتر است قبل از این مورد، موارد قبلی را به خوبی بررسی کنید. در صورتی که مشکل از این قسمت باشد، باید توسط متخصص تعمیر یا تعویض شود.

از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید متشکریم.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.