جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آشنایی با تمام علائم و نشانه های سوختن پمپ پکیج

یکی از اصلی ترین قطعات در پکیج پمپ آن است که در صورت خرابی و سوختن آن، عملا پکیج کارایی خود را از دست خواهد داد. در صورت بروز هر گونه مشکلی در پمپ پکیج، یک سری نشانه ها و علائم پیش از سوختن کامل این قطعه به ما هشدار خواهند داد. توجه به این نشانه ها، به عنوان علائم خرابی پمپ پکیج می تواند از بروز مشکلات جدی تر در این دستگاه ها جلوگیری کند. با این حال در کنار آشنایی با این نشانه های سوختن پمپ پکیج باید با دلایل خرابی این قطعه هم آشنا بود و به آن ها توجه کرد.

نشانه های سوختن پمپ پکیج بسیار متفاوت است و هر یک به دلیلی در این دستگاه ها مشاهده می شود. در صورت خرابی پمپ و نیاز به تعمیر و تعویض این قطعه، مراجعه سریع به یک مرکز تعمیرات تخصصی اهمیت بسیار زیادی دارد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی معتبر است که می تواند کار تعمیر انواع پکیج را انجام دهد. در ادامه برخی از رایج ترین نشانه های خرابی پمپ در پکیج ها را می شناسیم.

نشانه های سوختن پمپ پکیج

نقش پمپ در پکیج چیست و چه عملکردی دارد؟

برای آشنایی با نشانه های سوختن پمپ پکیج و دلایل خرابی آن، بهتر است ابتدا از عملکرد این قطعه در پکیج مطلع شویم. پمپ وظیفه تامین گرما را به عهده دارد. در واقع این پمپ است که در پکیج آب گرم را به حرکت در می آورد. با بروز علائم خرابی پمپ پکیج اولین اختلالی که ایجاد می شود، مشکل در گردش آب دستگاه است. به دنبال آن هم سیستم گرمادهی دچار مشکل خواهد شد و دیگر آب گرم توسط دستگاه تامین نمی شود.

دلایل خرابی و نشانه های سوختن پمپ پکیج چیست؟

بدون در نظر گرفتن مدل و برند پکیج، موارد بسیار متعدد دیگری هم می تواند موجب آسیب به پمپ و سوختن آن شوند. نشانه های سوختن پمپ پکیج می تواند به ما در خصوص دلیل بروز مشکل اطلاع دهد. با این حال در درجه اول انتخاب یک پکیج با کیفیت بالا اهمیت زیادی دارد. در این زمینه می توان از مقاله بهترین پکیج از نظر کاربران کمک گرفت. در کنار مدل و کیفیت پکیج و پمپ مورد استفاده در آن، دلایل مهم دیگری که می تواند موجب ظهور علائم خرابی پمپ پکیج شود شامل موارد زیر است:

سر و صدای بالای پمپ در پکیج

یکی از نشانه های سوختن پمپ پکیج، سر و صدای بالای این قطعه در دستگاه است. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شده باشد و در آستانه سوختن باشد، زمان شروع به کار دستگاه، پکیج سر و صدای بسیار زیادی خواهد داشت. معمولا گرفتگی هوا در لوله ها و پمپ پکیج موجب بروز این نشانه خواهد شد. در نتیجه باید به منظور تعمیر پمپ و رفع این سر و صدا ها، پکیج به صورت تخصصی هواگیری شود. البته در مواردی که پمپ کامل از کار افتاده و خراب شده باشد، تنها راه کار تعویض پمپ سوخته با یک پمپ جدید است.

نشت آب یکی از نشانه های سوختن پمپ پکیج

با وجودی که نشت آب از پکیج می تواند به دلایل مختلفی مربوط شود، با این حال نشتی آب را می توان یکی از دلایل و نشانه های سوختن پمپ پکیج در نظر گرفت. آب بندی نادرست یا شکستگی لوله ها خود می تواند دلیل نشتی آب از پکیج باشد. با این حال یکی از دلایل اصلی بروز این مشکل، همان خرابی پمپ است. در صورت ترک داشتن یا سوراخ بودن پمپ که به تدریج به سوختن آن می انجامد، آب از پکیج به بیرون نشت می کند. در نتیجه باید برای رفع مشکل در صورت مشاهده علائم خرابی پمپ پکیج، این قطعه را تعمیر یا تعویض کرد.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: علت کاهش فشار آب گرم در پکیج

گرم نشدن آب در پکیج

مورد مهم بعدی، گرم نشدن آب توسط دستگاه است. معمولا دلایل مختلفی می تواند موجب گرم نشدن آب پکیج شود که مهم ترین آن افت فشار گاز و فشار آب ورودی است. با این حال اگر بعد از بررسی تمام موارد مشخص شد که مشکل از این قطعات نیست، باید پمپ را هم بررسی کرد. در صورت خرابی یا سوختن پمپ پکیج، دستگاه دیگر قادر به گرم کردن آب نیست و باید آن را تعمیر یا تعویض کرد.

جوش آوردن پکیج

یکی دیگر از نشانه های سوختن پمپ پکیج که می توان آن را بدترین و اصلی ترین نشانه سوختن پمپ در نظر گرفت، جوش آوردن پکیج است. البته جرم گرفتن مبدل هم می تواند دلیل بروز این مشکل باشد. با این حال در صورتی که پکیج حین کار جوش می آورد بهتر است با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی پکیج از کارشناسان این مراکز برای عیب یابی و تعمیر پمپ کمک گرفت.

کیفیت نامناسب پمپ پکیج

واضح است که رعایت نکردن استاندارد‌های لازم در ساخت هر قطعه باعث پایین آمدن کیفیت و خراب شدن آن در مدت زمان کوتاهی پس از استفاده می‌شود. پمپ پکیج در صورت نداشتن کیفیت لازم قادر به انجام وظیفه خود نبوده و در نهایت منجر به خرابی پمپ پکیج می‌شود که در نتیجه کارکرد عادی پکیج را با مشکل روبرو خواهد کرد که در این شرایط نیاز به تعمیر پکیج توسط تکنسین متخصص می باشد.

سر و صدای بالای پمپ در پکیج

تعمیر و تعویض پمپ پکیج

در صورتی که پکیج هر یک از نشانه های سوختن پمپ پکیج را نشان دهد، ضروری است برای رفع مشکل سریعا به مراکز تعمیراتی مراجعه کنید. برای تعمیر پمپ ابتدا مسیر ها و اتصالات آن بررسی می شود و در صورت گرفتگی مدار های گرمایشی یا ورودی های آب، آن ها باز می شوند.

گاهی نیز به رسوب زدایی رادیاتور پکیج نیاز است. مورد مهم دیگر تعمیر پمپی است که ترک دارد یا سوراخ شده است. البته معمولا در صورت خرابی کامل پمپ و سوختن آن، پمپ معیوب قابل تعمیر شدن نیست و باید آن را تعویض کرد. در نتیجه تعمیرکار پکیج مورد نظر با تعویض پمپ سوخته، مشکلات دستگاه را برطرف می کند.

چگونه از بروز نشانه های سوختن پمپ پکیج جلوگیری کنیم؟

تعمیر و تعویض پمپ از جمله سرویس های پر هزینه در خصوص تعمیر و سرویس انواع پکیج است. از این رو مراقبت کردن از پمپ پکیج پیش از ظهور نشانه های سوختن پمپ پکیج به نظر مقرون به صرفه ترین رویکرد است. اول از همه مطمئن شوید هیچ وقت پکیج بدون آب کار نمی کند و در صورت افت فشار آب ورودی به پمپ، سریعا پکیج را خاموش کنید.

مورد مهم بعدی استفاده از پمپ های با کیفیت و اصلی است که دارای گارانتی تعویض اند. در مواردی که پمپ سوخته پکیج را تعویض می کنید، حتما از کیفیت بالای پمپ تعویضی مطمئن شوید. صافی برگشت گزینه مهم دیگری است که مانع خرابی زودهنگام پمپ پکیج می شود. این قطعه ساده که مانع ورود ضایعات به پمپ و اتصالات آن می شود، می تواند تاثیر قابل توجهی در افزایش عمر پمپ پکیج داشته باشد.

4.7/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.