جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

همه چیز در مورد سوختن فیوز پکیج

کسانی که از سیستم پکیج برای گرمایش منزل خود استفاده می کنند ممکن است با ارورهایی در عملکرد پکیج مواجه شوند. یکی از این مشکلات روشن نشدن پکیج است که می تواند به علت سوختن فیوز پکیج باشد. در این مقاله در مورد خرابی فیوز پکیج دیواری اطلاعات بیشتری به دست می آورید.

همان گونه که می دانید هر دستگاهی برای روشن شدن و کار کردن به منابعی نیاز دارد. سیستم پکیج برای روشن شدن و کار کردن به آب، گاز و برق نیاز دارد. هرگونه مشکل در رسیدن این منابع به پکیج می تواند مانع از روشن شدن یا درست کار کردن آن بشود. تمامی پکیج ها با وجود تفاوت هایی که در نحوه کار کردشان دارند اما به طور کلی سیستم عملکردی یکسانی دارند. در صورت بروز هرگونه مشکل در هر یک از منابع مصرفی پکیج عملکرد سیستم با اختلال مواجه می شود.

در برخی موارد خودتان قادر به برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در سیستم هستید و نیازی به تعمیرکار نیست اما در موارد پیچیده تر حضور یک تعمیرکار خبره الزامی است. بنابراین بهتر است با مشکلات پکیج آشنا باشید تا در صورت بروز مشکل آن را شناسایی کرده و راهکار مناسب را در پیش بگیرید. در این مقاله به بررسی مشکل سوختن فیوز پکیج می پردازیم.

همه چیز در مورد سوختن فیوز پکیج

نشانه های سوختن فیوز پکیج

در برخی موارد مشکل در عملکرد پکیج به دلیلی بسیار ساده رخ می دهد و آن مشکلات محافظ مورد استفاده برای دستگاه است، بنابر این ابتدا باید سلامت محافظ دستگاه را چک کنید. اگر محافظ دستگاه را چک کردید و مشکلی از بابت عبور جریان برق در آن وجود نداشت باید به سراغ احتمال دوم بروید که سوختن فیوز پکیج است.

قبل از بررسی فیوز اما بهتر است به نکته دیگری نیز دقت کنید. در برخی پکیج ها روی دو شاخه نیز کلیدی وجود دارد. اگر پکیج شما از این دسته مدل ها است باید قبل از بررسی فیوز به سراغ این کلید رفته و سلامت آن را نیز چک کنید. 

علت برق داشتن بدنه پکیج

یکی از مشکلاتی که به دلیل سوختن فیوز پکیج یا نیم سوز شدن آن ایجاد می شود، برق داشتن بدنه این دستگاه است. البته این مشکل دلایل دیگری هم دارد؛ اما معمولا در بیشتر موارد ناشی از نیم سوز شدن فیوز است. اگر بدنه پکیج شما برق دارد، باید یک رشته سیم را به مهره شیر گاز ورودی متصل و سر دیگر آن را به بدنه پکیج وصل کنید. پس از انجام این کار به احتمال زیاد برق بدنه قطع می شود. اگر مشکل حل نشد، حتما از کارشناسان تعمیر پکیج برای حل مشکل کمک بگیرید.

اطمینان از خرابی فیوز پکیج دیواری

برای چک کردن مشکل فیوز با دقت و با رعایت تمام نکات ایمنی با استفاده از یک فازمتر جریان برق را قبل و بعد از فیوز برد چک کنید. در این صورت دو حالت ممکن است رخ دهد، اگر تا قبل از رسیدن به فیوز جریان برق وجود داشته باشد و بعد از فیوز فازمتر روشن نشود به این معنی است که بعد از فیوز جریان برق قطع شده و مشکل از فیوز دستگاه است.

در این صورت مشکل دستگاه شما سوختن فیوز پکیج است و باید آن را تعویض کنید. در نهایت اما اگر قبل و بعد از فیوز هر دو برق داشته باشند مشکل احتمالا از برد الکترونیک دستگاه است و باید با کمک گرفتن از تعمیرکاران تعمیرات پکیج به حل مشکل و تعویض برد بپردازید.

مراحل تعویض فیوز سوخته در پکیج

فیوز پکیج در صورت خرابی قابل تعمیر نمی باشد و باید حتما و سریعا آن را تعویض کرد. اگر شما به مشکل سوختن فیوز پکیج برخوردید برای تعویض فیوز سوخته پکیج لازم است که ابتدا فیوز جدید برای جایگزینی با فیوز قدیمی تهیه کنید. یکسره کردن مدار بدون فیوز یا حتی با یک رشته سیم باعث آسیب جدی و سوختن برد الکترونیک دستگاه می شود و در صورت سوختن برد الکترونیک باید با صرف هزینه بیشتر آن را به صورت کامل تعویض کرد.

برای تهیه فیوز مناسب به فروشگاه های قطعات الکترونیکی رفته و تعدادی فیوز با مشخصات فیوز قبلی از نظر آمپر و ولتاژ خریداری کنید. پس از تهیه فیوز جدید برای تعویض فیوز لازم است ابتدا دو شاخه دستگاه را از برق بکشید و با خارج کردن فیوز قبلی از مدار برد پکیج، فیوز جدیدی که تهیه کرده اید را جایگزین نمایید.

فیوز چیست و چه کاربردی در پکیج دیواری دارد؟

علل مختلف خرابی فیوز پکیج دیواری

در مواردی ممکن است پس از تعویض فیوز سوخته پکیج دوباره فیوز پکیج دچار سوختگی شود، در این صورت باید ابتدا دلیل اصلی سوختن فیوز پکیج را پیدا کرده و در صدد رفع آن برآیید. از دلایل سوختن فیوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سالم نبودن شیر موتوری، فن دستگاه یا پمپ سیرکولاسیون
  • استاندارد نبودن یا خراب بودن محافظ برق مورد استفاده برای پکیج
  • خراب شدن بوبین 220 در شیر کنترل گاز
  • از کار افتادن سیستم های اتوماتیک برد کنترل

در صورت سوختن قطعاتی که در بالا نام برده شد در مدار اتصال کوتاه برقرار شده و این اتصال فاز و نول باعث خرابی فیوز پکیج به دفعات می شود.

فیوز چیست و چه کاربردی در پکیج دیواری دارد؟

فیوز وسیله ای در دستگاه های دارای مدار الکتریکی است که از دستگاه در برابر عبور بیش از حد جریان برق محافظت می کند. زمانی که میزان جریان عبوری از سیستم بیش از حد مجاز باشد، نوار فلزی درون فیوز ذوب شده تا جریان برق قطع شود.

فیوز پکیج ها جزو قطعات برد محسوب می شود و در ورودی اصلی برق به صورت سری در مدار برد قرار می گیرد و در مقابل هر نوع اتصال برق از دستگاه محافظت می کند. این فیوز ها قابل تعمیر نیستند و در صورت سوختن فیوز پکیج باید آن ها را با یک فیوز جدید تعویض کرد. با توجه به نقش مهم فیوز ها در حفاظت از مدار برد دستگاه، لازم است نسبت به سلامت آن حساسیت به خرج داده و در صورت خرابی فیوز پکیج آن را سریعا تعویض کنید تا منجر به خسارات بیشتر به دستگاه نشود.

به عنوان نکته آخر باید توجه داشت که با وجود آن که انجام برخی تعمیرات لوازم توسط خودتان راحت است، بهتر است کار سرویس و تعمیرات لوازمی که با آب، برق و گاز سر و کار دارند را به تعمیر کاران معتبر بسپارید. اگر در رابطه با پکیج خود به مشکل خوردید همکاران ما در شعب مراکز سخت افزار ایران آماده اند تا ضمن تست و عیب یابی قطعات پکیج به تعمیر پکیج دیواری شما بپردازند. علاوه بر این شما می توانید با کمک نیرو های متخصص این مرکز، از کیفیت تعمیرات انجام شده و اصالت قطعات مصرفی اطمینان داشته باشید.

4/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.