جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر فلت تلویزیون

فلت تلویزیون به عنوان یکی از اجزای پنل، نقش مهمی در نمایش تصاویر دارد. هنگام آبخوردگی تلویزیون، فلت اولین بخشی است که آسیب می بیند و پس از آن پنل تلویزیون هم از کار افتاده و یا درست کار نمی کند. البته وقتی هم که نمایشگر تلویزیون ضربه می خورد یا بر اثر تعمیر اشتباه و ناشیانه، امکان آسیب دیدگی یا پارگی فلت ها بالاست. در نتیجه فرایند انتقال اطلاعات مختل شده و تلویزیون تصور ندارد یا تصاویر دچار مشکل می شوند.

تعمیر فلت تلویزیون در این شرایط کمک می کند که عملکرد پنل به حالت عادی بازگردد و تصویر بدون ایراد پخش شود. البته باید توجه داشته باشید که تعمیر فلت حساسیت بسیار بالایی دارد و باید توسط تعمیرکاران مجرب و با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته انجام شود. در ادامه این مقاله، موارد زیر را به طور کامل بررسی می کنیم:

  • هزینه تعمیر فلت تلویزیون چقدر است
  • چه موقع باید اقدام به تعمیر فلت تصویر تلویزیون کرد
  • فلت تلویزیون چطور تعمیر یا تعویض می شود

با توجه به حساسیت بالای فلت و ارتباط آن با گران ترین بخش تلویزیون یعنی پنل، دقت کنید که برای تعمیر این قطعه از مراکز مجاز و معتبر کمک بگیرید. نمایندگی تعمیرات تلویزیون مرکز سخت افزار ایران برای این منظور در خدمت شماست.

تعمیر فلت تلویزیون

چه موقع اقدام به تعمیر فلت تلویزیون کنیم؟

اصولا زمانی نیاز به تعمیر فلت تصویر تلویزیون است که دستگاه دچار آبخوردگی شده باشد و یا پاره شده و یا آسیب دیده باشند. منظور از آبخوردگی تلویزیون این است که رطوبت ناشی از مایع پاک کننده نمایشگر وارد پین ها شده و به فلت آسیب رسانده باشد. فلت یک نوار منعطف در پنل است که تصاویر را از برد آدرس به پنل انتقال می دهد. هر تلویزیون دارای چند فلت است که روی هرکدام از آنها یک آی سی برای پردازش تصاویر تعبیه شده است.

زمانی که رطوبت وارد فلت ها می شود، خطوط ارتباطی موجود بر روی آنها از بین می روند و تصویر به درستی منتقل نمی شود. در نتیجه تصاویر پخش نشده و یا مختل می شوند. در این شرایط تعمیر فلت تلویزیون اقدامی موثر است که اگر به موقع و البته به شکل درست انجام شود، منجر به رفع مشکلات تصویر می گردد.

قیمت تعمیر فلت تصویر تلویزیون چقدر است؟

برای تعیین هزینه، باید تا عیب یابی کامل این بخش صبر کنید. ترمیم فلت به خودی خود هزینه چندان بالایی ندارد. درواقع همه چیز بستگی به میزان آسیب دیدگی این قطعه دارد. در صورتی که فلت ها پاره شده باشند و نتوان آنها را ترمیم کرد، راهی جز تعویض وجود ندارد که در بخش های بعدی مفصل تر به آن می پردازیم.

اما زمانی که تنها پین ها آسیب دیده باشند، می توان فلت را ترمیم کرد و هزینه زیادی هم ندارد. اولویت همکاران ما در نمایندگی مجاز تعمیرات تلویزیون، تعمیر فلت تلویزیون با هزینه ای مناسب و جلوگیری از تعویض این قطعه است.

نحوه تعمیر نوار فلت تلویزیون

فلت یک نوار باریک، ظریف و بسیار حساس است که یا بر اثر ضربه پاره می شود و یا پین های آن آسیب می بینند. برای انجام این کار نیاز به ابزار خاصی است تا حساسیت و ظرافت این قطعه دردسرساز نشود. معمولا تکنسین ها برای ترمیم این بخش از لوپ های خاص و تجهیزات ویژه استفاده می‌ کنند. البته این روش بیشتر برای تلویزیون های قدیمی تر اجرا می شد و امروزه از دستگاه های پیشرفته تری برای این منظور استفاده می گردد. در LCDها و LEDهای جدید، فرایند تعمیر فلت تصویر با استفاده از دستگاه بندینگ انجام می شود.

تعویض فلت تلویزیون چرا و چگونه انجام می شود؟

ممکن است تعمیر فلت تلویزیون در برخی شرایط امکان پذیر نباشد.مثلا نوارها پاره شده باشند و فلت دیگر قادر به کار نباشد. در این صورت احتیاج به تعویض فلت تلویزیون است. برای این منظور، فلت معیوب از تلویزیون خارج شده و محل آن کامل تمیز می شود. هیچ گونه رطوبت، نم یا آلودگی نباید در محل اتصال فلت ها وجود داشته باشد چون مانع از عملکرد درست و بی نقص این بخش می شود.

بندینگ ماشین Bonding Machine، دستگاهی است که برای تعویض فلت هم کاربرد دارد. تعمیرکاران از این دستگاه برای چسباندن دوباره COF با استفاده از کمپرس‌ های فشار هوای داغ، لنزهای فوق پیشرفته اپتیکال، سیستم نمایش دوگانه، پنل کوارتز و رابط کاربری ابزار گرما دهی به ال سی دی و همچنین برد مرکزی PCB استفاده می کنند. پس از تعویض فلت، به شرط اصل بودن فلت های جدید، نمایش تصویر به حالت عادی باز می گردد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.