جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت راه راه شدن پرینت

راه راه شدن پرینت یکی از دردسرهایی است که در هنگام پرینت ممکن است با آن مواجه شوید. این ایراد یکی از رایج ترین مشکلات پرینتر است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر این مشکل برای شما هم دردسر ساز شده است، با ما همراه باشید.

راه راه شدن پرینت

فهرست مطالب

راه راه شدن پرینت به چه معنی است؟

راه راه شدن پرینت ممکن است به دوحالت افقی یا عمودی باشد که هر کدام دلایل خاص خود را دارند که در زیر به هر یک از موارد اشاره خواهیم کرد.

  • اگر راه راه افقی و سفید روی پرینت وجود داشته باشند، به احتمال زیاد تونر کارتریج در حال تمام شدن است.
  • اگر راه راه شدن پرینت افقی و مشکی باشد، امکان دارد در رول ها و غلتک ها ایرادی وجود داشته باشد.
  • در صورت وجود راه راه های عمودی و سفید، احتمالا ایرادی در قسمت القای تصویر وجود دارد.
  • در غیر این صورت ها، احتمالا در اجزای مکانیکی پرینت از جمله درام ایراد وجود دارد.

لازم است بگوییم در همه موارد ممکن است دلیل راه راه شدن پرینت کثیف شدن باشد و با تمیز کردن قطعات یا حتی شیشه، مشکل حل شود. در ادامه در مورد این مسائل بیشتر توضیح می دهیم. برای تعمیر پرینتر خود با ما تماس بگیرید.

این مقاله را از دست ندهید : آیا نصب پرینتر بدون سی دی درایور ممکن است؟

راه راه شدن پرینت؛ کاغذ های مصرفی پرینتر

اولین و ساده ترین موردی که بعد از مشاهده راه راه شدن پرینت باید به آن فکر کنید، وجود کاغذهای اضافی در سینی پرینتر است. همچنین، اگر کاغذها درست در سینی قرار داده نشوند، امکان راه راه شدن پرینت وجود دارد.

به علاوه، همیشه به نوع کاغذ مصرفی هم دقت کنید. نخست این که هرگز از کاغذ های ناسازگار و بی کیفیت برای پرینتر استفاده نکنید. دوم این که از گذاشتن چند نوع کاغذ مختلف به صورت همزمان پرهیز کنید. این موارد می تواند باعث راه راه شدن پرینت های شما شود.

راه راه شدن پرینت و ایراد کارتریج

یکی دیگر از دلایل راه راه شدن پرینت ممکن است اختلال در کارکرد کارتریج باشد. البته در صورت وجود اشکال در کارتریج احتمال ایجاد مشکل های دیگر هم در پرینت وجود دارد. در این صورت ابتدا بررسی کنید که آیا کارتریج، جوهر دارد یا نه. اگر جوهر تمام نشده بود، این احتمال وجود دارد که لازم باشد آن را عوض کنید.

دلایل راه راه شدن پرینت در پرینترهای مختلف

راه راه شدن پرینت در پرینترهای جوهر افشان و لیزری با هم فرق دارد. در زیر دلایل راه راه شدن پرینت را در هر یک از این چاپگرها به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

راه راه شدن پرینت در پرینتر لیزری؛ تونر و درام

به یاد داشته باشید که در پرینتر های جوهر افشان، پرینت خط به خط انجام می شود، اما در انواع لیزری نوع چاپ شدن متفاوت است. در پرینترهای لیزری کل تصویر مورد نظر یک باره به روی کاغذ منتقل می شود. در واقع، تصویر به وسیله انتقال تونر با یک درام در حال چرخش انتقال می یابد. درام در چاپگرهای لیزری با چرخش و ذوب کردن تونر با گرما، چاپ را انجام می دهد. در پرینترهای لیزری،  درام یا به صورت یکپارچه با کارتریج ساخته می شود یا اینکه به صورت جداگانه است. در هر دو حالت، وجود خط و خش روی سطح درام ممکن است باعث راه راه شدن پرینت شود.

در بیشتر دستگاه ها کارتریج دارای یک درپوش فنردار است که در زمان نصب کارتریج به طور اتوماتیک باز می شود. اگر کارتریج را بیرون آورید و درپوش را بالا بزنید، می توانید خط و خش داشتن درام را بررسی کنید. در صورت وجود خط و خش درام، ممکن است بتوانید مشکل را برطرف کنید. در صورت نیاز احتمال دارد نیاز به تعویض درام یا کارتریج داشته باشید.

ایراد در واحد فیوزینگ چاپگر لیزری

در چاپگرهای لیزری، تونر دو قسمت دارد:

  • قسمت پلاستیکی
  • واحد رنگ دهنده

برای چسبیدن تونر به کاغذ یا همان چاپ تصویر، توسط مجموعه فیوزینگ حرارت تولید می شود و تونر ریخته شده روی کاغذ با غلتک در قسمت فیوزینگ آب می شود و به کاغذ می چسبد. حال اگر توده ای از تونر به غلتک فیوزینگ بچسبد یا غلتک آسیب ببیند،  شما شاهد راه راه شدن پرینت توسط خطوط عمودی می شوید. تکنیسین با بررسی محل راه راه شدن پرینت نهایی می تواند به محل حدودی توده پی ببرد و آن را اصلاح یا تعمیر کند.

راه راه شدن پرینت در چاپگرهای جوهر افشان

در پرینترهای جوهر افشان، برای انتقال رنگ روی کاغذ از القای جریان الکتریکی به نازل های بسیار کوچک یا گرم کردن این نازل ها در هد استفاده می شود. اگر شاهد راه راه شدن پرینت به صورت خطوط سفید افقی باشید، به این معنی است که گرفتگی در نازل های هد پرینتر ایجاد شده است. در واقع باید بدانید که در چاپگرهای جوهر افشان، خشک شدن رنگ در نازل ها می تواند آن را بسیار آسیب پذیر کند.

این مقاله برای شما مفید است : گیر کردن کاغذ در پرینتر

پرینتر کثیف؛ دلیل مهم راه راه شدن پرینت

تونر اضافه که به کاغذ منتقل نشده، ممکن است به رول ها یا قطعه های دیگر منتقل شود. این موضوع موجب راه راه شدن پرینت نهایی می شود. برای بررسی این موارد تونر را بررسی کنید و ببینید محل نشت احتمالی آن کجاست. اگر نشت تونر وجود نداشته باشد، این احتمال هم وجود دارد که تونر پرینت قبلی در چاپگر باقی مانده باشد و باید تمیز شود. البته با توجه به مدل چاپگر شما شاید بهتر باشد، این بررسی را یک تکنیسین انجام دهد.

راه راه شدن پرینت در هر دو طرف صفحه

کاغذها به کمک غلتک ها و با یک تسمه در پرینتر منتقل می شود. اگر غلتک ها کثیف شده باشند، وقتی کاغذ از پرینتر عبور کند، خطوطی مشکی را در دو طرف صفحه ایجاد می کند. اگر این خط ها در همه صفحه یا قسمتی از آن باشد، امکان دارد تسمه خراب شده باشد.

 اگر در پایین کاغذ، خط افتاده باشد، احتمالا گرد و خاک یا لکه ای روی غلتک ها چسبیده است. برای رفع این مشکل باید ابتدا دستمالی بدون پرز را به الکل ایزوپروپیل آغشته کنید و به آرامی غلتک ها را تمیز کنید. سپس ذرات تونر را از داخل پرینتر با جاروبرقی تمیز نمایید و در صورت رفع نشدن مشکل، غلتک را تعویض کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.