جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه رم کامپیوتر را overclock کنیم؟

درست است که تنظیم بهینه یک پردازنده بزرگترین سرعت را به شما می دهد ، همه چیز برابر است. با این حال ، عملکرد آهسته حافظه را کاهش می دهد ، حتی اگر سخت افزار شما در تنظیمات سهام آن کار کند. به عنوان مثال ، یک پلتفرم Core i7 مبتنی بر Haswell که برای آهسته کردن DDR3-1333 زوج می شود ، معمولاً از Core i7 مبتنی بر Ivy Bridge قابل مقایسه با پشتیبان RAM برتر ، بدتر می شود.غلبه بر حافظه آهسته سیستم می تواند برای باز کردن قفل پتانسیل پردازنده شما ضروری باشد ، و اگر به دنبال یک کامپیوتر سریع و متعادل هستید ، بهینه سازی RAM شما امری اجتناب ناپذیر است.

این مقاله یک راهنمای دقیق تر در سطح 101 در مورد overclock رم کامپیوتر است ، با برخی از اشاره ها و معرفی مفاهیم پیشرفته. ما روی DDR3 و DDR4 DRAM تمرکز می کنیم و بحث مادربرد و پردازنده را کنار نمی گذاریم. ما در کل مقاله از کلمات “RAM” ، “حافظه” و “DRAM” استفاده می کنیم. اصطلاح فنی “IC” (مدار مجتمع) و عامیانه “تراشه حافظه” به قطعاتی از سیلیکون لحیم شده بر روی برد مدار حافظه اشاره دارد تا یک ماژول حافظه درون خطی دوگانه (DIMM) ایجاد کند.

چگونه رم کامپیوتر را overclock کنیم؟

ماژول حافظه

برخی از حالات وجود دارد که تنظیم پارامترهای ماژول حافظه ، شامل سرعت و ولتاژ ساعت ، تقریباً مورد نیاز است. در مرحله اول ، اگر RAM با رده بالا خریداری کنید ، تنظیمات پیش فرض بوت آن ممکن است مقادیر تبلیغ شده نباشد. فروشندگان بعضی اوقات مقادیر شروع را بر روی چیزی که می دانند POST را در تنظیمات سیستم تنظیم می کنند تنظیم می کنند و این وظیفه شماست که عملکرد آن را بالا ببرید. دوم ، اگر با افزایش ساعت پایه (BCLK) پردازنده خود را اورکلاک می کنید ، رم شما بطور خودکار اورکلاک می شود و ممکن است برای عملکرد بهتر پایدار ، فرکانس و زمان بندی حافظه را تغییر دهید.

اگر هیچ سناریو صحیح نیست ، ممکن است هنوز بخواهید overclock رم کامپیوتر را انجام دهید. سیستم های دارای APU معمولاً از عملکرد بهتر حافظه بهره مند می شوند ، زیرا APU از RAM سیستم مانند کارتهای گرافیکی گسسته از VRAM استفاده می کنند.

بازی در پردازنده با موتور گرافیکی داخلی بسیار سریعتر است وقتی آن را با سریعترین سیستم ممکن حافظه تکمیل کنید. کارهایی که شامل آرایه های بزرگی هستند ، مانند محاسبات علمی ، اجرای ماشین های مجازی ، پایگاه داده ، برنامه های طراحی گرافیک و ذخیره سازی ، همه نامزدهای اصلی حافظه اورکلاک هستند. حتی سیستم های بازی با گرافیک مجزا از عناوین محبوب مانند GTA V بهره مند می شوند.

کارایی اورکلاک رم  

سرانجام ، اورکلاک رم یکی از ارزان ترین و بی دردسرترین روشها برای فشار عملکرد در سیستم است. معمولاً نیازی به خنک کننده اضافی نیست ، به خصوص اگر شما فقط با یک افزایش متوسط شلیک کنید ، و مجبور نخواهید شد برای خرید یک PSU گوشت گاو از آنجا که RAM بخش بسیار کمی از بودجه انرژی شما را تشکیل می دهد.

بنابراین چرا نمی خواهید حافظه خود را اورکلاک کنید؟ شاید کنترل کننده حافظه یکپارچه پردازنده شما (IMC) نتواند سریعتر حرکت کند یا ولتاژ اضافی را تحمل کند. یا شاید مصرف برق مسئله ای باشد. در غیر این صورت ، دلیلی نمی بینیم که آن را امتحان کنیم. مقادیر پیش فرض فروشنده قبلاً ذکر شده در EEPROM از تراشه حافظه بدان معنی است که سیستم همیشه قبل از قطع مقادیر تنظیم شده کاربر باید به طور صحیح POST کند و بوت کند ، بنابراین دشوار نیست که در اولین گذرگاه ها چیزی را خراب کنید.

سه روش overclock رم کامپیوتر

سه روش اصلی برای شروع overclock رم کامپیوتر وجود دارد: افزایش BCLK سیستم عامل ، به طور مستقیم فرمان افزایش سرعت ساعت حافظه (ضرب) و تغییر پارامترهای زمان تأخیر. برای حفظ ثبات ، هر یک از این تغییرات ممکن است نیاز به افزایش ولتاژ (VCCSA و VCCIO ، در غیر اینصورت VTT و همچنین ولتاژ DDR به خود تراشه حافظه) داشته باشد. همانطور که برای اورکلاک کردن یک پردازنده بود ، مقادیری که دستکاری می کنید به یکدیگر وابسته هستند و باید به صورت تکراری تنظیم شوند. ما با جزئیات بیشتری به هریک از آنها خواهیم پرداخت ، راهنمایی های بیشتری در مورد انتخاب سخت افزار ارائه می دهیم ، و برخی از نرم افزارهای موجود در اختیار شما قرار می گیرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.