جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید یخ نمی زند؟

مسلما کار نکردن یخساز ساید بای ساید در نگاه اول ترسناک است، زیرا به گمان ما خبر از خرابی یخچال میدهد. اما آیا بهترین تصمیم در زمان کار نکردن یخساز یخچال، تماس با تعمیرکار برای تعمیر یخچال است؟ در پاسخ به این سوال پیشنهاد میکنیم، قبل از تماس با تعمیرکار این موارد را امتحان کنید تا شاید مشکل کار نکردن یخساز ساید بای ساید برطرف شود و نیازی به تعمیر و پرداخت هزینه برای آن نباشد. با ما در بررسی علت کار نکردن یخساز یخچال ساید همراه باشید.

کار نکردن یخساز ساید بای ساید ، مشکلی آزاردهنده اما ساده

خبر خوب در رابطه با کار نکردن یخساز ساید بای ساید این است که مکانیزم این بخش از یخچال بسیار ساده است و اکثرا در تمامی برندها تا حد زیادی مشابه است. این به این معنی است که در مواردی امکان رفع مشکل توسط خود شما وجود دارد. اما برای درک بهتر مشکل بهتر است ابتدا با مکانیزم ساخت یخ در یخساز آشنا شویم.

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید یخ نمی زند؟

یخساز یخچال چطور کار میکند؟

برای درک بهتر علت کار نکردن یخساز ساید بای ساید، به سراغ نحوه مکرد یخساز می رویم . در ساده ترین بیان، آب از طریق شلنگ یا لوله متصل به آب شهری به داخل یخساز وارد می شود. در این مسیر از یک فیلتر برای تصفیه آب، پیش از ساخت یخ استفاده شده است. آب در یخساز متناسب با تنظیم پیچ تنظیم وارد قالب ها می شود و سپس شروع به یخ زدن میکند. در زمان فشار دادن پدال، یخ تولید شده آب استفاده از یک موتور و چرخ دنده (گیربکس) به محل تخلیه یخ منتقل می شود. در زمان خرابی این سیستم باید به دنبال علت در یکی از این مراحل باشیم.

یخ در یخساز ساید شکل میگیرد اما از خروجی تخلیه نمی شود

اگر فکر میکنید با مشکل کار نکردن یخساز ساید بای ساید مواجهید، سری به قالبها و مخزن یخساز بزنید. اگر در قالب و یا مخزن یخساز، یخ وجود دارد، اما شما هنوز نمی توانید از  پدال خروجی یخ دریافت کنید؛ نشان دهنده این است که یخساز به آب متصل است و آب به یخساز می رسد، پس مشکل اصلی در سیستم مکانیکی تخلیه یخ و یا سیستم الکترونیکی آن است. برای رفع مشکل میتوانید موتور تخلیه یخ، اتصالات برق به موتور و جعبه دنده آن را بررسی کنید.

ابتدا به سراغ اتصالات برق موتور بروید و از سلامت آنها مطمئن شوید. در صورت اتصال ناقص موتور تخلیه یخ شروع به کار نمی کند. اگر از اتصال درست این بخش مطمئن هستید، یخچال را خاموش کنید و از برق بکشید. علاوه براین شیر آب متصل به یخچال را نیز ببندید.  سپس تمام یخ موجود را از قالب ها خارج کنید.

به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا یخچال کاملا از جریان الکتریسیته تخلیه شود. سپس یخچال را دوباره به برق وصل کنید و جریان آب را باز کنید. کلید پاور یخساز را بزنید تا 3 تا 4 دقیقه صبر کنید تا قالب های خالی شده، دوباره از آب پر شوند. 3 تا 4 ساعت صبر کنید تا یخ ها شکل بگیرند و دوباره پدال یخ را امتحان کنید. در صورتی که یخساز بدرستی کار نکرد، باید به سراغ تعمیر یا تعویض جعبه دنده یا موتور بروید.

خاموش شدن تصادفی یخ ساز

یکی از ساده ترین اتفاقاتی که میتواند منجر به بروز این مشکل شود، زدن تصادفی کلید روشن و خاموش یخ ساز در فریزر است. این اتفاق در زمان جا به جایی مواد درون فریزر رخ می دهد و برای حل مشکل کار نکردن یخساز ساید بای ساید، کافی است دوباره با زدن کلید، یخساز را روشن کنید. البته همه برندها و مدل های یخچال از چنین کلیدی در فریزر بهره نمی برند.

بیشتر بخوانید: علت بوی سوختگی یخچال و راهکارهای رفع مشکل

علت خراب شدن یخساز یخچال

یخساز یخ نمی سازد

اگر یخساز قالب های یخ هلالی شکل می سازد و یا قالب ها کوچکتر از گذشته هستند و یا اصلا یخ نمی سازد، این احتمال وجود دارد که در مسیر تامین آب برای یخساز انسدادی وجود داشته باشد. این انسداد معمولی با آب یخ زده ایجاد می شود. برای حل این کار نکردن یخساز ساید بای ساید ، برق یخچال را قطع کنید  و شیر آب متصل به یخچال را ببندید. مقداری آبگرم تهیه کنید و به آرامی مسیر تامین آب را در یخچال گرم کنید تا یخ ایجاد شده آب شود.

به جای آب یخ می توانید از سشوار هم استفاده کنید. ساده ترین روش نیز خاموش کردن یخچال به مدت 2 ساعت است. حالا یخچال را به برق وصل کنید و شیر آب را باز کنید و  منتظر بمانید که قالب ها از آب پر شوند. در صورتی که گرفتگی هنوز وجود دارد به سراغ مرحله بعد بروید. دلیل دیگر می تواند گرفتگی در فیلتر آب یخساز باشد. فیلتر آب را تعویض کنید و مشکل را بررسی کنید. اگر هنوز مشکل پابرجاست، به تعمیرکار حرفه ای یخچال مراجعه کنید.

تکه های یخ بیش از حد بزرگ یا کوچک هستند

اگر قالب های یخ بیش از حد بزرگ هستند، و یا علی رغم عدم گرفتگی بیش از حد کوچک هستند، یخچال شما نیاز به تنظیم مجدد دارد تا مشکل کار نکردن یخساز ساید بای ساید برطرف شود. برای حل مشکل پوشش یا درب یخساز را بردارید. در زیر این کار شما یک پیچ و فنر را در این مجموعه واحد مشاهده میکنید که در اطراف خود علائمی مانند (-)  و یا (+) به معنای افزایش یا کاهش دارد.

میزان آب ورودی در هر چرخه را می توانید با استفاده از این پیچ تنظیم کنید. اگر احساس میکنید که قالب ها بزرگ هستند، میزان آب را کاهش دهید . در غیر این صورت میزان آب را افزایش دهید. ممکن است برای دستیابی به اندازه ایده آل برای چند مرتبه مجبور به تکرار شرایط شوید.

دلایل یخ نزدن یخ ساز یخچال ساید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.