جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بهترین روش های تمیز کردن مایکروفر

دستگاه های مایکروفر این روزها بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته اند و بسیاری برای گرم کردن یا حتی پخت غذا از این دستگاه ها به جای اجاق گاز استفاده می کنند. به همین دلیل این دستگاه ها معمولا زیاد کثیف می شوند و نیاز به تمیز شدن دارند. جمع شدن چربی ها، باقی مانده های غذا یا سایر ذرات باقی مانده غذاها مایکروفر را کثیف می کنند. از این رو دغدغه بسیاری از افراد، انتخاب بهترین روش برای تمیز کردن مایکروفر است. از آنجایی که این دستگاه ها با برق کار می کنند و ساختار حساسی دارند، نحوه تمیزکاری و چربی زدایی مایکروفر اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت و باید با روشی اصولی این کار انجام شود. خصوصا در صورتی که مدتی از استفاده کردن از دستگاه گذشته باشد و تمیز کاری آن انجام نشده باشد، معمولا تمیز کردن مایکروفرها بسیار دشوار است. تمیز کردن وسایل برقی خانه مانند جرم گیری ماشین ظرفشویی یا سایر دستگاه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل در اینجا می خواهیم روش هایی ایمن را معرفی کنیم که با استفاده از آنها می توان به راحتی مایکروفر را تمیز کرد.

تمیز کردن مایکروفر

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مایکروفر

یکی از بهترین ترکیباتی که می توان از آن برای تمیز کردن و خصوصا چربی زدایی مایکروفر استفاده کرد، جوش شیرین است. این ترکیب موثر، در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، آسیبی به دستگاه نمی رساند. برای استفاده از این روش به منظور تمیز کردن مایکروفر، کافی است یک قاشق از جوش شیرین را درون کاسه آب ریخته و سپس این کاسه را در مایکروفر قرار دهید. دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید به مدت 3 تا 5 دقیقه کاسه آب حاوی جوش شیرین حرارت ببیند. درب مایکروفر را باز نکنید و اجازه دهید تا آب گرم درون ظرف به همراه جوش شیرین درون آن کثیفی های درون دستگاه را تمیز کنند. این ترکیب علاوه بر از بین بردن کثیفی ها و لکه ها بوی بدن آن را نیز از بین خواهد برد. حال بعد از گذشت چند دقیقه، درب مایکروفر را باز کنید و با استفاده از یک اسفنج نرم و تمیز و همین محلول جوش شیرین و آب، لکه ها و آلودگی ها را از بین ببرید.

استفاده از سرکه برای تمیز کردن مایکروفر

یکی دیگر از ترکیبات موثری که می توان از آن برای تمیز کاری درون مایکروفر استفاده کرد، ترکیب سرکه با آب است. برای استفاده از این روش باید درست مانند روش قبلی عمل کنید. آب را درون ظرف ریخته و مقداری سرکه به آن اضافه کنید. سپس این ترکیب را درون مایکروفر قرار دهید تا حرارت ببیند. باز هم مدتی درب مایکروفر را باز نکنید و اجازه دهید بخار ترکیب سرکه و آب، کثیفی ها و لکه های چربی درون دستگاه را نرم کند تا تمیز کردن شان راحت تر شود. در نهایت نیز با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز و همین محلول آب و سرکه گرم، کثیفی ها و چربی های چسبیده به درون مایکروفر را تمیز کنید. این روش نیز می تواند به طرز موثری برای تمیز کردن مایکروفر مورد استفاده قرار بگیرد.

چربی زدایی مایکروفر با آب لیمو

در روش بعدی می توان از آب لیمو برای تمیز کردن مایکروفر استفاده کرد. در این روش باید ابتدا ذرات و باقی مانده های غذا را با استفاده از یک پارچه تمیز از درون دستگاه خارج کنید. سپس از یک پارچه تمیز یا یک اسفنج برای تمیز کردن لکه ها و کثیفی ها کمک بگیرید. ابتدا چند قاشق آب لیمو را درون یک ظرف آب ریخته و برای مدت چند دقیقه آن را درون مایکروفر حرارت دهید. سپس با استفاده از همین ترکیب حرارت دیده و یک پارچه تمیز، چربی ها و کثیفی های درون مایکروفر را تمیز کنید. البته بهتر است قبل از انجام این کار چند دقیقه درب مایکروفر را باز نکنید و اجازه دهید بخار ترکیب آب و آب لیمو در فضای مایکروفر پخش شود تا چربی ها و لکه های درون آن را نرم کند. با این کار، کثیفی ها زودتر و راحت تر تمیز می شوند. این ترکیب نیز به از بین بردن بوی بد درون دستگاه کمک می کند.

تمیز کردن سطح بیرونی مایکروفر

بخش دیگر تمیز کردن مایکروفر، مربوط به تمیز کردن سطح بیرونی، شیشه و دسته آن است. این بخش ها نیز به شدت در معرض کثیفی و لکه گرفتن هستند. برای تمیز کردن این کثیفی ها نیز می توان از یک پارچه تمیز و آب خالی استفاده کرد. در صورتی که لکه ها قوی و چرب باشند نیز می توان از ترکیب آب با هر یک از ترکیبات بالا استفاده کرد. برای تمیز کردن شیشه مایکروفر می توان از محلول شیشه پاک کن نیز استفاده کرد.

نکات مهم در تمیز کردن دستگاه های مایکروفر

روش های بالا می توانند هم در از بین بردن کثیفی ها و هم لکه زدایی و چربی زدایی موثر باشند. با این حال باید در خصوص تمیز کردن این دستگاه ها با برخی نکات توجه کرد:

  • به هیچ عنوان از شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن مایکروفر استفاده نکنید.
  • در زمان تمیز کردن دستگاه با پارچه و آب، حتما دستگاه را از برق بکشید و برای اطمینان، مدتی بعد از تمیز کردن نیز آن را به برق وصل نکنید.
  • مطمئن شوید که به هیچ عنوان آب به برد و بخش های حساس دستگاه نرسد.
  • پارچه ای که برای تمیز کردن دستگاه از آن استفاده می کنید نباید خیس باشد و تنها مرطوب بودن آن کافی است.
  • در زمان تمیز کردن به هیچ عنوان فشار بیش از حد به مایکروفر وارد نکنید.
  • در صورت استفاده از محلول شیشه پاک کن برای تمیز کردن شیشه مایکروفر، دقت کنید که این محلول به بدنه ها یا بخش های استیل آن برخورد نکند.
  • دستگاه را بعد از تمیز کردن خوب خشک کنید.
  • سعی کنید تمیز کردن مایکروفر را به زمان های طولانی محول نکرده و این کار را به صورت منظم انجام دهید تا به این ترتیب، کثیفی ها و چربی ها روی هم انباشته نشوند. در این صورت تمیز کردن دستگاه به مراتب راحت تر و موثر تر خواهد بود.
5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.