جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

نحوه تمیز کردن گاز و میله های چدنی گاز

تمیز کردن اجاق گاز کار دشواری نیست، اما امان از سختی تمیز کردن چدن گاز! میله ها و دیگر قسمت های چدنی حالتی دارند که انگار چربی را به خود جذب می کنند و برای پاک کردن چربی های آن ها باید از ترفندهای مختلفی استفاده کنیم. در این مطلب می خواهیم درمورد روش های تمیز کردن چدن اجاق گاز  با شوینده های مختلف بپردازیم.

تمیز کردن چدن اجاق گاز

تمیز کردن چدن اجاق گاز

اجاق گاز پس از هر بار استفاده نیاز به تمیز کردن پیدا می کند. افراد با سلیقه هم معمولا بعد از هربار استفاده یا بعد از وعده نهایی آن را تمیز می کنند. اما نکته اینجاست که معمولا تمیز کردن گاز به پاک کردن سطح آن متوقف می شود و چدن ها معمولا با فاصله زمانی بیشتری شستشو می شوند.

همین می تواند از مهمترین دلایل سختی تمیز کردن چدن گاز باشد. چرا که چربی ها و کربن و مدام اجزاء چدنی انباشته و سپس سخت می شوند. با این حال اگر چدن گاز را در فواصل منظم مانند هر هفته یا هر 10 روز با روش ها و مواد شوینده ای که در ادامه بیان می کنیم تمیز کنید، در این مسیر به مشکل بر نمی خورید.

در این آموزش روش تمیز کردن میله های گاز و سر شعله ها را با استفاده از جرمگیر، لیموترش، جوش شیرین، سرکه، جوهر نمک، آمونیاک و نوشابه برای شما شرح می دهیم. نکته مهم این است که برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست بهتر است حتما حین انجام هر یک از این روش ها از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

تمیز کردن چدن گاز با لیموترش

اگر بخواهید از لیموترش برای تمیز کردن چدن گاز استفاده کنید دو راه پیش روی شماست:

 • لیمو را برش بزنید و آب آن را روی سرشعله ها و میله ها بچکانید و با دستمال آن را روی سطح آن ها پخش کنید.
 • اگر گاز خیلی چرب و آلوده است، می توانید اول کمی جوش شیرین روی این سطوح ریخته و بعد آبلیمو را اضافه کنید.
 • سپس باید چند دقیقه صبر کنید و در نهایت با دستمالی مناسب قطعات چدنی را پاک کنید.

روش دوم به نظر کمی بهتر است؛ چون می توانید مطمئن شوید حتی یک قطره از آبلیمو هم هدر نمی شود:

 • سر شعله ها، میله ها و بقیه اجزای چدنی را در یک ظرف بزرگ فلزی قرار دهید و روی آن ها آب جوش بریزید.
 • چند لیمو ترش را برش بزنید و به همراه نمک به ظرف اضافه کنید.
 • پس از یک ربع می توانید قطعات چدنی را از ظرف خارج کرده و با استفاده از سیم یا مسواک فلزی آن ها را به خوبی تمیز کنید.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: روش های تمیز کردن ماکرویو

تمیز کردن قطعات چدنی با جرمگیر

جرمگیر به عنوان یکی دیگر از مواد اسیدی در فرایند تمیز کردن چدن گاز می تواند بسیار قوی عمل کند. برای تمیز کردن میله های اجاق گاز و سر شعله ها:

 • آن ها را در یک ظرف بزرگ ترجیحا فلزی فلزی قرار دهید و پس از اضافه کردن آب جوش، مقداری مایع ظرفشویی نیز در ظرف بریزید.
 • پس از 10 یا 15 دقیقه، قطعات را از ظرف خارج کنید و استفاده از هر نوع جرمگیر یا پاک کننده سطوح و اسکاج، میله ها و سر شعله ها را تمیز کرده و سپس آبکشی و کاملا خشک کنید.
 • استفاده از این روش در فواصل منظم 7 روزه می تواند قطعات چدنی گاز شما را تا حد مطلوبی تمیز نگه دارد.

تمیز کردن قطعات چدن با جوش شیرین

قبل استفاده مستقیم از جوش شیرین برای تمیز کردن چدن گاز باید قطعه های چدنی با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. سپس می توانید با پیروی از مراحل زیر به سطح جدیدی از تمیزی چدن گاز برسید!

 • یک محلول غلیظ از آب و جوش شیرین درست کنید. یعنی به ازای هر فنجان آب یک قاشق غذاخوری جوش شیرین. به مقداری از این محلول درست کنید که بتوانید همه قطعات را در آن قرار دهید.
 • پس از حدود 20 دقیقه قطعات را از محلول خارج کنید و با یک اسفنج یا دستمال نرم، با دقت چربی ها و لکه های قطعات را تمیز کنید.
 • سپس آن ها را با آب گرم آبکشی کرده و خشک کنید. این روش قطعات چدنی را تمیز و در عین حال درخشان نگه می دارد.

ترکیب برنده،سرکه و جوش شیرین

در صورتی که قطعات چدنی گاز به شدت چرب و کثیف شده اند و پس از مدت ها تصمیم به تمیز کردن آن ها گرفته اید، اضافه کردن سرکه به جوش شیرین می تواند شما را در تمیز کردن چدن گاز به حد اعلا کمک کند.

 • حرکت اولیه همیشگی: چدن ها در یک ظرف استیل بزرگ (استیل برای اینکه در مقابل مواد اسیدی واکنش نشان ندهد و آسیب هم نبیند.)
 • جوش شیرین را روی چدن ها بپاشید و ابتدا سرکه و مایع ظرفشویی و سپس تا جایی که هیچ نقطه ای از قطعات بیرون نماند، آب جوش اضافه کنید.
 • چند ساعت یا یک شب تا صبح به ترکیب فرصت دهید. سپس با سیم ظرفشویی آغشته به مایع تمام چربی ها، سوختگی ها و آلودگی ها را پاک کنید و در نهایت آب بکشید.

برای دریافت خدمات تعمیر اجاق گاز در منزل با شماره های سایت تماس بگیرید. کارشناسان ما 24 ساعته آماده پاسخگویی هستند.

تمیز کردن گاز

جوهر نمک، آمونیاک و گازهای شیشه ای

استفاده از جوهر نمک برای تمیز کردن چدن گاز یکی از آسان ترین روش هاست. کافی ست جوهر نمک را روی چدن اسپری کنید و چند ساعت به آن استراحت دهید. بعد می توانید با اسفنج و کف آلودگی ها را تمیز و در نهایت آبکشی و خشک کنید.

استفاده از آمونیاک برای این کار ملاحظاتی دارد. آمونیاک گازهای خطرناکی دارد، بنابراین حتما در صورت استتفاده از این روش، مراحل شستشو را در فضایی باز یا تهویه مناسب و با استفاده از دستکش و ماسک انجام دهید. برای تمیز کردن قطعات  چدنی با آمونیاک دو راه دارید:

 • آمونیاک و آب داغ را به ترتیب با نسبت 1 به 2 در یک ظرف مناسب ترکیب کنید. سپس دستمالی را در این محلول قرار دهید و با استفاده از آن چدن ها را تمیز کنید.
 • اگر می خواهید چدن ها را در محلول آمونیاک قرار دهید، می توانید ببا انجام دادن این کار در فضای باز و بدون ترکیب کردن آمونیاک با مواد اسیدی یا شیمیایی دیگر این کار را انجام دهید. چدن ها را چند ساعت در محلول قرار داده و در انتها با دستمال اسفنج تمیز کنید.

تمیز کردن چدن اجاق گاز با نوشابه

برای تمیز کردن چدن گاز با نوشابه باید ابتدا چدن ها را با آب گرم بشویید و سپس اجازه دهید قطعات نیم ساعت در نوشابه مشکی بمانند. در نهایت می توانید با استفاده از اسکاج و مایع ظرفشویی چربی ها و کربن را پاک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.