جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از مشکلات نسبتا رایج ماشین ظرفشویی که در مدل های مختلف این دستگاه مشاهده می شود، صدا دادن دستگاه است. یعنی هنگام کار صداهایی غیر عادی از ظرفشویی به گوش می رسد که بعضا موجب نگرانی می شوند. در این مقاله قصد داریم دلایل صدای ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. به نظر شما چرا ظرفشویی صدا می دهد؟ آیا این صداها نشانه بروز ایراد در قطعات دستگاه هستند؟ باید بدانید که عوامل متعددی منجر به ایجاد این مشکل می شوند.

اگر این عوامل را بشناسید، فرایند عیب یابی و ترمیم دستگاه را زودتر انجام می دهید و به این ترتیب از جدی تر شدن مشکل یا آسیب دیدگی قطعات ماشین ظرفشویی تان جلوگیری خواهید کرد. البته عیب یابی و تعمیر درست و اصولی این دستگاه، نیازمند مهارت، تخصص و تجربه بالایی است و باید توسط افراد مجرب انجام شود. برای آشنایی با دلایل صدای ماشین ظرفشویی و روش های رفع این مشکل از شما دعوت می کنیم به ادامه این مطلب توجه کنید.

صدای ماشین ظرفشویی

دلایل صدای ماشین ظرفشویی

همانطور که اشاره کردیم، صدا دادن ماشین ظرفشویی ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد. گاهی قطعات داخلی ایراد دارند و مانع از عملکرد درست دستگاه می شوند. گاهی هم قطعات مشکلی ندارند و صدای ظرفشویی ناشی از تراز نبودن یا نصب اشتباه این دستگاه است. یاتاقان یکی از قطعاتی است که خرابی یا شل بودن آن منجر به صدا دادن ماشین ظرفشویی می شود. اگر پمپ تخلیه ظرفشویی شما درست کار نکند هم فرایند تخلیه آب همراه با سر و صداهای غیر عادی انجام خواهد شد.

از کار افتادن پمپ شستشو هم مساله دیگری است که هنگام عیب یابی ظرفشویی مورد بررسی قرار می گیرد. تشخیص این که دقیقا کدام قطعه خراب شده کار راحتی نیست. برای این منظور بهتر است از یک تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید. در ادامه دلایل صدای ماشین ظرفشویی را بیشتر بررسی می کنیم.

خرابی پمپ شستشو

خرابی پمپ گردشی یا موتور شستشوی ظرفشویی هم منجر به بروز صدا می گردد. پمپ گردشی طی چرخه‌ شستشو، آب جمع شده در کف دستگاه را به ‌وسیله‌ی بازوهای آب افشان باز می گرداند.

ممکن است خرده شیشه های ظروف شکسته شده در اطراف پمپ گیر کنند. اما اگر چنین چیزی مشاهده نشد، صدای ظرفشویی ناشی از خرابی پمپ شستشو است.

خرابی پمپ تخلیه

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده صدای ماشین ظرفشویی ، خرابی پمپ تخلیه است. این قطعه آب آلوده حاصل از شستشو را تخلیه می کنند تا دستگاه مجددا از آب تمیز پر شود. اگر در شروع چرخه‌ شستشو صداهای غیرعادی از ماشین شنیدید، ممکن است خرده‌شیشه، خرده‌های ظروف یا دیگر اشیاء در محفظه‌ پمپ گیرکرده باشند.

برخورد این مواد با پروانه پمپ، صداهایی را در ماشین های ظرفشویی ایجاد می کند. اگر پمپ هنگام کار صدایی شبیه تق تق دارد اما چیزی در آن گیر نکرده است، احتمالا پمپ تخلیه آسیب دیده و نیاز به ترمیم یا حتی تعویض دارد.

خرابی حلقه یاتاقان و بست بازوی آبپاش

می توان گفت که یاتاقان تاثیرگذار ترین قطعه هنگام صدا دادن ماشین ظرفشویی است. یاتاقان حلقه ای دارد که اگر خراب شود، منجر به بروز مشکلاتی در نحوه کار آن خواهد شد. البته بست بازوهای آبپاش هم در بروز این مشکل موثر هستند. بست ها حلقه های پلاستیکی هستند که برای نگهداری و ساپورت بازوی آبپاش مورد استفاده قرار می گیرند.

شل شدن یا ساییدگی این قطعات مانع از عملکرد درست بازوهای آبپاش متحرک می شود. در نتیجه ظروف تمیز نشده و دستگاه صدا می دهد. صدای ماشین ظرفشویی در این شرایط ناشی از برخورد یا گیر کردن بازوها به ظرف، سینی یا هر جای دیگری می باشد.

چگونه مشکل صدا دادن ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

بعد از عیب یابی ماشین ظرفشویی و شناسایی علت صدا دادن این دستگاه، باید اقداماتی را برای رفع مشکل انجام داد. این اقدامات بسته به علت صدای ماشین ظرفشویی متفاوت هستند. تعمیر و تعویض حلقه های یاتاقان، ترمیم بازوهای آبپاش یا تعویض این بخش ها، تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی یا تعویض این قطعه در صورت نیاز و در نهایت تعویض پمپ ظرفشویی از جمله روش هایی هستند که به رفع این ایراد کمک می کنند.

البته اگر هریک از این اقدامات به اشتباه انجام شوند، احتمال آسیب دیدگی سایر بخش های دستگاه نیز وجود خواهد داشت. لذا توصیه می کنیم تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به کارشناسان خبره و مجرب تعمیرات لوازم خانگی محول کنید. نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی در مرکز سخت افزار ایران برای ارائه تخصصی ترین خدمات تعمیراتی این دستگاه در خدمت شما عزیزان خواهد بود.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری