جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

روشن نشدن ماشین ظرفشویی یکی از ایرادات رایجی است که برای برندها و مدل ‌های مختلف پیش می‌ آید. این مشکل مخصوصاً در مواقعی که برای شستشوی ظروف عجله دارید، می‌ تواند بسیار آزاردهنده باشد.

ممکن است در چنین شرایطی عجولانه رفتار کنید و بکوشید تا به تنهایی ایرادات دستگاه را رفع نمایید. در حالی که هرگونه دستکاری ناشیانه شدت خرابی ‌ها را بیشتر می کند و هزینه زیادی را بابت تعمیرات روی دست شما می گذارد. به همین دلیل در صورت روشن نشدن ظرفشویی حتماً با کارشناسان ‌تعمیر ظرفشویی مرکز سخت افزار ایران مشورت نمایید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

احتمال دارد کار نکردن ظرفشویی به خاطر قطعی جریان برق باشد. از این رو لازم است قبل از هر اقدامی دو شاخه، محافظ و پریز برق را به دقت چک کنید. علاوه بر آن ممکن است به دلیل چیدمان نادرست ظروف درب دستگاه به طور کامل بسته نشود.

در این حالت سنسور تعبیه شده در درب به برد اصلی پیغام می ‌دهد تا چرخه شستشو آغاز نگردد. در صورتی که از بابت این موارد مطمئن هستید، بعید نیست پای یک نقص فنی جدی در میان باشد. به طور کلی مهم ترین دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی عبارتند از:

فعال بودن قفل کودک

اگر دستگاه شما مجهز به قابلیت قفل کودک است، احتمال دارد روشن نشدن آن به خاطر فعال بودن این ویژگی باشد. بنابراین باید قفل کودک را بسته به مدل ظرفشویی خود با فشردن یک یا دو دکمه غیر فعال سازید. به این منظور می توانید به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه نمایید و دستورالعمل فعال یا غیر فعال کردن قفل کودک را پیدا کنید.

ایراد در تایمر یا کنترل الکترونیکی

گاهی روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلیل ایرادات تایمر است. تایمر وظیفه دارد مراحل شستشو را زمان بندی کند. حال اگر این قطعه آسیب ببیند، ماشین یا بین چرخه شستشو متوقف می شود یا از کار می افتد. در چنین شرایطی کارشناسان مرکز سخت افزار ایران تایمر را به کمک مولتی متر تست می کنند تا از سلامت آن مطمئن شوند. سپس در صورت خرابی قطعه اقدامات لازم را برای تعمیر ظرفشویی انجام می دهند.

خرابی برد

بعد از این که چرخه شستشو را انتخاب می‌ کنید، اطلاعات لازم برای آغاز کار قطعات توسط برد به آن ها ارسال می‌ شود. بنابراین صدمه دیدن این بخش منجر به روشن نشدن ماشین ظرفشویی می گردد. عوامل گوناگونی موجب خرابی برد می ‌شوند که از جمله آن ‌ها نوسانات جریان برق، ضربه خوردن و نفوذ آب به دستگاه هستند.

استفاده نادرست از ظرفشویی و فشردن بی‌ مورد دکمه ‌ها نیز می‌توانند خرابی این قطعه را به همراه داشته باشد. با توجه به این که برد مسئول کنترل عملکرد قطعات مختلف دستگاه است، باید بلافاصله برای تعمیر ماشین ظرفشویی از طریق مراکز مجاز اقدام کنید.

آسیب دیدن سلکتور

به مجموع دکمه‌ های تعبیه شده روی بدنه ماشین ظرفشویی سلکتور یا سوئیچ انتخاب می گویند. به کمک این دکمه ‌ها می ‌توانید چرخه شستشوی مورد نظر خود را برگزینید. سلکتور در اثر عوامل مختلفی صدمه می‌ بیند که یکی از آن ها فشار دادن محکم دکمه‌ ها است. همچنین اگر برای تمیز کردن ظرفشویی از دستمال خیس استفاده کنید، ممکن است سوئیچ انتخاب خراب شود.

در چنین شرایطی اطلاعات مربوط به برنامه شستشو به برد ارسال نمی ‌گردد. بنابراین طبیعی است مشکلاتی مانند روشن نشدن ماشین ظرفشویی به وجود بیاید. تکنسین‌ های مرکز سخت افزار ایران در صورت بروز این مسئله مجموعه سلکتور را تعویض می کنند.

خراب شدن فیوز حرارتی

فیوز حرارتی یکی از بخش ‌های مهم ظرفشویی است که در قسمت بالای برد نصب می ‌شود. این قطعه وظیفه دارد میزان برق ورودی به برد را تنظیم نموده و از این طریق امنیت آن را حفظ نماید. چنانچه فیوز حرارتی ایراد پیدا کند، برد در اثر نوسانات جریان برق به شدت آسیب می بیند. در این حالت دستور آغاز به کار ارسال نمی ‌شود، لذا شاهد روشن نشدن ماشین ظرفشویی خواهید بود.

کارشناسان مرکز سخت‌ افزار ایران برای تست فیوز حرارتی از مولتی متر استفاده می‌ کنند. سپس با تکیه بر دانش و سال ‌ها تجربه خود مراحل تعمیر ماشین  ظرفشویی را به بهترین شکل پیش می ‌برند.

صدمه دیدن رله استارت موتور

بعضی اوقات روشن نشدن ماشین ظرفشویی به خاطر صدماتی است که به رله استارت موتور وارد می شود. رله استارت وظیفه تامین برق مورد نیاز برای موتور دستگاه را بر عهده دارد. به همین دلیل در صورت خرابی این قطعه موتور پمپ از کار می ‌افتد و متعاقباً دستگاه نیز راه اندازی نخواهد شد. تعمیر رله استارت موتور عملیاتی کاملا تخصصی است، بنابراین حتماً باید از کارشناسان مجرب کمک بگیرید.

سوختن موتور محرک

دلیل دیگری که می‌ توان برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی برشمرد، خرابی یا سوختن موتور متحرک است. موتور متحرک وظیفه دارد آب را در دستگاه به گردش درآورد. نیروی لازم برای عملکرد این قسمت توسط رله استارت تامین می ‌شود. لذا در صورت کار نکردن ظرفشویی، این قطعه به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. در مرحله بعد نیز موتور محرک چک می ‌شود.

یکی از علائمی که نشان می ‌دهد موتور متحرک خراب شده، به گوش رسیدن صدای غیرطبیعی از ماشین است. از این رو در صورت شنیدن صداهای غیر طبیعی موضوع را در اسرع وقت با یک متخصص مطرح کنید.

نقش خرابی ترموستات در روشن نشدن ظرفشویی

ترموستات از جمله قطعات مهم ماشین ظرفشویی است که از ایجاد حرارت بیش از حد پیشگیری می ‌کند تا بخش ‌های مختلف دستگاه آسیب نبینند. حال اگر ترموستات خراب شود، گرمای زیادی ایجاد می گردد و به دنبال آن مشکلاتی مانند روشن نشدن ماشین ظرفشویی پیش می آید. تکنسین ‌های مرکز سخت ‌افزار ایران در صورتی که به این نتیجه برسند ایراد از ناحیه ترموستات است، آن را تعمیر می‌ کنند. البته گاهی اوقات به دلیل شدت صدمات لازم است قطعه تعویض شود.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی به صورت منسجم و مرتبط با یکدیگر کار می ‌کنند. بنابراین اگر یکی از قطعات عملکرد مناسبی نداشته باشد، سایر بخش‌ ها نیز با اختلال روبرو می ‌شوند. به همین دلیل حتماً باید تعویض ترموستات را بر عهده افراد متخصص و کاربلد بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.