جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

ترفندهای رفع مشکل کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی

مشکلات کاربران در استفاده از لباسشویی و شست و شوی لباس ها زیاد است و یکی از رایج ترین آنها، چالش کرک گرفتن لباس در لباسشویی است. پرز گرفتن لباس در لباسشویی نه تنها کیفیت شست و شوی لباس ها را پایین می آورد، بلکه دردسر بعدی حذف و پاک کردن این پرزها از روی لباس است که در برخی مواقع انجام آن بسیار زمان بر و سخت است. 

عوامل مختلفی می توانند موجب پرز گرفتن لباس ها شوند. برخی راه حل ها هم می توانند به شما کمک کنند که از کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا ابتدا ببینیم چرا روی لباس ها کرک جمع می شود و در ادامه به بررسی راه حل ها و ترفندهایی بپردازیم که با کمک آنها می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

ترفندهای-رفع-مشکل-کرک-گرفتن-لباس-در-ماشین-لباسشویی

دلایل کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی

ابتدا بیایید ببینیم دلیل پرز گرفتن لباس در لباسشویی چیست و چه مواردی موجب بروز این مشکل می شوند. مهمترین عوامل در کرک گرفتن لباس ها شامل موارد زیر می شود:

 • دمای آب
 • جنس و کیفیت خود پارچه لباس هایی که در حال شست و شوی آنها هستیم
 • انتخاب برنامه نامناسب در چرخه های شست و شو
 • همزمان انداختن لباس هایی از جنس های مختلف با هم در یک چرخه شست و شو

این دلایل اصلی کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی است که در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص هر یک از آنها می دهیم.

دمای آب چه تاثیری روی کرک گرفتن لباس ها دارد؟

یکی از عواملی که می تواند موجب پرز گرفتن لباس ها در لباسشویی شود، دمای آبی است که با آن لباس ها را می شوییم. این فاکتور مهمترین و تاثیرگذارترین عامل است، چرا که انتخاب دمای نامناسب می تواند روی بافت و الیاف لباس تاثیر بگذارد. شما باید با توجه به اطلاعات نوشته شده روی مارک لباس از بهترین دما برای شستن لباس ها استفاده کنید. 

در غیر این صورت امکان کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی زیاد است. در کل اگر می خواهید بافت لباس های شما همیشه سالم بماند و خیلی زود مجبور به دور انداختن لباس های با کیفیت خود نشوید، حتما آنها را با دمای مناسب بشویید.

جنس پارچه ها

نکته مهم دیگر در خصوص کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی، جنس و کیفیت خود پارچه هاست. برخی از لباس ها جنس شان به شکلی است که زود پرز می دهند. حتی میزان پرزدهی برخی از لباس ها بیشتر است. در نتیجه دقت کنید که چه لباس هایی را در ماشین لباسشویی می گذارید.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد :چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند؟

انتخاب برنامه نامناسب شست و شو

برای شستن لباس ها با توجه به جنس و کیفیت آنها باید از برنامه مناسب شست و شو استفاده کرد. دور شست و شو، تعداد دفعات آبکشی، دمای آب و مدت زمان شست و شو با توجه به جنس و کیفیت لباس ها متفاوت است و می توان با انتخاب برنامه مناسب، کیفیت لباس ها را حفظ کرد. 

در ماشین های لباسشویی جدید برای هر نوع البسه و پوشاکی یک برنامه شست و شوی متفاوت وجود دارد. برای مثال برنامه شست و شوی لباس های پشمی با برنامه شست و شوی لباس های جین یا … متفاوت است. با انتخاب برنامه نامناسب شست و شوی لباس ها احتمال بروز مشکلاتی مانند کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی وجود دارد.

همزمان انداختن لباس های مختلف در لباسشویی

اکثر افراد به این نکته مهم دقت نمی کنند و لباس هایی از جنس های مختلف را به صورت همزمان با هم در لباسشویی می گذارند. شست و شوی همزمان لباس هایی که جنس و بافت آنها با هم متفاوت است می تواند یکی از دلایل کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

برای مثال زمانی که یک لباس پشمی را با لباس های نخی خانگی در لباسشویی می اندازید، ممکن است پرزهای لباس های پشمی روی لباس های نخی قرار بگیرند. در نتیجه برای جلوگیری از پرز گرفتن لباس در لباسشویی دقت کنید که چه لباس هایی را در یک چرخه شست و شو در لباسشویی می گذارید.

چک نکردن جیب لباس ها

گاهی اوقات دلیل کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی چیزهایی است که در جیب لباس ها وجود دارد. کاغذها، دستمال کاغذی یا پارچه و دستمال هایی که پرز می دهند ممکن است در چرخه شست و شو وارد شده و موجب پرز گرفتن لباس در لباسشویی شوند. در نتیجه باید حتما قبل از شستن لباس ها جیب آنها را کاملا چک کنید.

جلوگیری از کرک گرفتن لباس در لباسشویی

با رعایت مواردی که در بالا به آنها اشاره شد می توان تا حدود زیادی از کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی جلوگیری کرد. با این حال چند ترفند دیگر هم وجود دارد که با رعایت آنها می توان از پرز گرفتن لباس ها جلوگیری کرد. مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید، شامل موارد زیر می شود:

 • پشت و رو کردن لباس های بافتنی یا لباس هایی که احتمال پرز دادن آنها در چرخه شست و شو وجود دارد
 • سعی کنید لباس های پشمی و بافتنی را با استفاده از گزینه خشک کن لباسشویی خشک نکنید
 • لباس هایی با بافت و جنس مشابه را در یک برنامه شست و شو قرار دهید
 • از دمای مناسب برای شستن لباس ها استفاده کنید
 • اگر لباسی از قبل پرز می دهد آن را در لباسشویی نیاندازید و ترجیحا آن را با دست بشویید
 • از شوینده مناسب برای شستن لباس ها استفاده کنید
 • حتما قبل از شستن لباس ها جیب آنها را خالی کنید

در نهایت این که سعی کنید همیشه با رعایت نکات نگهداری از ماشین لباسشویی و تمیز کردن آن، محیط و فضای داخل لباسشویی را همیشه تمیز نگه دارید تا پرز و کثیفی های خود دستگاه روی لباس ها قرار نگیرد.

آیا می توان پرز لباس ها را جدا کرد؟

اگر قبل از رعایت نکات بالا با مشکل کرک گرفتن لباس در ماشین لباسشویی مواجه شدید، می توانید با کمک چند راه حل پرز روی لباس ها را از بین ببرید. برای مثال می توانید از چسب های نواری استفاده کرده و با گذاشتن آن روی لباسی که پرز گرفته، پرزها را از لباس جدا کرد. یک اسفنج مرطوب هم می تواند به شما کمک کند تا کرک روی لباس ها را پاک کنید. 

گزینه حرفه ای تر، استفاده از یک سری غلتک های پرزگیر است که مخصوص این کار طراحی شده است. این غلتک ها به راحتی می تواند پرز روی لباس ها را جدا کند. در نهایت می توانید یک بار دیگر لباس ها را بشویید تا پرزهایی که روی لباس هستند با شستن مجدد از بین بروند. برای تعمیرات ماشین لباسشویی خود به نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.