جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

روش های حل مشکلات رایج پکیج

پکیج دیواری امروزه به بخشی ثابت از ملزومات بسیاری از خانه های ما بدل شده است. علاوه بر گرمایش محیط، برآورده کردن نیاز منزل و محل کار به آب گرم بسیار الزامی است. پکیج دیواری بوتان، با رفع این نیاز نقش مهمی در اجرای موارد بهداشتی ایفا می‌کند. اما با گذشت زمان و کاربرد دستگاه، بعضی قطعات آن دچار فرسودگی یا ایراد شده و نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا می‌کنند.

هم‌چنین نوع استفاده، نگهداری و انجام سرویس دوره ای تاثیر زیادی در افزایش طول عمر مفید این قطعات دارد. در مقاله های پیشین با عیب یابی قطعات پکیج آشنا شدید در این مطلب زیر با خدمات تعمیر و تعویض قطعات پکیج آشنا می‌شوید. هم‌چنین موارد ارائه شده در سرویس دوره ای جهت تعمیر پکیج را بهتر خواهید شناخت.

تعمیر و تعویض قطعات برای حل مشکلات رایج پکیج

پکیج دیواری با آنکه ساختار چندان پیچیده ای ندارد، اما فنی بوده و از قطعات زیادی تشکیل یافته است. به دلیل کاربرد ۳ مورد آب، گاز و برق در این دستگاه معاینه و عیب یابی آن چالش خاصی است که به افراد غیر متخصص و نا آشنا به امور فنی توصیه نمی‌شود. در صورت بروز اشکال فنی در عملکرد پکیج، تصمیم به انجام سرویس دوره ای یا نیاز به تعمیر و تعویض قطعات پکیج، بهترین گزینه مراجعه به نمایندگی مجاز است.

کارشناسان مرکز تعمیرات پکیج با داشتن اطلاعات کافی در زمینه کلیه بخش‌ های این وسیله گرمایشی، خدمات تخصصی خود را با ارائه گارانتی کتبی کیفیت کار، به مشتریان ارائه می‌دهند. در ادامه مطلب شما را با این خدمات آشنا می‌کنیم. برای این کار به مشکلات رایج در پکیج پرداخته و تعمیر و تعویض قطعات پکیج در این موارد را بررسی می‌کنیم.

مشکلات رایج پکیج

وقتی پکیج خود به خود خاموش می‌شود…

یکی از مشکلات رایج پکیج در سیستم گرمایشی پکیج دیواری خاموش شدن ناگهانی و خود به خود دستگاه است. این مشکل ممکن است هر چند دقیقه یا چند ساعت یک بار پیش بیاید که موجب دردسر و اختلال در کار می‌شود. علت به وجود چند سویچ ایمنی برمی‌گردد. این سویچ ها در صورت بروز مشکل و ایراد در عملکرد دستگاه بصورت اتوماتیک عمل کرده و سیستم را خاموش می‌کنند. خاموشی به دلایل زیر مربوط می‌شود:

۱ – نشتی پمپ یا خرابی آن:

در صورتی که پمپ پکیج شما خراب شده و عملکرد ویژه خود را نداشته باشد، یا نشتی در بخشی از آن رخ داده باشد، با خاموشی ناگهانی روبرو خواهید شد.

برای رفع این مشکل، کارشناس مربوطه نسبت به تعمیر بخشی از پمپ که دچار تخریب شده اقدام می‌کند. اما اگر قطعه مربوطه قابل تعمیر نباشد تعمیر و تعویض قطعات پکیج مشکل را حل می‌کند. هم‌چنین در صورت وجود نشتی، برای بازگشت به کارکرد مطلوب پکیج، لازم است پمپ تعویض شود. این کار نیز توسط کارشناس مربوطه انجام می‌گیرد.

۲ – نبود جریان برق در قطعات پکیج، بسته بودن شیر آب و نبود یا ضعف گاز متصل به پکیج:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل خاموش شدن ناگهانی دستگاه پکیج خود را ندانید. چنین مشکلی از  مشکلات رایج پکیج را می‌توان در اتصالات آب، برق یا گاز مصرفی دستگاه جستجو کرد. بسته بودن شیر آب دستگاه، با آنکه ساده به نظر می‌رسد ولی می‌تواند همان موردی باشد که پکیج شما را بطور ناگهانی خاموش کرده است! مورد بعدی ضعیف بودن جریان گاز، اختلال یا قطعی آن است. در این شرایط نیز پکیج به دلایل ایمنی بطور ناگهانی خاموش می‌شود. برای رفع این نقص، کارشناس تعمیرات بخش مربوط به رسانای گاز را بررسی و هر گونه گرفتگی یا خرابی قطعه را تشخیص می‌دهد.

در صورتی که نیاز به پاک کردن یا رفع مشکل آن وجود داشته باشد تعمیر و اگر قابل تعمیر نباشد تعمیر و تعویض قطعات پکیج مشکلات رایج پکیج را حل می‌کند. در مورد جریان برق متصل به پکیج نیز روال کار به همین شکل است. به هر دلیل که جریان در قطعات پکیج قطع باشد، باید بررسی و رفع مشکل شود. برای این کار کارشناس مربوطه قطعات را تست کرده و مورد معیوب را شناسایی و تعمیر یا تعویض می‌نماید.

۳ – ایراد در ترموستات:

 یکی دیگر از مواردی که به خاموشی ناگهانی پکیج می‌انجامد وجود عیب و ایراد در کارکرد ترموستات است. این بخش وظیفه رساندن سیگنال در مورد دما به برد را بر عهده دارد و در زمان خرابی یا عملکرد ناقص، این سیگنال‌ ها یا ارسال نمی‌شوند یا بطور اشتباه به برد می ‌رسند. در این صورت برد دچار اشتباه در تشخیص شده و پکیج نیز به تبع آن اشتباه عمل می‌کند. تعویض قطعات ترموستات به منظور تعمیر، و تعویض بخشی یا کل ترموستات در صورت خرابی، راه حل حل این مشکل است. کاری که توسط کارشناس انجام شده و کارکرد بهینه دستگاه را به آن بازمی‌‌گرداند.

گاهی پکیج دیواری روشن نمی‌شود!

پکیج دیواری ممکن است به دلایلی روشن نشود. در بسیاری از موارد، پس از خاموش ماندن طولانی مدت این سیستم، روشن شدن آن با اختلالات و مشکلاتی همراه است. مواردی از قبیل:

1. تنظیم نبودن فشار پکیج:

بالا یا پایین بودن فشار پکیج باعث بروز مشکلات رایج پکیج و خطراتی در عملکرد آن می‌شود. اصولا عدد مشخصی بوده و بین ۰.۷ تا ۱.۵ درجه تنظیم می‌شود.

2. گرفتگی لوله ها به دلیل رسوب:

گرفتگی لوله های پکیج به علت جرم یا رسوب می‌تواند دلیل روشن نشدن سیستم آن باشد. با رفع این رسوب به راحتی مشکل رفع شده و پکیج روشن می‌شود و روشن می‌ماند.

3. ایراد در شمعک یا مشعل پکیج :

ممکن است شمعک پکیج ایراد داشته یا در فاصله مناسب تنظیم نشده باشد.

 4. گرم شدن بیش از حد شمعک:

این شمعک که ترموستات را برای خاموش نگه داشتن سیستم فعال می‌کند، در صورت داغ شدن سیگنال اشتباه به برد داده و باعث خاموشی یا روشن نشدن پکیج می شود. در این حالت نیاز است تا با تعمیر و تعویض قطعات پکیج مشکل را پیگیری و حل نمود.

5. گرفتن لوله های رادیاتور :

 از دیگر مواردی که به روشن نشدن پکیج دیواری می‌انجامد مربوط به هوا گرفتن لوله های رادیاتور است. همان مسیری که در اصل باید با آب پر باشد. این مشکل به خاموشی ناگهانی دستگاه می‌انجامد و یا اصولا از روشن شدن آن پیشگیری می‌کند. این ایراد که به وسیله افزایش فشار پکیج تشخیص داده می‌شود، به راحتی با هواگیری دستگاه حل می‌شود.

در چنین مواردی اغلب با تعمیر و تعویض قطعات پکیج، مشکل رفع شده و سیستم به کارکرد اولیه باز می‌گردد. هم چنین در صورت عدم امکان تعمیر و رفع نقص قطعه مربوطه، می‌توان نسبت به تعویض آن اقدام نمود. البته در اینگونه موارد به دلیل حساسیت در کارکرد صحیح دستگاه و خطرات ناشی از تداخل برق و آب و گاز در پکیج، کار به کارشناسان فنی سپرده می‌شود. به این منظور تماس با نمایندگی بوتان یا ثبت اینترنتی تقاضای تعمیرات یا سرویس دوره ای راه حل منطقی است.

پکیج آب را خیلی داغ می‌کند

این مشکل به معیوب بودن ترموستات مربوط بوده و با تعویض ترموستات حل می‌شود. در برخی موارد نیز امکان تعمیر این بخش از پکیج وجود دارد که توسط کارشناسان هر دو این موارد قابل انجام هستند.

سرد بودن بخش‌های میانی و بالایی رادیاتورها

یکی از مشکلات رایج پکیج ، سردی بخشی از رادیاتور و معمولا در قسمت بالای آن است. اگر این سرما فقط یکنواخت بودن گرما را برهم زده اما در بخش پایینی گرما موجود است دلیل آن می‌تواند به تراز نیودن لوله های رادیاتور یا گرفتگی آنها مربوط باشد. در این حالت، تشخیص فنی کارشناس و در پی تعمیر و تعویض قطعات پکیج و هواگیری لوله ها مشکل را حل می‌کند. هم چنین در زمان نصب پکیج، لازم است تا درباره تراز بودن لوله ها اطمینان پیدا کنید.

کار نکردن دکمه های پکیج

 یکی از مشکلات رایج پکیج که قدری گمراه کننده نیز هست مورد اخیر است. به این شکل که گرچه مشکل صرفا الکترونیکی بوده و به موارد فنی دیگر مربوط نمی‌شود اما می‌تواند شما را به وجود مشکلاتی متفاوت مشکوک کند. در چنین وضعیتی و با تشخیص کارشناس مجرب بهترین گزینه برای رفع مشکل، تعویض دکمه هاست. مشکلاتی که در اثر از کار افتادن دکمه های پکیج پیش می‌آید چنین مواردی هستند:

 • داغ بودن آب خروجی از پکیج
 • روشن و خاموش شدن بی‌دلیل پکیج
 • نمایش اشتباه دما توسط ترموستات
 • عدم وجود صدای کلیک در ترموستات
 • وز وز کردن ترموستات و تایمر الکتریکی
 • پیچ رادیاتورها دما را طبق تنظیمات کم و زیاد نمی‌کند.

تمامی این موارد با تعمیر و تعویض قطعات پکیج قابل رفع هستند.

بوی گاز در پکیج

دلیل این مورد می‌تواند به دلیل نشتی گاز در اثر گرفتگی لوله و دودکش پکیج باشد و بسیار خطرناک است. این مورد باید با بررسی مرتب دودکش پکیج و لوله ها انجام شود. هم‌چنین اگر موضوع به خرابی فلوسوئیچ پکیج مربوط باشد با تعمیر و تعویض قطعات پکیج رفع می‌شود.

روشن ماندن فن پکیج

در صورتی که فن به دلیل کارکرد طولانی پکیج روشن بماند مشکلی وجود ندارد. مانند آنچه در زمستان و با افزایش کارکرد پکیج پیش می‌آید. اما وجود مشکلات رایج پکیج هم می‌تواند این عملکرد اشتباه را به وجود بیاورد. این مشکلات عبارتند از:

1.خراب شدن میله یونی:

این میله با انبساط و انقباض وضعیت دما و به تبع آن کارکرد فن را در پکیج تعیین می‌کند. طبیعتا خرابی آن می‌تواند به یکسره کار کردن فن منجر شود. تعویض میله یونی به راحتی این مشکل را حل می‌کند.

2.خرابی فن پکیج یا خرابی برد:

این موارد می‌توانند پکیج را دچار مشکل کرده و باعث شود تا فن یکسره کار کند. در این صورت باید فن تعمیر شده یا برد تعویض شود. بنابر این مورد فوق هم با تعمیر و تعویض قطعات پکیج حل می‌شود.

3. مسدود شدن دودکش:

گرفتگی دودکش هم از جمله مواردی است که لزوم کار فن را ایجاب می‌کند. با چک کردن دودکش و رفع انسداد می‌توان این مشکل را حل کرد

4. اشکال در عملکرد جرقه زن پکیج:

اشکال در عملکرد جرقه زن پکیج هم از مواردی است که به روشن ماندن فن پکیج منجر می‌شود. برای رفع این مورد تعویض این بخش ضروری است.

سرد و گرم شدن آب پکیج

این مورد به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • نوسان فشار آب
 • ایراد در سنسور آب گرم یا سنسور شوفاژ
 • رسوب گرفتن مبدل
 • خرابی هر یک از بخش‌های فلومتر، پرشر یا فلوسوئیچ
 • عدم تنظیم ارتفاع شعله پکیج
 • خرابی پمپ ورودی

تمامی این موارد نیز مانند سایر مشکلات قبلی، به راحتی با تعمیر و تعویض قطعات پکیج قابل حل است.

مشکلات مربوط به فشار پکیج دیواری

این موارد از مشکلات رایج پکیج به شیر فلکه های زیر پکیج یا تغییر کلیدها مربوط می‌شود. این عدد باید حدودا ۱ تا ۱.۵ باشد. در صورتی که موفق به تنظیم آن نشدید می‌توانید با مراجعه به نمایندگی یا پر کردن فرم تقاضای اینترنتی برای کارشناس مربوطه این کار را به متخصصین بسپارید.

بروز ایراد در پروگرامرها

چندین مدل پروگرامر یا تایمر وجود دارد. انواع دیجیتال، آنالوگ یا الکترونیکی از این دستگاه برای کنترل روشن و خاموش بودن پکیج و سایر موارد بکار می‌روند. در صورت کارکرد ضعیف یا خرابی این قطعات، روشن و خاموش بودن دستگاه دچار اختلال می‌شود. اگر با قرار دادن حالت پکیج روی مدا همواره روشن باز هم پکیج روشن نمان، مشخصا تنظیمات پروگرامر به هم خورده و باید مجددا تنظیم شود.

آیا انجام تنظیمات پکیج به صورت شخصی مجاز است؟

این پرسش گاهی بین دارندگان پکیج دیواری مطرح می‌شود که در صورت بر هم خوردن تنظیمات پکیج دیواری آیا شخصا مجاز به تنظیم مجدد دستگاه هستیم؟ در پاسخ به این کاربران باید یادآور شویم که هرگز نباید پکیج را شخصا باز و دستکاری نمود. چون در این صورت به دلیل وجود چندین مورد سیستم متفاوت در آن خطرات جانی شما را تهدید می‌کند.

هم‌چنین در صورت باز کردن پکیج، عملا گارانتی دستگاه را از دست می‌دهید.  از طرفی ممکن است با این کار نه تنها مشکل فعلی را حل نکنید، بلکه موارد جدیدی هم به مشکلات رایج پکیج بیافزایید. بهترین گزینه در زمان بروز مشکلات و خرابی در پکیج دیواری و رفع مشکلات رایج پکیج مراجعه به مرکز مجاز تعمیرات پکیج است. با این کار در زمان، هزینه و انرژی خود صرفه جویی کرده و از ایمنی و کیفیت بالای تعمیر و تعویض قطعات پکیج نیز برخوردار می‌شوید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.