جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا آب رادیاتورها سرد است؟

با رسیدن فصل سرما، بازار سرویس رادیاتورها حسابی گرم می شود، اما شاید خود رادیاتور گرم نشود! ممکن است همه رادیاتورها، تعدادی از آن ها یا بخش هایی از یک رادیاتور، حتی با وجود گرم بودن بقیه رادیاتور سرد بماند. علت سرد بودن رادیاتور چیست؟ چطور همچین چیزی امکان دارد؟ آیا باید به فکر تعمیر پکیج باشیم؟ در این مطلب سعی می کنیم تا جای امکان موقعیت مختلف را در این مسئله بررسی کنیم.

چرا اب رادیاتور ها سرد است؟

وجود هوا در مدار سیستم گرمایشی، علت سرد بودن رادیاتور

وجود هوا در رگ های مدار سیستم گرمایشی به مرور آن را فلج می کند. هواگیری نکردن به موقع یا ناقص، باعث مشکلات متعددی در رادیاتور می شود که تقریبا همگی منجر به علت سرد شدن رادیاتور می شوند. برای این که متوجه شوید آیا رادیاتور شما به هواگیری نیاز دارد یا نه به علائم زیر توجه کنید:

  • صدا دادن رادیاتور
  • سرد بودن بخشی از رادیاتور

وجود هوا در لوله ها باعث می شود گردش آب در رادیاتور به شکل مناسب انجام نشود و در نتیجه صدای گردش آب در بقیه نواحی رادیاتور به گوش برسد و بخشی از آن نیز سرد بماند. برای رفع این علت سرد بودن رادیاتور، تنها کافی است پکیج را خاموش کنید و پس از دقایقی صبر کردن، همزمان که یک ظرف را زیر شیر هواگیری قرار می دهید، پیچ آن را باز کنید.

اگر بعد هواگیری، سرد بودن رادیاتور حل نشد…

در صورتی که هواگیری را انجام دادید، اما همچنان رادیاتور شما با مشکلات قبلی رو به رو است، چند حالت وجود دارد:  فشار آب در رادیاتور باید بالای 1.5 باشد که در صورت وجود هوا، از این مقدار پایین تر می آید. اگر هواگیری باعث رفع این علت سرد بودن رادیاتور نشد، احتمال رسوب املاح در لوله ها یا مختل شدن فعالیت پمپ موتورخانه وجود دارد. همچنین ممکن است هواگیری به درستی انجام نشده باشد.

متصل بودن رادیاتور به موتورخانه

اگر رادیاتور شما به موتورخانه متصل است و از پمپ آب بهره می گیرد، اختلال در روند فعالیت های پمپ نیز می تواند علت سرد شدن رادیاتور باشد. قبل از هر چیز باید برسی کنید که پمپ اصولا کار می کند یا خیر. در صورت فعال بودن پمپ، سر و صدا و لرزش خواهد داشت. اگر پمپ به خوبی کار می کند و فشار همچنان پایین است، ممکن مشکل از منبع آبرسانی باشد و همه دستگاه های شما سالم هستند.

اگر متوجه شدید پمپ دچار خرابی شده بهتر است با مراجعه به متخصصان این حوزه، مانند تکنسین های مرکز سخت افزار، اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعه کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که یکی از دلایل مختل شدن فعالیت پمپ و یک علت سرد بودن رادیاتور، رسوب کردن لوله هاست. وجود رسوبات در لوله ها باعث وارد شدن فشار به پمپ و احیانا نیم سوز شدن این قطعه می شود.

 اگر میخوای بدونی نحوه هواگیری پکیج به چه صورت است؟ کلیک کن

شیرهای رفت و برگشت

سیستم گرمایشی آبی درست مانند سیستم خون رسانی بدن عمل می کند؛ با تتفاوت اینکه قلب خون را گرم نمی کند! آب وارد موتورخانه یا آبگرمکن می شود، بعد پمپ می شود درون لوله ها (رگ ها) و پس از رسیدن به رادیاتور و تحویل گرما، از لوله دیگری به سمت مبدا خود برمی گردد.

قسمتی که آب گرم از آن وارد می شود، بخش بالایی رادیاتورهاست که یک شیر بزرگ دارد و برای راه انداختن رادیاتور هم از آن استفاده می کنیم. اما یک شیر کوچک تر هم در قسمت پایینی دستگاه وجود دارد که بسته بودن آن نیز باعث سرد شدن رادیاتور می شود. بنابراین یکی از اولین کارهایی که برای رفع علت سرد بودن رادیاتور می توانید انجام دهید، بررسی باز بودن شیر کوچک است.

پایین بودن فشار گاز موتورخانه یا آبگرمکن

یکی دیگر از دلایل گرم نبودن رادیاتورها تنظیم نبودن فشار گاز در ساختار مرکزی قسمت گرم کردن آب است. اگر شعله آبگرمکن علی رغم تنظیم مناسب شما خیلی پایین است، ممکن است مشکل افت فشار از ناحیه شرکت گازرسانی، رسوبات اطراف شعله پخش کن یا نشتی برخی لوله ها و شلنگ ها باشد. در این صورت باید منبع مشکل را شناسایی و رفع کنید.

در صورتی که بوی گاز را حس می کنید، بهتر است برای جلوگیری از خطرات احتمالی بلافاصله شعله را خاموش کنید. سپس قرار دادن کف یک ماده شوینده، محل نشتی را پیدا کنید. در صورتی که مسئله رسوب اطراف سوراخ شعله پخش باشد هم می توانید با یک شئ تیز و البته با دقت اطراف و داخل آن را تمیز کنید تا شعله به خوبی خارج شود.

سوپاپ یا بای پس

همچنین سوپاپ یا فنری به نام «بای پس» در آبگرمکن ها وجود دارد که شعله ها را کنترل می کند. در صورت وجود مشکل در عملکرد این قطعه نیز باید جهت تعمیر یا تعویض به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنید.

در و تخته باید با یکدیگر جور باشند

سه عامل در رابط با محل قرار گیری هر دستگاه پکیج و لوله کشی بین آن ها روی ایجاد علت سرد بودن رادیاتور یا عدم توانایی تامین گرما توسط رادیاتورها، تاثیرگذارند. اگر هنوز پکیج رادیاتور خود را تهیه نکرده اید یا در هر صورت به فکر تهیه این سیستم گرمایشی هستید، باید دقت کنید که اندازه و ظرفیت گرمایش پکیج باید با مساحت محلی که قرار است پکیج در آن استفاده شود، متناسب باشد.

در غیر این صورت و در شرایطی که مساحت محل مورد نظر اختلاف قابل توجهی با توان رادیاتور خریداری شده داشته باشد، حتی در بهترین حالت هم رادیاتور نمی تواند دمای مطلوبی ایجاد کند. همچنین باید دقت کنید که قبل از نصب رادیاتورها، موقعیت قرارگیری آن ها به صورت اصولی تعیین شود. وجود فاصله خیلی زیاد یا کم بین هر رادیاتور، می تواند علت سرد بودن رادیاتور باشد.

نکته

در نهایت  با به اینکه نکته اشاره کنیم که لوله کشی این ساختار نیز باید بر اساس اصول و به صورت تخصصی جایگذاری شوند. شایسته است برای اینکه تمام فرایند نصب و راه اندازی به خوبی انجام شود، از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

در نهایت امیدواریم که این مطلب موفق شده باشد تا گرما را به خانه شما بازگرداند. از اینکه این مطلب را تا انتها دنبال کردید سپاس گزاریم.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.