جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون

آیا می دانید چرا تصاویری که در تلویزیون شما نمایش داده می شوند، دارای رنگهای به هم ریخته هستند؟ مثلا تمام رنگها قرمز یا سبز هستند یا نقاط سیاه در تصویر وجود دارند. این وضعیت نشان دهنده بروز مشکل در برخی از قطعات تلویزیون است و باید در اولین فرصت، بررسی و ترمیم شود. تفاوتی ندارد که تلویزیون شما از کدام برند باشد. با مطالعه ادامه این مقاله هم با دلایل بهم ریختگی رنگ تلویزیون آشنا می شوید و هم راهکارهای موثر برای از بین بردن این مشکل را یاد می گیرید.

بهم ریختگی رنگ تلویزیون

دلایل بهم ریختگی رنگ تلویزیون

معمولا وقتی رنگ تلویزیون به هم می ریزد، پنل، متهم ردیف اول است. همچنین خرابی بک لایت هم می تواند موجب بروز چنین مشکلی شود. گاهی تصویر دورنگ می شود؛ یعنی نصف تصویر تیره و نصف دیگرش روشن است. اگر اولین لایه پنل آسیب ببیند، رنگهای اضافه در تصویر مشاهده می شوند.

قرمز یا سیاه شدن نقاطی از تصویر هم مربوط به خرابی پیکسل ها و ترانزیستورهای پیکسل است که در ادامه بیشتر آنها را بررسی می کنیم. روشن بودن بیش از حد تلویزیون و یا مجاورت آن با منابع حرارتی نیز موجب بهم ریختگی رنگ تلویزیون می شود. آسیب دیدگی فلت های انتقال تصویر، پیکسل سوختگی، خرابی ترانزیستورهای پیکسل ها و موارد این چنینی هم در بروز این ایراد موثر هستند.

  • سبز شدن تصویر تلویزیون

یکی از حالتهای به هم ریختگی رنگ تلویزیون، سبز شدن تصویر است. یعنی رگه های رنگ سبز در تصویر دیده می شود و کاربر را نگران می کند. اگر پنل ضربه خورده باشد یا تلویزیون جابجا شده باشد و ضربه خورده باشد، احتمال بروز چنین مشکلی بالاست. البته یکی از دلایل سبز شدن تصویر هم گرفتن آهنربا جلوی نمایشگر است.

حتی گاهی ممکن است تصاویر رنگین کمانی شوند و رنگ های مختلف در نمایشگر به نمایش درآیند. برای رفع این مشکل هم بهتر است پنل بررسی شده و در صورت نیاز، تعویض گردد. اولویت کارشناسان نمایندگی تعمیرات تلویزیون، تعمیر پنل است. اما گاهی میزان خرابی به اندازه ای است که راهی جز تعویض این قطعه وجود ندارد که البته هزینه بسیار بالایی دارد.

  • قرمز شدن رنگ تلویزیون 

گاهی منظور از بهم ریختگی رنگ تلویزیون، قرمز شدن تصاویر است. یعنی وقتی که نقطه های قرمز در تصویر مشاهده می شود. روشن بودن دائمی یک پیکسل، موجب ایجاد چنین حالتی می شود. همچنین اگر ترانزیستورها برق دریافت نکنند، نور از لایه RGB عبور می کند و به این ترتیب، پیکسل مورد نظر قرمز می شود.

برای تعمیر تلویزیون در این شرایط، پیکسل های معیوب را گرم می کنند تا مشکلات رنگ هم برطرف شوند. البته گرم کردن پیکسل ها به همین راحتی نیست. باید توانایی شناسایی پیکسل های آسیب دیده را داشته باشید و بدانید که میزان حرارت مجاز برای هر پیکسل چقدر است؛ در غیر این صورت احتمال آسیب دیدگی بیشتر تلویزیون بسیار بالا خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت آبی شدن صفحه تلویزیون

چگونه مشکل قاطی شدن رنگها در تلویزیون را حل کنیم؟

برای حل مشکل بهم ریختگی رنگ تلویزیون باید متناسب با علت آن عمل کرد. مثلا اگر ایراد از پنل باشد، باید این قطعه را ترمیم و تعویض کرد. حرارت دادن به پیکسل های سوخته و احیای آنها هم راه حل دیگری است که مشکلاتی مثل قرمز یا سبز شدن تصویر را برطرف می کند.

همچنین با این روش می توان نقاط سیاه یا سفید را نیز از بین برد؛ مشروط بر این که گرم کردن پیکسل ها به شکل درست انجام شود. در برخی موارد هم نیاز به تعمیر یا حتی تعویض بک لایت است که در این صورت باید از یک تعمیرکار مجرب و ماهر کمک بگیرید.

خط افقی در تلویزیون بدتر است یا خطوط عمودی؟

بهم ریختگی رنگ تلویزیون همیشه شدید نیست و گاهی تنها به صورت نمایش خطوط عمودی یا افقی ایجاد می شود. معمولا این حالت در شرایطی ایجاد می شود که تلویزیون در مجاورت گرما قرار داشته باشد یا بیش از حد روشن بوده باشد. تنها راه برای خلاصی از این خط، تعویض پنل تلویزیون است.

اما اگر خطوط عمودی هستند، ممکن است پنل ضربه خورده باشد یا فلت های انتقال دهنده تصویر آسیب دیده باشند. در این صورت می توان به تعمیر پنل امیدوار بود و معمولا لازم نیست زیر بار هزینه بسیار بالای تعویض پنل تلویزیون بروید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.