جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

رفع مشکل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین سرویس های تعمیراتی در زمینه تعمیرات انواع لوازم خانگی، مربوط به تعمیرات مدل های مختلف ماشین ظرفشویی می شود و با توجه به روند فزاینده استفاده از این دستگاه ها، تعمیرات آن ها نیز اهمیت بیشتری یافته است. یکی از مشکلات رایج در این دستگاه ها، کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی است.

روی ماشین های ظرفشویی بسته به برندی که دارند یک سری دکمه ها از جمله دکمه پاور دستگاه قرار دارد که در برخی مواقع به دلایل مختلفی از کار می افتند و عمل نمی کنند. از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی در واقع کار کردن دستگاه را مختل کرده و مشکل ساز می شود. از این رو باید با عیب یابی دقیق دستگاه و بررسی دلیل از کار افتادن دکمه ماشین ظرفشویی، مشکل را برطرف کرد.

در ادامه با بررسی دلایل کار نکردن این دکمه ها، روش های موجود برای رفع مشکل ماشین ظرفشویی و تعمیرات احتمالی مورد نیاز را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که ماشین ظرفشویی دچار مشکل شود، مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر اهمیت زیادی دارد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز جامع و معتبر تعمیرات لوازم خانگی است که با مهارت تکنسین هایی که دارد می تواند انواع مشکلات ماشین های ظرفشویی را تشخیص و برطرف کند.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی

دلایل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی چیست؟

از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از خرابی خود دکمه ها و پنل لمسی دستگاه گرفته تا خرابی قطعات ماشین ظرفشویی و خرابی سایر قسمت های ماشین ظرفشویی، هر یک می تواند موجب از کار افتادن دکمه ماشین ظرفشویی شود. راه کار های رفع مشکل بسته به دلیل خرابی دکمه ها متفاوت است.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی پنل کنترل

یکی از اصلی ترین دلایل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی، خرابی تاچ پد لمسی و از کار افتادن پنل کنترل دستگاه مورد نظر است. در واقع با وجود اتصال ماشین ظرفشویی به برق، یا صفحه نمایش روی آن خاموش می ماند یا این که با وجود روشن شدن پنل تاچ، دکمه ها عمل نمی کنند.

در نتیجه نمی توان دستورات لمسی را به دستگاه داد. نقش این پنل کنترل دریافت دستورات از برد ماشین ظرفشویی است. اگر پنل از کار بیفتد، حتی با وجود دریافت دستورات از برد قادر به اجرای آن ها نیست و در نتیجه ماشین ظرفشویی کار نمی کند. در این صورت باید با بررسی و عیب یابی دکمه ها و پنل کنترل، برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام داد.

حتی در مواردی شاید  لازم باشد این پنل یا برخی از قطعات آن تعویض شوند تا مشکل کار نکردن دکمه های دستگاه برطرف گردد. این که کدام قطعات باید تعویض شوند، بسته به مدل ماشین ظرفشویی مورد نظر دارد. اگر تاچ و پنل کنترل در دستگاه یکپارچه باشند، باید هر دو با هم تعویض شوند. در مواردی که این دو بخش از هم جدا هستند، می توان هر کدام به صورت جداگانه تعمیر یا تعویض کرد.

خرابی دکمه ها به دلیل مشکلات برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات پنل کنترل مشکلی ندارد، اما عدم اجرای دستورات و کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی به این دلیل است که دستوری از برد ارسال نمی شود. در این شرایط برد الکترونیکی دستگاه خراب است و به دلیل کار نکردن آن، دکمه ها نیز کار نمی کنند. دلیل آن هم این است که برد تمام دستورات شست و شو و آب کشی دستگاه را ارسال می کند و عملکرد تمام بخش های ماشین ظرفشویی تحت کنترل برد است.

خرابی برد به دلیل نقش مرکزی و حیاتی که دارد یکی از اصلی ترین دلایل خرابی اکثر ماشین های ظرفشویی است و این خرابی می تواند در حالت های متفاوتی دردسرساز شود و یکی از آن ها نیز از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی مورد نظر است. عیب یابی و تعمیر برد راه کار اصلی در رفع مشکل دستگاه است. گاهی باید برخی از قطعات روی برد مانند خازن ها یا آی سی ها تعویض شوند. گاهی نیز برد کامل سوخته و باید آن را به صورت کامل تعویض کرد.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی

کار نکردن دکمه های ظرفشویی به دلیل خرابی سلکتور

سلکتور قطعه دیگری است که خرابی آن می تواند موجب از کار افتادن دکمه ها در ماشین ظرفشویی شود. این قطعه در عملکرد های ماشین ظرفشویی نقش مهمی دارد و خرابی آن تاثیر زیادی در از کار افتادن ماشین ظرفشویی یا قطعات اصلی آن خواهد داشت. نقش سلکتور یا سوئیچ در ماشین های ظرفشویی، تعیین چرخه های مختلف شست و شو در دستگاه است.

محل قرار گیری سلکتور روی پنل کنترل است و در نتیجه اگر این قطعه از کار بیفتد، پنل کنترل و به دنبال آن دکمه های ماشین ظرفشویی نیز غیر فعال می شوند. برای تشخیص این که کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی مربوط به خرابی سلکتور است، باید این قطعه با ابزار های تخصصی عیب یابی شود. تعمیرکاران از یک مولتی متر برای بررسی سلکتور استفاده می کنند. در صورت خرابی سوئیچ معمولا باید این قطعه را تعویض کنند.

خرابی رله استارت و کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

عامل مهم دیگر در از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی، خرابی رله استارت است. این قطعه در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد و محل قرارگیری آن هم روی پمپ دستگاه است. وظیفه رله استارت تامین برق و ولتاژ مورد نیاز برای سیم پیچ استارت موتور است. در نتیجه مشخصا در صورت خرابی و از کار افتادن رله استارت، موتور نیز روشن نمی شود و در نتیجه کار نکردن موتور، ماشین ظرفشویی نیز روشن نخواهد شد.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی نیز معادل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی مورد نظر است. باز هم با کمک یک مولتی متر تعمیرکار باید رله استارت را بررسی و عیب یابی کند. در برخی مواقع که مشخص می شود خرابی رله استارت دلیل کار نکردن دکمه ها و ماشین ظرفشویی است باید با تعویض آن مشکل را برطرف کرد.

خرابی موتور ماشین ظرفشویی

در مواردی نیز ممکن است رله استارت سالم باشد و دلیل روشن نشدن و کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی، خرابی خود موتور دستگاه باشد. اگر موتور خراب باشد یا سوخته باشد، در نتیجه آن باز هم دستگاه روشن نشده و دکمه ها کار نمی کنند. بنابراین باید موتور دستگاه را بررسی و تعمیرات لازم را برای رفع مشکل آن انجام داد.

البته در کنار تعمیرات تخصصی موتور ماشین ظرفشویی ممکن است به تعویض آن هم نیاز باشد که این موضوع بعد از عیب یابی تخصصی تعمیرکاران دستگاه مشخص خواهد شد. تعمیر موتور ظرفشویی به مهارت و دقت بسیار زیادی نیاز دارد، چرا این قطعه یکی از اصلی ترین قطعات در این دستگاه هاست.

از کار افتادن دکمه ها به دنبال خرابی کنترل الکترونیکی دستگاه

کنترل الکترونیکی قطعه مهم دیگری است که در ماشین های ظرفشویی به کار رفته و در پروسه روشن شدن و کار کردن دستگاه نقش دارد. باز هم محل قرار گیری این قطعه در پشت پنل کنترل است و باز هم وظیفه آن تامین برق مورد نیاز ماشین ظرفشویی است. خرابی این قطعه به معنی عدم تامین برق مورد نیاز دستگاه برای روشن شدن است.

بنابراین خرابی برد الکترونیکی نیز می تواند دلیل مهم از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی باشد. برای رفع مشکل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی باید کنترل الکترونیکی بررسی شده و در صورت خرابی این قطعه، آن را تعویض کرد. به این ترتیب دستگاه مجددا روشن شده و کار می کند.

کار نکردن دکمه ها به دلیل فعال بودن قفل کودک

در برخی موارد کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی ربطی به خرابی دستگاه ندارد و تمام قطعات دستگاه سالم اند. تنها دلیل کار نکردن دکمه ها فعال بودن قفل کودک است. ممکن است به اشتباه قفل کودک در پنل کنترل ماشین ظرفشویی فعال شده باشد و به همین دلیل هم دکمه های دستگاه غیر فعال شده باشند. بنابراین تنها با غیر فعال کردن قفل کودک، مشکل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی برطرف می شود.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی به دلیل آخرین برنامه دستگاه

در برخی مواقع دستگاه با یک برنامه مشخص کار خود را تمام می کند و در زمان روشن شدن مجدد باز هم کار خود را با همان برنامه قبلی ادامه می دهد. به همین دلیل هم دکمه ها روی پنل غیر فعال شده و کار نمی کنند. در این صورت می توان با یک ریست کردن ساده دستگاه و راه اندازی مجدد آن، مشکل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی را برطرف کرد.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.