جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

تعمیر تاسیسات ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا کیفیت تاسیسات در یک ساختمان ارتباط مستقیمی با رفاه ساکنین دارد. سرویس های منظم تجهیزات باعث می شود که علاوه بر افزایش سطح رفاه افراد، هزینه قبوض آب، برق، گاز و تلفن نیز به میزان زیادی کاهش یابد. نگهداری تاسیسات ساختمان از جمله خدمات مرکز سخت افزار ایران است که در ادامه به نکات بیشتری در مورد این خدمات می پردازیم.

تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

خدمات تعمیر تاسیسات ساختمان

با توجه به این که در سازه های امروزی بخش های متنوعی وجود دارد که نیازمند مراقبت و نگهداری است، تعمیر تاسیسات ساختمان شامل موارد زیر است:

تعمیرات مربوط به تاسیسات الکتریکی

تاسیسات الکتریکی نیز مانند تمام بخش های ساختمان نیازمند سرویس های دوره ای هستند. برای مثال ممکن است که فیوزهای مدار از کار بیفتند که این موضوع بیانگر میزان مصرف بالای انرژی است. تکنسین ها در این موارد گاهی از یک کلید مدار جدید استفاده می کنند. همچنین بخش های دیگری مانند تابلو برق، لامپ ها، ژنراتور و غیره نیز به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

سیستم های برقی در هر ساختمان نقش بسیار مهمی در رفاه حال ساکنان آن دارند. به طوری که با قطع بودن آن تنها در یک روز، تمام زندگی افراد دچار اختلال جدی می گردد. از این رو لازم است برای تعمیر و نگهداری تاسیسات اقدامی جدی کرد. سیستم برقی ساختمان شامل موارد زیر می شود:

آیفون ساختمان، روشنایی های بخش های مختلف ساختمان، تابلو برق ساختمان، ایرادات برقی که در موتور خانه وجود دارد و تمام مواردی که به سیستم برقی ساختمان مربوط می شوند.

آیفون تصویری خونه ات خرابه و دنبال یه مرکز معتبر برای تعمیر آیفون تصویری میگردی؟ فقط کافیه یه زنک بزنی بهمون!

نگهداری تاسیسات تهویه

تاسیسات مربوط به تهویه نقش مهمی در آرامش و رفاه اهالی ساختمان دارند. به عنوان مثال اگر در زمینه سرویس و نگهداری سیستم گرمایشی سهل انگاری شود، امکان دارد که این قسمت ها در فصول سرد سال دچار خرابی شده و ساکنین را به دردسر بیاندازند. به طور کلی تأسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان مواردی همچون چیلرها و فیلترها را دربر می‌گیرند. برای عملکرد بهتر این تجهیزات لازم است که فیلترها در دوره های زمانی منظم تعویض شوند. همچنین برج‌های خنک‌ کننده نیز هر چند وقت یک بار مورد بازدید قرار گرفته و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خراب های احتمالی به عمل آید.

تعمیر و نگهداری لوله کشی ساختمان

هنگامی که مشکلاتی نظیر گرفتگی خطوط لوله و یا خرابی شیرآلات و سایر قطعات به وجود می آید، تعمیر تاسیسات ساختمان اجتناب ناپذیر می گردد. علاوه بر آن برای برج های چند طبقه باید به نگهداری از تجهیزاتی مثل پمپ‌های آب نیز توجه شود.

تعمیر و نگه داری سیستم های امنیتی و حفاظتی

تجهیزات ایمنی ساختمان نیز نیازمند مراقبت و نگهداری هستند. از جمله این بخش های می توان به سیستم های اطفاء حریق، تجهیزات مربوط به هشدارهای صوتی، کپسول های آتشنشانی و مواردی از قبیل اشاره کرد.‌ از آنجا که این قسمت ها به طور مستقیم با امنیت اهالی در ارتباط هستند، لازم است که اقداماتی مانند نظارت و سرویس و تعمیر آن ها به موقع انجام گیرد.

تعمیر و نگهداری تاسیسات سیستم گرمایشی

یکی از موارد مهمی که در تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان نقش مهمی دارد، نگهداری از سیستم گرمایشی است. وجود سیستم گرمایشی در ساختمان ضروری بوده و از اهمیت فراوانی برخوردار است. سیستم گرمایشی ساختمان شامل موارد زیر است:

بویلر یا دیگ، مشعل، منبع کویل دار، رادیاتور ها، آب گرم مصرفی ساختمان، فن کویل، پمپ های سیستم گرمایشی ساختمان و تمام مواردی که در ساختمان به گرمایش و گرم کردن منجر می شود.

تعمیر و نگهداری تاسیسات سیستم سرمایشی

از دیگر مواردی که در تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان اهمیت دارد، سیستم سرمایشی است. سیستم سرمایشی ساختمان شامل موارد زیر است:

سیستم VRF، چیلر های جذبی و تراکمی، هواساز های ساختمان، برج خنک کننده ساختمان، پمپ هایی که به سیستم سرمایشی تعلق دارد و موارد دیگری که باعث خنک کردن ساختمان می شوند.

تعمیر و نگهداری تاسیسات استخر ساختمان

در صورتی که ساختمان دارای امکاناتی از قبیل استخر باشد، لازم است در تعمیر و نگهداری تاسیسات، استخر را نیز در نظر گرفت. نگهداری از تاسیسات استخر ها شامل موارد زیر می شود:

نگهداری و بک واش تمام فیلتر های شنی، تنظیم کردن PH آب استخر، انجام دادن پروسه کلر زنی و سرکشی به آب استخر، تعمیرات و نگهداری سیستم های گرمایشی مربوط به استخر، تعمیرات و نگهداری سونا خشک و بخار و هر آنچه به نگهداری و تعمیر تاسیسات استخر مربوط می شود.

تعمیر و نگهداری تاسیسات سیستم بخار

یکی از مواردی که در برخی از موتور خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، سیستن بخار است. با توجه به اینکه این سیستم بسیار حساس است، لازم است در تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان، بسیار مورد توجه قرار بگیرد. دمای دیگ های بخار بالا می رود و به دلیل فشار موجود در آن، بروز هر گونه ایراد می تواند بسیار خطرناک باشد. به این ترتیب تعمیر و نگهداری سیستم بخار، در نگهداری تاسیسات ساختمان اهمیت زیادی دارد. نگهداری از تاسیسات سیستم بخار شامل موارد زیر می شود:

تعمیر و نگهداری از دیگ بخار، مشعل های بویلر بخار، نگهداری از منبع بلو دان و نگهداری از منبع کندانس، همگی مربوط به تعمیر و نگهداری تاسیسات سیستم بخار ساختمان می شوند.

هزینه های تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

فاکتورهای مختلفی بر هزینه سرویس و نگهداری تاسیسات موثر هستند. مهم ترین این عوامل عبارتند از:

  • زیربنای ساختمان: هر چه قدر که سازه بزرگتر باشد، قطعا هزینه نگهداری تجهیزات بیشتر می شود.
  • عمر ساختمان: تاسیسات ساختمان های قدیمی اغلب فرسوده و مستهلک هستند. بنابراین هزینه تعمیر و نگهداری آن ها زیادتر است.
  • کیفیت تاسیسات مربوط به موتورخانه و دیزل ژنراتور: تجهیزات باکیفیت و مرغوب کمتر خراب شده و هزینه های تعمیرات را کاهش می دهند.

به طور کلی نمی توان هزینه دقیقی را برای تعمیر تاسیسات ساختمان بیان کرد. زیرا باید ابتدا کارشناسان ما از محل بازدید کنند تا بتوانند میزان هزینه را برآورد نمایند.

دوربین مداربسته نصب کردی داخل ساختمون اما کار نمیکنه و کلی مشکل داره؟ ممکنه به تعمیر دوربین مدار بسته نیاز داشته باشی!

دلیل اهمیت تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

چنانچه در زمینه تعمیر تاسیسات سهل انگاری شود، احتمال خرابی تجهیزات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. از طرف دیگر مقدار مصرف انرژی هم بالاتر می رود. همه این موارد دست به دست هم داده و هزینه های بسیاری را به ساکنین ساختمان تحمیل می کنند.

تعمیر تاسیسات ساختمان و سرویس به موقع مزایای بسیاری را به دنبال دارد که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

  • حفظ ایمنی و سلامت اهالی ساختمان
  • صرفه جویی در هزینه های جاری
  • فراهم آمدن محیطی مناسب برای کار و زندگی
تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان دلایل زیادی دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم:

1. عمر تاسیسات ساختمان افزایش می یابد

با توجه به اینکه عمر تاسیسات ساختمان از خود ساختمان کوتاه تر بوده، لازم است آن را به درستی نگهداری کرده و در زمان مشخص برای تعمیر یا تعویض تاسیسات اقدام کرد. هر چه بتوانید بهتر از تاسیسات نگهداری کنید، فاصله بین تعمیر و تعویض قطعات آن بیشتر شده و هزینه های آن نیز کاهش پیدا می کند.

2. رفاه ساکنین افزایش می یابد

در صورتی که تاسیسات ساختمان سالم باشند، رفاه ساکنین نیز تامین می گردد. تصور کنید که یک روز در ساختمان آب گرم نداشته باشید یا در روز های سرد زمستانی وسایل گرمایشی شما کار نکند. در این وضعیت ساکنین دچار مشکل شده و رفاه آن ها تامین نمی شود.

3. در هزینه ها صرفه جویی می شود

در صورتی که به صورت مرتب و دوره ای به تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان بپردازید، می توانید با هزینه های اندک آن را انجام دهید. اما چنانچه به خرابی های کوچک رسیدگی نکنید، باعث گسترش آن شده و در نتیجه هزینه ها و دردسر های آن نیز افزایش می یابد. این کار باعث می شود در هزینه های شما صرفه جویی شده و عدد قبض های شما کاهش پیدا کند.

بازه های زمانی سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان

خدمات مربوط به نگهداری تاسیسات ساختمان در دوره های زمانی مختلفی قابل اجرا هستند:

  • تعمیرات روزانه: این خدمات انجام تعمیرات خطوط لوله کشی ساختمان و مواردی از این دست را شامل می شوند.
  • تعمیر و نگهداری سالانه: این دسته از خدمات سرویس هایی مانند رنگ کردن، نظافت مخازن و غیره را دربر می گیرند که علاوه بر حفظ زیبایی ساختمان به عمر مفید آن نیز می افزایند.
  • تعمیرات ویژه: ممکن است که بعضی از تجهیزات ساختمان خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.
3/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.