جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی

آیا می دانید منشأ بسیاری از ایرادهای عملکردی کولر گازی قطعه ای به نام کمپرسور است؟ به عنوان مثال وقتی سرمای دستگاه کم می شود، تعمیرکاران اول کمپرسور یا موتور را مورد بررسی قرار داده و در صورت معیوب شدن آن را تعمیر می کنند. این قطعه، گاز را از اواپراتور مکش کرده و به سمت کندانسور هدایت می کند. در اثر همین فرایند است که باد خنک در محیط پخش می شود. کمپرسور جزء بخش های مکانیکی کولر گازی است که فشار و حجم گاز را کنترل کرده و به این ترتیب چرخه عملکردی کولر را تکمیل می نماید. چنانچه کمپرسور به هر دلیلی از کار افتاده و یا مثل قبل کار نکند، گاز فرئون به درستی به سمت کندانسور هدایت نمی شود.

به این ترتیب، شما شاهد کاهش سرمای کولر و یا بروز مشکلاتی در روند خنک سازی آن خواهید بود. معمولا تکنسین ها با تعمیر کمپرسور کولرگازی ، مشکلات ذکر شده را برطرف می کنند. اما گاهی شدت آسیب دیدگی این قطعه بالاست و عملا امکان ترمیم آن وجود ندارد. در این صورت باید موتور با یک قطعه جدید تعویض شود. آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی و نکات مربوط به آن در ادامه مطلب مورد بررسی قرار می گیرد. ما به شما یاد می دهیم که چطور موتور کولر گازی را با یک نمونه جدید و تازه نفس جایگزین کنید. چنانچه نیاز به خدمات تخصصی تر در این زمینه داشتید، می توانید از تکنسین های نمایندگی تعمیرات کولر گازی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی

چه موقع باید کمپرسور کولر گازی را تعویض کرد؟

تعویض کمپرسور کولر گازی کار پرهزینه ای است. هم نحوه تعویض این قطعه و ابزاری که برای انجام این کار استفاده می شود هزینه بر هستند و هم خود کمپرسور قطعه گران قیمتی است. به همین دلیل بهتر است اول از خرابی این قطعه و عدم امکان تعمیر آن مطمئن شوید بعد اقدام به تعویض آن کنید. تعمیرکاران برای اطمینان از این که زمان تعویض کمپرسور کولر گازی فرا رسیده یا نه، آن را تست می کنند. تست کمپرسور کولر گازی نشان می دهد که میزان آسیب دیدگی این قطعه چقدر است و بهترین روش تعمیراتی چیست.

اینو بخون حتما به کارت میاد :نمایندگی فروش کولر گازی

برای تعویض کمپرسور از چه ابزاری استفاده می شود؟

برای این که فرایند تعویض کمپرسور کولر گازی به شکل درست و بی نقص انجام شود، نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی است. علاوه بر کمپرسور جدید، هوا گاز یکی از ابزار ضروری برای تعویض کمپرسور است. سیم جوش، سمباده، دستمال حوله ای یا ساده، آچار تخت یا بکس ۱۲ ۱۳ و ۱۴، کپسول ازت (برای شستشو و نشت یابی سیستم) گاز متناسب با سیستم کولر گازی، پمپ وکیوم، پیچ گوشتی تخت و دو سو، دمباریک یا انبردست و آچار فرانسه، مهم ترین تجهیزاتی هستند که تعمیرکاران برای تعویض کمپرسور کولر گازی یا اسپلیت به آنها نیاز دارند.

 انتخاب و خرید کمپرسور کولر گازی

کمپرسور جدیدی که در کولر گازی تعبیه می شود، باید ویژگی هایی داشته باشد تا به درستی در این دستگاه کار کند. برای انتخاب کمپرسور مناسب، باید به توان، ظرفیت قدرت آن توجه کنید. این ویژگی ها باید با کمپرسور قبلی تطابق کامل داشته باشد. اگر برند و مدل  کمپرسور قدیمی را پیدا کردید، کافی است از تطابق مشخصات آنها مطمئن شوید. اما در صورتی که کمپرسور مشابه با کمپرسور قدیمی کولر در بازار موجود نبود، باید نکاتی را هم در روند نصب کمپرسور جدید مد نظر قرار داد. مثلا لوله های کناری کمپرسور باید به گونه ای مرتب شوند که هنگام کار، برخوردی بین کمپرسور و لوله ها اتفاق نیفتد. گاهی ممکن است ابعاد یا شکل ظاهری کمپرسور جدید با قطعه قدیمی فرق داشته باشد. در این صورت ممکن است نیاز به کندن پایه های کف کندانسور باشد تا بتوان کمپرسور جدید را با آن هماهنگ کرد.  کارشناسان پیش از تعویض کمپرسور کولر گازی، تمام این نکات را مد نظر قرار می دهند.

شستن سیکل کولر گازی

یکی از مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی، شستن سیکل دستگاه است. قبل از نصب کمپرسور جدید، باید تمام بخشهای سیکل به خوبی شستشو داده شوند. این کار با این هدف انجام می شود که تکنسین از گرفتگی یا اصطلاحا کیپی سیستم مطلع شود. جالب است بدانید که دلیل خرابی یا سوختن بیشتر کمپرسورها، فاسد شدن روغن سیستم به دلایل مختلفی مانند نصب نکردن تله روغن، عدم تخلیه هوا یا وکیوم نکردن و … است. این مساله باعث کیپ شدن نقاط مختلف شیر برقی شده و سوختن کمپرسور می شود. روغن فاسد ممکن است به الکترونیکی کمپرسور نیز راه پیدا کند. با شستن سیکل کولر گازی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می شود. برای این کار معمولا یا از گاز R22استفاده می شود و یا ازت.

شستن سیکل کولر گازی با ازت

رایج ترین روش برای شستن سیکل کولر گازی، استفاده از ماده ای به نام ازت است. شستشوی سیستم با ازت که بوسیله فشار بالای ازت انجام می شود، سیستم را از هرگونه روغن فاسد خالی می کند. این روش، کم خطرترین و بهترین روش برای شستن سیکل پیش از تعویض کمپرسور کولر گازی است. وقتی سیستم باز است و کمپرسور هنوز بسته نشده، می توانید سیستم پنل داخلی، لوله ها، کندانسور و لوله های بیرونی را شستشو دهید. برای این کار باید یک مغزی و والو (شیر) به سر لوله رفت وصل کنید و کپسول ازت را به آن متصل کنید. ازت را باز کنید تا با فشار وارد کویل شده و تمامی روغن موجود در پنل داخلی را از لوله برگشت خارج کند. این کار باید چندبار انجام شود و هر بار با کم و زیاد کردن فشار ازت، شستشو ادامه پیدا کند. به این ترتیب روغن لجن شده کاملا کندانسور خارج می شود.

پس از اطمینان از تمیزی سیکل، نوبت به جوش دادن کمپرسور میرسد. با دقت لوله های آن را جوش دهید و از عدم نشتی در جوشکاری مطمئن شوید. تکرار می کنیم که حتما در جایگذاری لوله های اطراف کمپرسور دقت کنید تا هیچگونه تماسی با کمپرسور نداشته باشند، تا به دلیل لرزش زیاد کمپرسور علاوه بر ایجاد نکردن صدای زیاد از سوراخ شدن لوله ها نیز جلوگیری شود.

تعمیر موتور کولر گازی خود را به ما بسپارید

شستن سیکل کولر گازی با گاز  R22

شستن سیکل کولر گازی با گاز  R22 ، چندان علمی و درست نیست. اما گاهی راهی به جز استفاده از گاز  R22برای شستن سیکل کولر گازی وجود ندارد. این گاز برای محیط زیست مضر بوده و با این کار مقدار قابل توجهی از آن در محیط رها می شود. همچنین اثر پاک کنندگی گاز R22 مانند ازت نیست و سیستم را به طور کامل پاک نمی کند. بنابراین توصیه کارشناسان تعمیرات کولر گازی این است که تا حد امکان از این گاز برای شستشوی سیکل کولر استفاده نشود.

کلیپ آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی

کمپرسور قطعه مهمی در کولر گازی است. اگر این قطعه به درستی ترمیم نشده و یا خطایی در مراحل تعویض آن رخ دهد، احتمال آسیب دیدگی سایر بخش ها نیز وجود خواهد داشت. از طرفی اگر موتور جدید به درستی در دستگاه جا نگیرد، نمی توان انتظار عملکرد درست و بی نقص از دستگاه داشت. کلیپ آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی حاوی مراحل کامل این فرایند است. تکنسین در این فیلم پنل های کولر را باز کرده و به کمپرسور یا موتور دسترسی پیدا می کند.

سپس تست های لازم را انجام می دهد تا به میزان خرابی این قطعه پی ببرد. در نهایت کمپرسور را از دستگاه خارج کرده و قطعه جدید را جایگزین آن می کند. شما در این فیلم تمامی مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی را مشاهده کرده و در جریان جزئیات آن قرار می گیرد. اگر قبلا تجربه باز کردن کولر گازی را نداشته اید، بهتر است برای ترمیم یا تعویض موتور آسیب دیده آن از تعمیرکاران مجرب حوزه تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری