جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

قطعات کولر گازی

کولر گازی قطعات بسیاری دارد که هرکدام عملکرد خاص خود را داشته و به نوعی بر عملکرد این دستگاه تاثیر می گذارند. قطعات مکانیکی بخشی از اجزاء کولر هستند که در پنل های بیرونی و داخلی تعبیه شده اند. این قطعات در کنار اجزاء الکتریکی، باعث روشن شدن و کار کردن کولر و در نهایت، خنک سازی محیط می شوند. در این مطلب قصد داریم قطعات کولر گازی را معرفی کرده و عملکرد هریک از آنها را تشریح نماییم. آشنایی با نحوه کار هریک از اجزاء کولر و اسپلیت به شما کمک می کند که فرایند عیب یابی و تعمیر کولر گازی را راحت تر انجام دهید. در صورت نیاز به ترمیم یا تعویض هریک از قطعات کولر گازی خود نیز می توانید با نمایندگی مجاز تعمیرات کولر در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

قطعات کولر گازی

معرفی اجزا و قطعات کولر گازی

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، قطعات کولر گازی در دو گروه مکانیکی و الکتریکی دسته بندی می شوند. قسمت های مکانیکی، شامل قطعاتی همچون کمپرسور یا موتور، کندانسور یا تقطیر کننده، اواپراتور یا تبخیر کننده، گاز مبرد، شیر برقی (در مدل های دوکاره) و لوله مویی می شوند. الکتروموتور فن و پروانه، برد الکتریکی، فیوز حرارتی اتوماتیک  (overload) سنسورها، خازن و تابلو برق هم اجزاء الکتریکی کولر گازی را تشکیل می دهند. تمام این قطعات باهم در ارتباط هستند و با همکاری هم، عملکردی های مختلف کولر گازی را امکان پذیر می سازند.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: نکات طلایی برای خرید کولر گازی

نحوه کار قطعات کولر گازی

  • کمپرسور

اهمیت کمپرسور در کولر گازی به اندازه ای است که تعمیرکاران آن را قلب کولر می دانند. کمپرسور یا موتور یکی از اصلی ترین قطعات کولر گازی است که عملیات مکش گاز از اواپراتور و هدایت آن به طرف کندانسور را انجام می دهد. این قطعه اختلاف فشار لازم را ایجاد کرده و از این طریق، جریان مبرد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار می کند. کمپرسور انواع مختلفی دارد و بسته به مدل و ظرفیت کولر، می تواند متفاوت باشد.

  • کندانسور

کندانسور یکی دیگر از قطعات کولر گازی است که از مجموعه ای لوله مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی خاص تشکیل شده است. این قطعه که با عنوان تقطیر کننده هم شناخته می شود، در بخش خارجی کولر تعبیه شده و با جذب گرمای گاز مبرد (در حالت سرمایش) یا دفع سرمای آن (در حالت گرمایش) و انتقال به محیط بیرون، در فرایند خنک یا گرم سازی کولر نقش دارد.

  • اواپراتور

اواپراتور هم مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک است که البته در بخش داخلی کولر گازی تعبیه شده است. این قطعه محل خنک سازی هوا (در حالت سرمایش) و یا دفع گرما (در حالت گرمایش) است. در واقع هوای درون از قسمت بالای یونیت داخلی وارد محفظه اواپراتور شده و پس از خنک شدن (در حالت سرمایش) و یا گرم شدن (در حالت گرمایش) از قسمت پایینی آن به سمت اتاق دمیده می شود.

  • گاز مبرد

گاز مبرد را نمی توان یکی از قطعات کولر گازی به شمار آورد؛ اما ماده ای ضروری است که عملیات خنک سازی یا گرمادهی بدون آن انجام نمی شود. بیشتر کولر گازی ها از گاز فریون استفاده می کنند. این ماده، گرمای محیط را دریافت کرده و در اواپراتور، از حالت مایع به گاز تبدیل می شود. سپس در کندانسور گرما را پس داده و مجددا تبدیل به مایع می شود. به این ترتیب، عملیات تبرید انجام شده و کولر گازی محیط را خنک می کند. برای آشنایی با عملیات شارژ گاز کولر گازی می توانید مطالب قبلی سایت را مطالعه کنید.

  • لوله مویی یا اکسپنشن

یکی دیگر از قطعات کولر گازی که در گروه اجزاء مکانیکی قرار دارد، لوله مویی است. وظیفه این قطعه، افت فشار مبرد و ایجاد فرصت لازم جهت تبخیر آن در اواپراتور است.

  • الکترو موتور فن

وظیفه الکتروموتور، چرخش و کنترل سرعت پروانه فن است. این قطعه معمولا دارای یک پروانه است که با حرکت دورانی آن،  هوای سرد شده در محفظه اواپراتور به درون اتاق هدایت می شود. گرمای گرفته شده از گاز مبرد توسط لوله های کندانسور هم به فضای بیرون پرتاب می گردد.

  • برد الکتریکی

از دیگر قطعات کولر گازی که در بخش اجزاء مکانیکی قرار دارد، باید به برد اشاره کرد. این قطعه فرمان های لازم را به دیگر قطعات صادر کرده و روند کاری بخش های مختلف کولر را کنترل می کند.

برای آشنایی با تعمیر برد کولر گازی کلیک کنید.

  • فیوز حرارتی اتوماتیک

فیوز حرارتی در واقع یک قطعه حرارتی اتوماتیک است که کمپرسور را در مقابل نوسانات برق، درجه حرارت بیش از حد و سایر موارد الکتریکی محافظت می کند.

  • سنسور تنظیم دما

برای کنترل برودت و تنظیم میزان سرمای مورد نیاز محیط، قطعه ای به نام سنسور تنظیم دما در کولر گازی ها و اسپلیت ها تعبیه شده است. این قطعه معمولا روی اواپراتور نصب می شود و فرمان قطع و وصل کمپرسور را صادر می کند.

  • خازن

خازن ها با این هدف در کولر گازی تعبیه شده اند که گشتاور دستگاه را در زمان راه اندازی کمپرسور افزایش دهند. خازن جزء مهم ترین قطعات کولر گازی است و از کار افتادن آن مشکلاتی را در روند کاری دستگاه ایجاد می کند.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی با ضمانت نامه معتبر

نمایندگی تعمیرات کولر گازی در مرکز سخت افزار ایران، جمعی از زبده ترین تکنسین های تعمیرات لوازم خانگی و تهویه مطبوع را استخدام کرده و پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا را نیز در اختیار آنها قرار داده است. به همین دلیل تعمیر انواع کولر گازی و اسپلیت در این مرکز، در سطح کیفی و تخصصی بالایی انجام شده و کاربران می توانند از ترمیم محصول شان اطمینان کامل داشته باشند. مشکلاتی همچون بروز صداهای ناهنجار، کاهش سرما، خنک نکردن، باد گرم کولر گازی، نشت گاز، بوی نامطبوع، خاموش شدن یا روشن نشدن و … مهم ترین مواردی هستند که در واحد تعمیرات کولر گازی بررسی و تعمیر می گردند. گفتنی است این مرکز در جهت راحتی هرچه بیشتر کاربران، خدمات تعمیر کولر گازی در محل را نیز به آنها ارائه می دهد. نمایندگی تعمیرات کولر گازی جهت اطمینان خاطر مشتریان عزیز و جلب رضایت آنها، تمامی خدماتش را با ضمانت نامه معتبر مرکز سخت افزار ایران همراه کرده است.

5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.