جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر دمپر یخچال

خرابی دمپر یخچال ، یکی از اشکالات نه چندان شایع دیده شده در تمامی یخچال‌هاست که خوشبختانه تعمیر آن با صرف مدت زمانی اندک قابل انجام است. در صورت خرابی دمپر، دمای داخلی یخچال بالا رفته و دستگاه قادر به تأمین میزان برودت لازم نخواهد بود. از این رو در صورت بالا رفتن میزان دمای داخلی یخچال، دمپر یکی از بخش‌هایی است که توسط کارشناسان تعمیر یخچال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همانگونه که می‌دانید دمپر یخچال متشکل از یک موتور کوچک و چند پره است که با این ساختار در مواقع لزوم اقدام به جابجایی و انتقال هوای سرد فریزر به یخچال می‌کند. این قطعه زمانی شروع به کار می‌کند که دمای آن به هر دلیل بالا برود.

با افزایش دمای یخچال، برد الکتریکی به دمپر فرمان گشوده شدن می‌دهد و بدین وسیله هوای خنک فریزر توسط یک فن که در فریزر نصب شده به یخچال وارد می‌شود. خوشبختانه خرابی دمپر در قیاس با سایر اشکالات مرتبط با این دستگاه، مشکل حادی به شمار نمی‌آید و با اندک دستکاری یخچال قابل رفع است. با این وجود توصیه می‌شود سرویس‌های تخصصی مرتبط با این بخش صرفاً توسط کارشناسان مراکز استاندارد تعمیر یخچال و نمایندگی‌های رسمی تعمیر لوازم خانگی انجام پذیرد.

تعمیر دمپر یخچال

آموزش تعمیر دمپر یخچال

برای تعمیر دمپر یخچال نیاز به یک دمپر نو دارید. برای تهیه این دمپر، پیش از مراجعه به فروشگاه‌های مربوطه، مدل یخچال سازنده، و سال تولید یخچال خود را یادداشت نمایید. بعلاوه از برچسب اطلاعات که معمولا در پشت یخچال یا داخل قرار دارد عکسی تهیه کنید و یا آنها را در برگی بنویسید.

این کار کمک می‌کند تا دمپر خریداری شده کاملاً مطابق با نمونه قبلی و سازگار با اطلاعات فنی یخچال باشد. (نکته: دمپر خریداری شده احتمالا دفترچه‌‌ راهنمایی به همراه دارد. در صورت نیاز می‌توانید روش  تعویض دمپر یخچال را با استفاده از این دفترچه راهنما انجام دهید. در صورت عدم آشنایی با این کار توصیه می‌شود با یکی از مراکز استاندارد و مجاز در حوزه تعمیر یخچال تماس بگیرید).

در صورتی که مراحل عیب‌یابی یخچال را انجام داده‌اید و از بروز خرابی در دمپر یخچال خود مطمئن شده‌اید، می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل درج شده در بخش زیر کار تعویض دمپر را بدون نیاز به حضور کارشناس تعمیر یخچال انجام دهید.

(نکته: در صورتی که مهارت و دانش این کار ندارید اکیداً توصیه می‌شود از دستکاری یخچال خودداری کرده و تعمیر دمپر یخچال را به کارشناسان تعمیر بسپارید).

خالی کردن اطراف یخچال

داخل و اطراف یخچال را خالی کنید تا جا برای کار کردن داشته باشید.

برداشتن درپوش دمپر

در عقب یخچال، یک درپوش یا پنل وجود دارد. از طریق این پنل و درپوش می‌توان به دمپر دسترسی پیدا کرد. در صورتی که درپوس با کلیپس نگه داشته شده است کلیپس را با دست بردارید. در صورتی که درپوش با پیچ سفت شده است برای باز کردن آن از پیچ‌گوشتی چهارسو مخصوص استفاده کنید.

بررسی کردن داخل درپوش

داخل درپوش را بررسی کنید و از نبود جسم خارجی مزاحم در آن مطمئن شوید. گاه جسمی مانند تسمه یا فوم ها بین پره ها یا موتور گیر می‌کند و مانع از گردش هوا در داخل یخچال می‌گردد.

خارج کردن دمپر قدیمی

موتور دمپر قدیمی داخل باکس دمپر را پیدا کرده و در آورید. آن را داخل یک پاکت پلاستیک زیپ‌دار قرار دهید.

قرار دادن موادغذایی در یخچال

مواد غذایی را سرجایشان در داخل یخچال برگردانید.

بررسی دمپر

پس از قرار دادن موادغذایی در یخچال اجازه دهید تا یخچال چند ساعت کار کند. پس از چند ساعت مجدداً یخچال را بررسی کنید و از مناسب بودن میزان خنکی دستگاه مطمئن شوید. در صورت تداوم اشکال دمپر یخچال، جهت بررسی دستگاه و تعمیر مشکل با یکی از نمایندگی های مجاز تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

تعویض دمپر یخچال

قسمت عقب را باز کرده و واحد دمپر را باز کنید. درپوش را باز نمایید و موتور دمپر را روی دنده قبلی جا دهید. با انگشت‌تان آنرا بچرخانید تا ببینید که دمپر سرجایش است. از جاگیری درست و صحیح موتور دمپر و پره ها مطمئن شوید.

بستن واحد و تنظیم دما واحد

واحد دمپر را در یخچال ببندید و تنظیمات دمایی را روی حالت نرمال قرار دهید.

 نمایندگی تعمیر لوازم خانگی

نمایندگی تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های مرتبط با تعمیر، بهسازی، ترمیم و تعویض قطعات لوازم خانگی به متقاضیان است. این مرکز متشکل از پارت های متعددی است که در هر یک از آنها سرویس های تخصصی مرتبط با یک محصول به مراجعان ارائه می‌گردد. (شایان ذکر است غالب سرویس های ارائه شده توسط کارشناسان و تعمیرکاران نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی بصورت سرویس در محل ارائه می گردد).

شما کاربران گرامی می‌توانید با انتخاب آگاهانه‌ی نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در کمترین زمان و با هزینه مصوب، دستگاه معیوب خود را تعمیر کنید. وجود آرشیوی جامع از قطعات اورجینال شرکتی نیز سبب گشته تا نه تنها عیوب موجود در دستگاه، مرتفع گردد بلکه به دلیل جایگزینی قطعات از کار افتاده با اجزا اورجینال،کیفیت اولیه به دستگاه بازگردد.

4.3/5 (7 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.