جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر تیونر تلویزیون

در کنار همه ی قطعات ریز و درشت موجود در انواع مدل های تلویزیون، یکی از بخش های کمتر شناخته شده ی این دستگاه، تیونر است. تیونر یکی از کاربردی ترین قطعات تلویزیون است که ترمیم آن اهمیت بسیاری در فرایند تعمیرات تلویزیون دارد. در واقع می توان گفت که این قطعه، مهم ترین بخش موثر در فرایند تشکیل و نمایش تصویر است. کارشناسان تعمیر تلویزیون بر این باورند که خرابی این قطعه می تواند مشکلات جدی در نمایش تلویزیون به وجود آورده و موجب قطع و وصل شدن تصویر شود.

اگر تیونر مشکل داشته باشد، فرکانس ها به درستی دریافت نمی شوند و صدا و تصویر به صورت مطلوب به مخاطب ارائه نمی گردد. لذا لازم است که کاربران اطلاعاتی راجع به این قطعه داشته باشند تا در صورت بروز مشکل، به موقع آن را تشخیص داده و برطرف نمایند. در ادامه ی این مقاله، شما مخاطبین عزیز را با تیونر تلویزیون و فرایند ترمیم آن آشنا خواهیم کرد. یادآوری این نکته نیز ضروری است که فرایند تعمیر تیونر تلویزیون در نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی، به حرفه ای ترین شکل انجام می گردد.

تعمیر تیونر تلویزیون

تیونر تلویزیون چیست؟

تلویزیون یک گیرنده هتروداین است و در گیرنده های سوپرهتروداین استفاده می شود. تیونر اولین و مهم ترین قسمت دریافت کننده ی صدا و تصویر است. وظیفه تیونر در تلویزیون ، انتخاب یک فرکانس دلخواه از میان بی نهایت امواج دریافتی توسط آنتن و تبدیل آن به فرکانس های ثابت آی اف صدا و تصویر است. کابل و مدار تطبیق امپدانس، امواج دریافتی را مستقیما وارد تیونر کرده و به این ترتیب، نمایش تصاویر از شبکه های مختلف را امکان پذیر می سازند.

اجزای مهم تیونر سه ترانزیستور MOSFET دوآل گیت، آی سی TDA5331، آی سی SDA3202،  فیلترهای جدا کننده سه باند و فیلتر میان گذر خروجی هستند که در صورتی خرابی، عملکرد این قطعه و به دنبال آن، فرایند کاری تلویزیون را دچار مشکل خواهند نمود. همانطور که ملاحظه کردید، تعمیر تیونر تلویزیون به موجب پیچیدگی ها و حساسیت های بالای این قطعه، کار راحتی نبوده و نیاز به مهارت بالایی دارد. تکنسین های نمایندگی تعمیر لوازم خانگی مرکز سخت افزار ایران، تخصص و مهارت کافی برای انجام این فرایند را دارا می باشند.

مشکلات رایج تیونر تلویزیون

یکی از مشکلات رایج تیونر، ضعیف شدن سیگنال ها است. در این حالت تصاویر دچار قطع و وصل شدن های پی در پی شده و صدا هم قطع و وصل می شود. در این حالت اگر از سالم بودن آنتن و سیگنال ها اطمینان دارید، باید مشکل را در تیونر جستجو کنید. ممکن است یکی از سه ترانزیستور MOSFET، دوآل گیت، آی سی TDA5331، آی سی SDA3202، فیلترهای جدا کننده سه باند و فیلتر میان گذر خروجی تیونر معیوب شده باشند و قادر به دریافت سیگنال ها یا ارائه درست آنها نباشند. قطع شدن کامل سیگنال ها  از دیگر مشکلاتی است که در فرایند تعمیر تیونر تلویزیون مورد توجه قرار می گیرد. در این صورت تصویر کاملا قطع شده و پیغام عدم دریافت سیگنال در صفحه تلویزیون ظاهر می شود.

مهم ترین قطعه موثر در فرایند تشکیل و نمایش تصویر، همین تیونر است. خرابی این قطعه می تواند مشکلات جدی در نمایش تلویزیون به وجود آورده و موجب قطع و وصل شدن تصویر شود. اگر تیونر مشکل داشته باشد، فرکانس ها به درستی دریافت نمی شود و صدا و تصویر به صورت مطلوب به مخاطب ارائه نمی گردد. به همین دلیل بروز مشکل در تیونر می تواند دریافت تصاویر و اصوات را در تلویزیون با اختلال شدید مواجه سازد.

مشکلات رایج تیونر تلویزیون

تعمیر تیونر تلویزیون

پیش تر نیز اشاره کردیم که فرایند تعمیر تیونر تلویزیون ، باید در محیطی حرفه ای و توسط تکنسین هایی مجرب و دارای تخصص انجام شود. اگر تعمیرکاری که این کار را انجام می دهد، به خوبی با تیونر و بخش های مختلف آن آشنایی نداشته باشد، ممکن است فرایند ترمیم را به درستی انجام نداده و به این ترتیب، مشکلات جدی تری را در تلویزیون به وجود آورد. تعمیرکاران مجرب نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی، اول ترانزیستوها، آی سی ها و فیلتر های آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و سپس، روش مناسب برای تعمیر تیونر تلویزیون را انتخاب و اجرا می کنند. به این ترتیب می توانید اطمینان داشته باشید که مشکل تصویر برطرف شده و تلویزیون شما مثل روز اول کار خواهد کرد.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران، برای بررسی و رفع مشکلات این محصولات، تمهیدات ویژه ای اندیشیده است. به این ترتیب که با اختصاص واحدی مجزا برای این کار و تجهیز آن به دستگاه ها و ابزار آلات پیشرفته تعمیری، تمرکز کار تعمیرکاران را افزایش داده و روند ترمیم را تسهیل نموده است. به دلیل حساسیت های بالای قطعات به کار رفته در لوازم خانگی، تیمی از مجرب ترین تعمیرکاران بر مراحل کار نظارت داشته و از بروز هرگونه خطا در اجرای این مراحل جلوگیری می کنند.

به این ترتیب شما کاربران گرامی می توانید از تعمیر هریک از مدل های لوازم خانگی خود (تلویزیون، یخچال، کولر گازی، لباسشویی، ظرفشویی، مایکروفر و …) از برندهایی همچون: شارپ، توشیبا، سامسونگ، ال جی، سونی و … در نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی اطمینان کامل داشته باشید. نمایندگی مورد بحث که تحت نظارت مستقیم مرکز سخت افزار ایران فعالیت می کند، خدمات تعمیر لوازم خانگی در منزل را نیز به کاربران محترم ارائه می دهد.

3.7/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.